Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Hoci v minulosti spolupracovali na viacerých projektoch v meste, dnes z ich úst padajú vzájomné obvinenia.
POPRAD. Dôvodom sú sociálne byty. Spoločnosť J. Telenskeho Scheidegger Training Institute Europe odstúpila od zámeru výstavby bytov nižšieho štandardu na Levočskej ulici v Poprade.
Mesto Poprad viní túto spoločnosť zo zbytočných prieťahov trvajúcich päť rokov a tvrdí, že byty už mohlo dávno postaviť samo.
V novembri roku 2007 prišla spoločnosť Aquapark Poprad spol. s r. o., v ktorej je spoločníkom aj mesto Poprad, s návrhom výstavby 30 sociálnych bytov v areáli na Levočskej ulici, kde sa v súčasnosti nachádzajú aj prístrešky pre ľudí bez strechy nad hlavou, ako aj bývanie pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva.
Postaviť ich mala firma Jana Telenskeho - Scheidegger Training Institute Europe (STIE). Jediným spoločníkom tejto eseročky je podnikateľ Jan Telensky stojaci napríklad za projektom popradského aquaparku.
Tieto byty mali nahradiť mestské azylové domy v Spišskej Sobote stojace na území, s ktorým mala Aquapark Poprad iné zámery.
Firma mala byty postaviť a previesť ich na mesto, výmenou za to mala dostať pozemky v Soišskej Sobote.
V blízkosti azylových domov má vyrásť Národné tréningové centrum.
Telensky hovorí o nezáujme mesta
„Návrh som vnímal ako podporu mesta, v ktorom pôsobím. Konkrétne ako podporu športu a sociálnych záležitostí na jeho území a ako formu napredovania a zviditeľňovania,“ vyjadril sa Jan Telensky, ktorý po svojom príchode do Veľkej Británie v roku 1969 začínal ako bezdomovec.
„V živote som sa totiž nikde nestretol s takou komunikáciou ako v meste Poprad,“ zdôraznil vo svojom písomnom stanovisku Telensky.
Podľa jeho slov to bol práve zástupca spoločnosti Aquapark, ktorý v septembri 2010 počas zasadnutia mestského zastupiteľstva upozornil na nutnosť riešiť nedokončené záležitosti súvisiace s výstavbou azylového bývania.
„Primátor sa vyjadril, že prednesenými návrhmi sa bude zaoberať nové zastupiteľstvo. Je zarážajúce, že po trinástich mesiacoch mlčania, bez akejkoľvek snahy o komunikáciu na predmetnú tému, investor obdržal výpoveď z nájmu pozemku, na ktorom mal postaviť sociálne byty,“ dôvodil Telensky.
Aj to bol jeden z dôvodov, na základe ktorých sa rozhodol stopnúť svoj zámer na podporu mesta.
Telensky vyjadril presvedčenie, že mesto si isto nájde iného, vhodnejšieho partnera, s ktorým bude zámer realizovať podľa vlastných predstáv.
Azylové byty v Spišskej Sobote. Boli predmetom zámeny medzi mestom a súkromným investorom.
Dva rozdielne názory na rovnakú udalosť
Redakcia denníka Korzár disponuje rozsiahlymi písomnými materiálmi oboch sporiacich sa strán.
Mesto Poprad, rovnako ako aj majiteľ spoločnosti STIE Jan Telensky, v nich podrobne opisujú svoj pohľad na udalosti ohľadom azylových bytov na Levočskej ulici.
„Spoločnosť Scheidegger mala postaviť náhradné azylové bývanie a mohla ho postaviť, ale z celej genézy vyplýva, že v skutočnosti nemala záujem na realizácii tohto zámeru a celý tento postup bol len naťahovaním času, pričom predkladanie vždy nových požiadaviek a dokumentov malo viesť k vyvolaniu dojmu, že tento proces brzdí mesto Poprad,“ uviedol vo svojom stanovisku popradský primátor Anton Danko (nez.).
„Myslím, že po prečítaní tejto genézy je jasné, že mestu Sv. Egídia, patróna žobrákov a bezdomovcov, vôbec nezáleží na sociálne postihnutých ľuďoch, ale dúfam, že raz sa to zmení,“ poznamenal k dokumentu Jan Telensky.
Primátor: Investor iba naťahoval čas
Ako Danko uviedol, STIE umelo predlžovala päť rokov vzťah s mestom. „Mesto stratilo päť rokov a je mi z toho smutno. Mohli sme to riešiť úplne inak,“ povedal po zasadnutí zastupiteľstva.
Samospráva podľa primátora vystupovala ústretovo, bezodkladne a v súlade so zákonmi. No aj napriek tomu, že firma mala platné stavebné povolenie, nezačala stavať.
Mesto Poprad tak bude podľa slov Antona Danka musieť pristúpiť k výstavbe azylového domu vo vlastnej réžii, keďže súčasný objekt v Spišskej Sobote je v nevyhovujúcom stave.
„Ak by mesto Poprad nebolo viazané záväzkami so spoločnosťou Scheidegger vyplývajúcimi z predložených dokumentov, bolo by už dávno samo pristúpilo k výstavbe bytov pre občanov, ktorí sa nachádzajú v nepriaznivej sociálnej situácii a nie pre bezdomovcov a žobrákov, ako ich táto spoločnosť nazvala vo svojom oznámení,“ uzavrel Danko.
Na Levočskej ulici. Tu mali vyrásť nové byty nižšieho štandardu. Foto k článku: mn
Zaujalo nás
Telensky pomôže v Bardejove
Jan Telensky vo svojom liste určenom primátorovi a poslancom mesta Poprad oznámil aj zámer rozvíjať svoje ďalšie charitatívne činnosti nie v Poprade, ale v meste Bardejov.
„Som pripravený postúpiť naše práva stavebníka na vami určený subjekt za polovicu doposiaľ reálne vynaložených nákladov, teda za sumu 7 792 eur. K utŕženej sume priložím z vlastných finančných prostriedkov rovnakú sumu a uvedené financie v sume 15 584 eur použijem na podporu bezdomovcov v najbližšom meste, kde je kostol veriacich zasvätený Sv. Egídiovi, patrónovi žobrákov, teda v meste Bardejov. Vychádzajúc z vyššie uvedených skutočností mám totiž za to, že mesto Poprad po mojom financovaní novej Immaculaty v Spišskej Sobote, organu v Kostole sv. Egídia v Poprade, organu v Kostole sv. Jána Apoštola vo Veľkej a mnohých iných sponzorstvách v meste už o ďalšiu podporu záujem nemá,“ napísal Telensky.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš