ILIAŠOVCE. Ako uviedol pre Korzár hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, doposiaľ sa o podmienkach súvisiacich s nárokmi informoval jeden zamestnávateľ.
Stavbu zabezpečovalo združenie Jánovce a Jablonov. Členmi bola spoločnosť Váhostav a česká firma Bögl a Krýsl. Stavbu mali rozdelenú na polovicu, k nešťastiu došlo práve na úseku, ktorú zastrešovali Česi.
Pre nich ako subdodávatelia pracovali firma Semos z Prešova a spoločnosť Skruže Weise SK. Takmer všetci zranení a mŕtvi muži pracovali pre prešovskú firmu.
„Pozostalí aj zranení zamestnanci si môžu v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne uplatniť nárok na dávky z úrazového poistenia, ktoré platí zamestnávateľ. Keďže na stavbe mosta pracovalo niekoľko firiem, každá spoločnosť hlási skutočnosti Sociálnej poisťovni za seba, samostatne,“ vysvetlil nám hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Zatiaľ sa s poisťovňou spojil jeden zamestnávateľ.
Na čo presne majú nárok
Deti aj manželka majú nárok na jednorazové odškodné do výšky 48 883, 90 eura.
Okrem toho majú nárok aj na pozostalostnú úrazovú rentu.
Pozostalí môžu žiadať aj náhradu nákladov spojenú s pohrebom.
Tí, ktorí sa na stavbe zranili, môžu zase žiadať úrazový príplatok, bolestné, náhradu nákladov spojených s liečením či jednorazové vyrovnanie alebo aj úrazovú rentu.
V blízkych dňoch bude odškodnenie pre pozostalých riešiť aj ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Potvrdil nám to hovorca Martin Kóňa.
Nikoho neprepustia, firmy sľubujú odškodné
V sobotu ráno krátko po tragédii odcestovali domov desiatky mužov, ktorí pracovali na stavbe. Práce na diaľničnom úseku sú na dobu neurčitú stopnuté.
Robotníci odchádzali zo Spiša plní neistoty, ako to bude s ich výplatami v období pred Vianocami.
Rastislav Padha zo spoločnosti Váhostav nám povedal, že pracovníkom nájdu náhradnú prácu.
„K nešťastiu došlo na úseku, ktorú mala na starosti firma Bögl a Krýsl. Z našich pracovníkov teda nebol nikto zranený. Je pravda, že zamestnanci museli zo stavby odísť, nájdeme im však náhradnú prácu, nikoho nebudeme prepúšťať,“ povedal nám R. Padha.
Ľubica Červeňáková z prešovskej firmy Semos uviedla, že budú postupovať v zmysle Zákonníka práce.
Firmy Semos a Bögl a Krýsl sa dohodli, že vyplatia odškodné. Väčšiu časť má vyplatiť Semos, tvrdí zástupkyňa Bögl a Krýsl Kateřina Plechatá. Detaily nie sú známe.
Pozostalí po živnostníkovi môžu mať problém
Michal Stuška z rezortu práce nás informoval, že pri tomto nešťastí došlo v prípade troch tragických úmrtí k smrteľným úrazom riadnych zamestnancov počas plnenia pracovných úloh, preto sú tieto prípady klasifikované ako pracovné úrazy.
V takýchto prípadoch prináleží pozostalým vždy odškodnenie zo strany ich konkrétnych zamestnávateľov z fondu rizikového poistenia Sociálnej poisťovne.
„Žiaľ, v štvrtom prípade išlo o samostatne zárobkovo činnú osobu, teda živnostníka, kde ako vieme a na čo neustále poukazujeme, býva situácia s odškodnením, respektíve s celkovou pracovno – právnou ochranou komplikovanejšia, ak si tento človek dobrovoľne neplatil životnú poistku. SZČO nie sú úrazovo pistení,“ dodal Stuška.
Fico o odškodnení
Čaká, že firmy budú veľkorysé
Stanovisko predsedu vlády Roberta Fica k odškodneniu pozostalých po obetiach nešťastia: „V rámci pracovnoprávnych predpisov očakávame veľkorysý prístup stavebných spoločností pri odškodňovaní pozostalých po obetiach nešťastia pri Kurimanoch. Ak sa tak nestane, vláda SR je pripravená využiť mimoriadne možnosti, podobne ako to urobila pri tragédiách vo VOP Nováky či banských nešťastiach.“
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš