Blíži sa sezónna uzávera turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách. Tesne pred ňou sa tradične na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese schádzajú ľudia, ktorí sa chcú pokloniť pamiatke obetí hôr.
VYSOKÉ TATRY. Pietna spomienka sa konala v sobotu za upršaného počasia, ale to nikoho neodradilo v tom, aby prišiel zapáliť sviečku na tatranský Symbolický cintorín.
„Pokračuje sa v tradícii pietnych spomienok, ktoré sa začali niekedy v roku 1936. Momentálne je tu vyše 220 spomienkových tabúľ a miesta je stále dosť,“ povedal vedúci strediska terénnych služieb ŠL TANAP Dominik Michalík.
Medzi prvými kládli vence a sviečky na pamätné miesta horskí záchranári. Jedným z nich bol aj Peter Šperka.
„V horách zahynulo množstvo našich známych, kolegov, horolezcov a športovcov. Na hory sa však nedá zanevrieť, ani keď v nich prídete o blízkeho. Hory za to nemôžu, môže si za to väčšinou človek sám. Ľudia robia chyby a zle sa rozhodujú,“ zdôraznil.
Na Tatry nezanevrú
Pri tabuliach bolo od rána roztrúsených množstvo milovníkov hôr, ale aj príbuzných obetí.
„V Tatrách zahynul môj ujo z druhého kolena, ktorého som síce nepoznala, ale tradične chodievame zapáliť na toto miesto sviečku. Je to pekná tradícia,“ myslí si Dominika Fendíková.
Tú takisto tragédia blízkeho od návštevy našich veľhôr neodradí. „Veď aj keď stratíte niekoho pri dopravnej nehode, tak neprestanete šoférovať. Je to život. Tatry sú krásne, ale treba myslieť aj na to, že sú nebezpečné,“ dodala.
Pri pamätníku horolezca Miroslava Rybanského sa pristavila aj Zuzana Králiková.
„Bol to človek, ktorý hory miloval, no zrejme aj ony mali rady jeho natoľko, že si ho nechali. Určite sa rešpekt pred horami zvýši, keď si na takéto prípady spomeniem. Pokora voči horám musí byť, lebo ak ju niekto nemá, tak hory nepozná, alebo tam nepatrí,“ povedala.
Od 1. novembra sú chodníky zatvorené
Pietna spomienka na Symbolickom cintoríne sa tradične koná tesne pred uzatvorením turistických chodníkov. Tie sa uzatvoria 1. novembra. „Budú sprístupnené len po turistické chaty. Do konca kalendárneho roku bude ešte otvorený chodník smerom na Symbolický cintorín. Je to z toho dôvodu, že nad vysokohorskými chatami je terén veľmi nebezpečný a sú tam strmé svahy,“ uviedol horský záchranár Igor Trgiňa.
Spomenul, že práve v tomto období dali turisti záchranárom poriadne zabrať. „V posledných dvoch týždňoch bolo počasie priaznivé a keďže sa blíži uzávera, tak si ľudia chceli užiť výlet do Tatier. Niektorí buď podcenili hory, alebo precenili svoje sily a mali sme aj niekoľko smrteľných úrazov,“ zdôraznil.
Zima zhoršuje podmienky na turistiku nielen turistom, ale aj záchranárom. „Spúšťajú sa lavíny a tomu sa nevie nikto vyhnúť,“ dvíhal varovný prst Trgiňa.
Námestník riaditeľa ŠL TANAP Marián Šturcel uviedol, že niektoré úseky chodníkov budú označené tyčami. „Zimné trasy sú kratšie, pretože sa využíva dostatočná snehová prikrývka. Je to aj z dôvodu prevencie proti lavínovému nebezpečenstvu. Letné trasy zachádzajú do žľabov, a preto je lepšie využiť zimnú skratku s tyčovým značením,“ povedal.
Podľa neho budú všetky trasy, ktoré sú zverejnené, otvorené len po vysokohorské chaty, s výnimkou trasy k chate pod Rysmi, ktorá je od 1. novembra nedostupná.
mv
Dominika Fendíková. Zapálila sviečku ujovi, ktorého nikdy nepoznala.
Pietna spomienka. Jej súčasťou bola aj slávnostná svätá omša.
Symbolický akt. Medzi prvými zapaľovali sviečky horskí záchranári. Foto k článku: Marek Vaščura
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš