Pokiaľ by mesto Vysoké Tatry chcelo stavať zabezpečené stojiská kontajnerov proti medveďom na území Tatranského národného parku, muselo by si prenajať alebo previesť pozemky do svojho vlastníctva, s čím by však musel súhlasiť správca týchto štátnych pozemkov.
BRATISLAVA/VYSOKÉ TATRY. Pokiaľ by mesto Vysoké Tatry chcelo stavať zabezpečené stojiská kontajnerov proti medveďom na území Tatranského národného parku, muselo by si prenajať alebo previesť pozemky do svojho vlastníctva, s čím by však musel súhlasiť správca týchto štátnych pozemkov, ktorým sú Štátne lesy TANAP-u.
Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, podľa ministerstvu dostupných informácií, je na výstavbu zabezpečených stojísk potrebné riešiť len malý počet stojísk z celkového počtu.
Pomôcť by mohla aj očakávaná zonácia
Územie Tatranského národného parku je však podľa Stana v tomto smere špecifické, a to najmä v tom smere, že jeho časť tvorí človekom pozmenené územie, ktorého prírodná hodnota je nízka a nespĺňa kritériá na to, aby bolo súčasťou národného parku.
"Ide predovšetkým o zastavané územia mesta Vysoké Tatry," uviedol hovorca envirorezortu s tým, že v tomto smere ministerstvo pracuje na návrhu novej zonácie TANAP-u.
Jej súčasťou bude aj nové vymedzenie hraníc národného parku, pričom zastavané územie už by nemalo byť jeho súčasťou.
"Týmto sa vylúčia rôzne zákazy a obmedzenia, ktoré z hľadiska uplatňovania záujmov ochrany prírody nemajú pre toto územie opodstatnenie," konštatoval pre agentúru SITA.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané previesť pozemky vo vlastníctve štátu na iné osoby.
Z tohto zákazu zákon stanovuje viacero výnimiek, ktoré sa dajú v rôznych prípadoch využiť.
Zákaz sa napríklad nevzťahuje na prevod vlastníckeho práva k pozemku, ak sa na pozemku umiestni stavba v súlade so zákonom o ochrane prírody a stavebným zákonom, ďalej na zámenu pozemkov, ak táto spĺňa podmienky stanovené zákonom o ochrane prírody.
Projekt narazil na problémy
Mesto Vysoké Tatry malo v tejto súvislosti pripravený projekt budovania 70 stanovíšť so zabezpečenými kontajnermi proti medveďom, avšak približne 20 nedokázalo vyriešiť, pretože sa nenachádzajú na štátnych pozemkoch, tým pádom vznikol problém s odkúpením od štátu.
"Preto mesto vypracovalo nový projekt bez problémových 20 stanovíšť," uviedol Peter Novák z Mestského úradu Vysoké Tatry.
Mesto sa tým pádom bude podľa Nováka uchádzať o cudzie zdroje buď z Európskej únie alebo o iné dotácie a granty, vlastné peniaze na to totiž nemá.
Mesto Vysoké Tatry chce najneskôr na jar 2013 postaviť tzv. vzorovú staničku / stanovište zabezpečené proti medveďom.
"Nepôjde o špeciálne kontajnery, ale o stanovište, kde budú klasické kontajnery uzavreté tak, aby sa k nim medvede nedostali," vysvetlil Peter Novák z Mestského úradu Vysoké Tatry.
Dôvodom je podľa jeho slov nielen to, že špeciálne kontajnery sú drahšie ako klasické, ale aj to, že prototyp, ktorý skúšali v Tatrách, je len kontajner typu Kuka (110-litrová nádoba), ale majú aj 240-litrové a tiež klasické nádoby Bobr (1100-litrové nádoby), na ktoré nie je "protimedvedia" ochrana.
"Preto idú do projektu budovania zabezpečených stanovíšť mreže a do zeme ukotvené prístrešky, ktoré sú uzamykateľné a medvede sa k nim nedostanú," poznamenal pre agentúru SITA.
Náklady na zriadenie jedného stanovišťa zabezpečeného proti medveďom odhaduje Novák na päť- až sedemtisíc eur, niekde môže ísť dokonca o 10-tisíc eur, čo je pre mesto veľmi veľa, takže sa snaží získať cudzie zdroje.
"Napriek všetkému nie je odpadové hospodárstvo hlavnou príčinou problémov s medveďmi," uzavrel pre agentúru SITA Peter Novák z Mestského úradu Vysoké Tatry s tým, že kontajnery, ľudia a odpad sú tu desiatky rokov a problémy s medveďmi neboli, tie sú až v posledných rokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš