LEVOČA. Tento komunálny politik tvrdí, že zákon je na jeho strane a mandát mu patrí. Listom preto oslovil Ministerstvo vnútra SR.
Roman Čonka pôsobil v minulosti ako živnostník. V telefonickom rozhovore ponúkal vtedajšiemu primátorovi Levoče Milanovi Majerskému (KDH) úplatok, ak získa zákazku od mesta.
Majerský to oznámil polícii. Následne polícia inštalovala v primátorovej kancelárii odpočúvacie zariadenie. Úplatok Čonka núkal aj pri osobnom stretnutí.
Začiatkom októbra tohto roku samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici rozhodol o jeho treste, dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dva roky.
Čonka sa pred súdom priznal, svoj čin oľutoval a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Rozsudok je právoplatný.
Hovorí, že sa stal obeťou
„Priznal som sa, pretože mi tak radil právnik. Dostal som dva roky zadarmo, za nič. Stal som sa obeťou v boji o primátorskú funkciu,“ povedal nám sklamaný Čonka.
V Levoči totiž v minulosti vládla zložitá politická situácia, bol tu boj medzi pravicou a ľavicou. V meste sa v krátkom čase trikrát konali voľby na post primátora.
Čonka bol v ľavicovom poslaneckom klube a prívržencom súčasného primátora Miroslava Vilkovského (Smer).
Dnes je už situácia iná, odsúdený komunálny politik ale prišiel o mandát.
Na jeho mieste sedí už náhradník Juraj Priloh (SDKÚ–DS). Ten zložil už aj poslanecký sľub.
„Nejdem do väzenia, som odsúdený podmienečne, preto si myslím, že mandát mi patrí. Žiadam listom o stanovisko aj ministerstvo vnútra,“ povedal Čonka.
Ministerstvo žiadosť rieši
Z Ministerstva vnútra SR nás informovali, že žiadosť od Čonku riešia, zatiaľ nám neposkytli stanovisko, pretože ako prvého chcú informovať práve žiadateľa.
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko sa domnieva, že Čonkovi mandát zanikol.
„Podľa Zákona o obecnom zriadení, starostovi aj poslancovi zaniká mandát, ak vykoná úmyselný trestný čin a je za to odsúdený nepodmienečne. Tento poslanec síce nejde do väzenia, núkanie úplatku je však, podľa mňa, úmyselné porušenie zákona,“ tvrdí Rončák.
Ako nám ďalej povedal, na Slovensku je asi 20-tisíc poslancov v samosprávach. Nie je zvykom, aby sa dopúšťali trestných činov, ktoré súvisia s ich mandátom. „Ide skôr o dopravné nehody a podobne. Tento poslanec však zneužil takzvanú informačnú blízkosť,“ dodal Rončák.
Pravica je silnejšia
V levočskom mestskom zastupiteľstve je teda oslabený ľavicový klub (Smer, HZDS) o jedného poslanca. Spolu má v mestskom parlamente šiestich poslancov.
Naopak, pravica si polepšila, teraz má trinásť mandátov. Predseda pravicového klubu (SDKÚ–DS, KDH, OKS) Jozef Cvoliga reagoval: „Vnímame to pozitívne. Pán Priloh je odborník v športe, spoliehame sa, že bude nápomocný v tejto oblasti.“
Ján Ferko, ktorý je v ľavicovom poslaneckom klube, na margo zmeny povedal: „Ako poslanci máme rozhodovať v prospech ľudí a nemáme sa deliť na pravicu a ľavicu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš