„Mama, žijem, nemusíš sa o mňa báť,“ to boli možno prvé slová, ktoré 22-ročný Martin z obce Šarišské Jastrabie povedal krátko po tragédii do telefónu. Martin a jeho kolegovia s flexkou vyrezávali zranených mužov z betónu.
ILIAŠOVCE. Na stavbe diaľnice pracovali hlavne muži z východného Slovenska. Zopár ich bolo z Oravy, dvaja z Českej republiky.
Na celom úseku pracuje asi sto robotníkov. Na moste, ktorý sa zrútil, boli osemnásti.
Muži deväť dní pracovali na Spiši, päť dní potom oddychovali doma.
Martin so svojím 23-ročným kamarátom Vladimírom šok z toho, čo zažili, zapíjali večer po tragédii v miestnom bare.
„Bol to zvuk ako výbuch z dela. My sme pracovali kúsok ďalej na inom úseku. Keď sa to zrútilo, všetci sme utekali pomáhať. Telefónom sme rýchlo privolali pomoc. Kým prišli záchranári, jedného muža sme vyrezali z betónu za pomoci flexky. Bol celý dolámaný, ale pri vedomí. Potom už prišli záchranné zložky, pomáhali sme im. Ten zranený muž nám ešte dokázal ukazovať, kde máme rezať, aby sme tak mohli zachrániť ďalších štyroch mužov,“ opisujú nám Vladimír a Martin, čo sa dialo na stavenisku krátko po tom, ako sa tu zrútila mostovka.
Po tragédii museli fúkať
Mladí robotníci so smútkom spomínajú na mŕtveho kolegu.
„Poznal som ho len z videnia, ráno v ten deň sme okolo seba prechádzali na stavbe. Práve k nemu sme pribehli ako k prvému. Majster mu priložil na krk prst, snažil sa nahmatať tep, ale márne, už sa mu nedalo nijako pomôcť,“ opisujú tesári chvíle hrôzy.
Chlapi spomínajú, že hneď po nešťastí museli na mieste všetci fúkať, či náhodou niekto na stavbe nepil alkohol.
„Po práci sme si zvykli vypiť pivo v bare, na stavbe však nikto nepil,“ hovoria robotníci.
Na mieste tragédie nechali svoje pracovné nástroje aj autá a len tak peši odišli do dediny, kde počas pracovného turnusu bývajú.
Pobalili si všetky veci
V sobotu ráno už však všetci robotníci cestovali domov. Práce sú na stavbe stopnuté.
„Pobalili sme si všetky veci, nevieme, kedy sa na Spiš vrátime,“ povedali nám 34-ročný Marek a 37-ročný Milan, ktorí boli ubytovaní v Spišskej Novej Vsi. Žijú v okrese Vranov nad Topľou.
„Spali sme po nočnej, keď sa to stalo. Neverili by ste, koľko známych nám telefonovalo, či sme v poriadku. Ako prvé sa ozvali naše rodiny,“ porozprávali nám muži, ktorí na stavbe pracovali ako železiari.
V období pred Vianocami robotníkov zaujíma, či im niekto nútené voľno aj preplatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš