K umeleckým dominantám cintorína v Spišskom Podhradí patria diela sochára Alexiusa Luxa. Na cintoríne v tieni Spišského hradu sa nachádza aj unikátny pomník honvéda v nadživotnej veľkosti. O jeho obnovu sa mesto snaží aj v tomto dušičkovom období.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na cintoríne v Spišskom Podhradí (okres Levoča) sa v súčasnosti nachádza takmer 2 500 hrobových miest, medzi nimi aj hodnotné sochárske figurálne náhrobky.
Podľa slov správcu cintorína Štefana Nižnika, skupinový hrob s pomníkom a sochou honvéda je v súčasnosti jediným vojnovým hrobom na cintoríne.
„Kedysi tu boli aj hroby padlých vojakov z II. svetovej vojny. Niekedy v 90-tych rokoch boli telá exhumované a hroby premiestnené. V tejto časti ostal už len pomník s honvédom,“ uviedol správca cintorína.
K pamätníku sa viaže zaujímavá historická udalosť. V skupinovom hrobe sú pochovaní bojovníci z bitky na Branisku 5. februára 1849, ktorí zomreli cestou pri prevoze alebo v nemocnici Milosrdných bratov v Spišskom Podhradí.
Išlo o vojakov bojujúcich na strane cisára proti vzbúreným Maďarom, za čo mali Slováci dostať povolenie k užívaniu slovenčiny ako úradného jazyka na svojom území.
„Roku 1907 bol postavený pomník so sochou honvéda s puškou s nasadeným bodákom. Pomník bol postavený zo zbierky usporiadanej Štefanom Zemančíkom, miestnym farárom a pápežským komorníkom,“ uviedol Š. Nižnik.
Pomník navrhol sochár Alojz Strobl, zhotoviteľom bol Ernest Fakits. Na pomníku je uvedené: „Napred! Na pamiatku tuna odpočívajúcim hrdinom na Branisku bojovavším.“
Mapujú pamätihodnosti cintorína
Ako potvrdil správca cintorína, mesto sa uchádza na Ministerstve vnútra SR o financie na rekonštrukciu pamiatky.
Podhradčan Štefan Siváň, výtvarník a reštaurátor, vypracoval predbežnú správu k reštaurovaniu pamätníka. Predpokladané náklady na obnovu pamiatky sú vo výške 4 200 eur.
Obnova sochy honvéda je súčasťou projektu, ktorý v meste pod Spišským hradom pred časom rozbehli.
Ako potvrdil predseda komisie pre kultúru a historické i kultúrne pamiatky a pamätihodnosti Miroslav Varšo, pracujú na prvej etape, zmapovaní pamätihodností cintorína, tie hodnotnejšie navrhnú na národné kultúrne pamiatky.
„Ďalším krokom bude osadenie tabule na cintoríne bližšie informujúcej o pamätihodnostiach. Miesto tu nájdu aj náhrobky, ktoré boli z cintorína odstránené. Pracujeme aj na publikácii, ktorá sa bude venovať pamätihodnostiam. Druhá etapa prác bude pokračovať v roku 2013,“ upresnil M. Varšo.
Zaujalo nás
Uložia kosti z hrobov nájdených pri stavbe diaľnice
Miesto na podhradskom cintoríne svojho času našla aj socha Immaculaty. Tá dnes stojí pod prístreškom pred domom smútku na cintoríne. Ide o originál sochy z barokového stĺpa, ktorý stáročia stál na Mariánskom námestí, dnes jeho miesto zaujala verná kópia Immaculaty.
Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých si v tomto týždni na podhradskom cintoríne pripomenú aj zaujímavým počinom. Pri vstupnej aleji na cintoríne v piatok uložia do symbolického hrobu kostrové pozostatky z pohrebiska, ktoré objavili pri výstavbe diaľnice pri Spišskom Podhradí v roku 2009.
Ide o otomanské pohrebisko, staré viac ako 3 500 rokov, ktoré sa našlo v katastrálnom území mesta Spišské Podhradie, naproti lokalite Sivá Brada, blízko dnes už stojaceho diaľničného viaduktu. Archeológovia tu objavili 200 hrobov. Medzi nimi sa nachádzal aj jeden dvojhrob – muž ležiaci na pravom boku v objatí so ženou vtedy dojal aj samotných archeológov.
šim
Originál Immaculaty. Našiel dôstojné miesto pri vstupe do cintorína. Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš