Korzár logo Korzár Spiš

Minister Počiatek navštívil miesto tragédie po šiestich dňoch

Podľa ministra dopravy je politická zodpovednosť tragédie na strane bývalého šéfa rezortu Figeľa. Ten to popiera.

Na snímke minister Ján Počiatek (uprostred) opúšťa stavenisko mosta v Iliašovciach 8. novembra.Na snímke minister Ján Počiatek (uprostred) opúšťa stavenisko mosta v Iliašovciach 8. novembra. (Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)

Doplnili sme stanovisko predsedu KDH Jána Figeľa a reakciu dodávateľskej firmy.

Podľa ministra dopravy je politická zodpovednosť tragédie plne na strane bývalého šéfa rezortu Jána Figeľa. Ten to popiera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA/ILIAŠOVCE. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek (Smer) si bol pri obci Iliašovce na vlastné oči pozrieť miesto tragédie, pri ktorej na stavbe mosta zahynuli štyria robotníci.

Zodpovednosť podľa neho nesie zhotoviteľ, politickú má podľa Počiatka jeho predchodca Ján Figeľ (KDH).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Figeľa zodpovedný je štát aj zhotoviteľ

K tragédii sa na štvrtkovom brífingu vyjadril aj Figeľ. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa neho zanedbala vlastný stavebný dozor, pričom bez jej súhlasu sa nemohla začať betonáž, počas ktorej spadla podperná konštrukcia.

Figeľ tak poprel tvrdenie ministra dopravy Jána Počiatka zo začiatku tohto týždňa, že za nešťastie nesie plnú zodpovednosť len dodávateľ stavby, združenie v zložení Váhostav SK a Bögl a Krýsl.

"To je lož, to je klamstvo," vyhlásil Figeľ. Pri stavbe mostu bol podľa neho použitý iný typ skruže, ako mal byť. Zmluva o dielo medzi NDS a zhotoviteľom totiž počíta s využitím výsuvnej skruže namiesto použitej pevnej.

Skruž, ktorá bola použitá pri stavbe mosta, tam podľa exministra dopravy nemala čo robiť a zmena nemohla byť uskutočnená bez vedomia NDS ako investora stavby a dozoru.

SkryťVypnúť reklamu

"Keďže ide o eurofondovú stavbu, takáto zmena musela byť konzultovaná a odsúhlasená aj s Európskou komisiou, musela o tom vedieť sekcia ministerstva pre riadenie projektov. Inak to nejde financovať," dodal Figeľ.

Podľa neho za vlády Ivety Radičovej, keď bol on ministrom dopravy a šéfom NDS Ján Kotuľa, takáto zmena nebola odsúhlasená.

"Toto sú jasné dôkazy o zavádzaní, ba priam klamstvách ministra dopravy Jána Počiatka," uzavrel predseda KDH.

Ak by si podľa neho štát a zhotoviteľ v tomto prípade plnili všetky svoje povinnosti a zodpovednosť v plnom rozsahu, k nešťastiu nemuselo prísť.

Figeľ opätovne odmietol, že by cena mohla byť príčinou tragédie pri stavbe diaľničného mosta. Podľa neho náklady na výstavbu diaľnic na Slovensku sa v čase, keď bol ministrom dopravy znížili z 10 mil. eur za kilometer na 8 mil. eur za kilometer, čo je na úrovni Nemecka a Slovinska.

SkryťVypnúť reklamu

Počiatek kritizoval Figeľa

Exminister dopravy Ján Figeľ (KDH) podľa súčasného šéfa rezortu Jána Počiatka (Smer-SD) ukazuje znova svoju nekompetentnosť, keď ani nevie, čo vysúťažil. Počiatek to uviedol v reakcii na dnešné Figeľove vyjadrenia v súvislosti s pádom mosta pri Kurimanoch.

Podľa Figeľa sa pri výstavbe mosta použila iná podporná konštrukcia ako tá, ktorá bola uvedená v zmluve. Použiť sa mala výsuvná skruž, a nie podporná posuvná skruž, ktorá sa opiera o zem.

"Takáto skruž tam nemala čo robiť. V zmluve o dielo a v tendrových podmienkach sa jednoznačne hovorí o takzvanej výsuvnej skruži, ktorá je napríklad použitá pri výstavbe na rýchlostnej ceste R1," opísal Figeľ.

Nie je tak podľa neho pravda, že zodpovednosť za tragédiu nenesú štát, NDS ani ministerstvo dopravy.

"Posuvné skruže ako spôsob výstavby sú jasne uvedené vo Figeľom súťaženom projekte aj v technickej správe, ktorá je súčasťou projektovej dokumentácie," reagoval minister Počiatek.

Vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) z čias Jána Figeľa pritom podľa jeho slov dalo explicitne zhotoviteľovi voľnú ruku v spôsobe výstavby, ak výsledné dielo bude vyzerať tak, ako bolo naprojektované.

"Figeľ ďalej zahájil stavbu aj napriek tomu, že nebol schopný zabezpečiť externý dozor na stavbu. Dnes sa sám prihlásil k nominácii dozoru, ktorý paradoxne zároveň kritizuje," dodal Počiatek.

Plná zodpovednosť je podľa jeho slov na zhotoviteľovi stavby. "Mieru pochybenia jednotlivých článkov môže po preskúmaní príčin určiť až vyšetrovateľ, preto ma zaráža, že pán Figeľ si trúfa vynášať takéto závery už dnes," doplnil minister.

Dočasnú podpernú konštrukciu odstrelia

Počiatek v Iliašovciach vyjadril úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a nádej, že tí, čo mali šťastie a prežili, sa čo najskôr zotavia.

Dočasná podperná konštrukcia, ktorá je v kritickom stave, sa podľa Počiatka zrúti riadeným odstrelom. Zlaďujú sa detaily s firmami, ktoré to budú realizovať. Kedy k tomu dôjde, však zatiaľ minister povedať nevedel.

Práve odstránenie tejto ešte stojacej podpernej konštrukcie by malo byť základným krokom pri zabezpečení staveniska. Tá totiž momentálne predstavuje pre akýkoľvek pohyb robotníkov na stavenisku najväčšie riziko.

"Keď dôjde k úspešnému odstráneniu konštrukcie, bude možné pristúpiť k odstraňovaniu sutiny, samozrejme za podrobného dozoru vyšetrovateľa, aby neboli znehodnotené dôkazy," ubezpečil šéf rezortu dopravy.

Okrem toho sa musí staticky posúdiť aj trvalá, už vybetónovaná časť mosta. Odborníci následne rozhodnú, či bude nutné pristúpiť k jej deštrukcii.

Počiatek zdôraznil, že všetky technologické postupy si po uzatvorení zmluvy s investorom pripravuje už zhotoviteľ, v tomto prípade združenie firiem Váhostav-SK, a. s., a Bögl & Krýsl, k.s.

Na stavbe pracovali najmä subdodávatelia

Podľa Počiatka je tiež pozoruhodné, že na tomto objekte bolo percento prác realizovaných združením firiem Váhostav a Bögl & Krýsl minimálne.

"Všetko realizovali subdodávateľské firmy, tu ja vidím ten problém. Extrémny tlak na cenu môže priniesť kompromisy tam, kde by nemali byť," upozornil.

Ministerstvo po páde mosta na Spiši okamžite zastavilo výstavbu na predmetnom úseku diaľnice. Následne rezort zakázal používanie kritizovaného typu podpornej skruže na akejkoľvek stavbe.

"Požadujeme dvojitý a nezávislý statický výpočet na akúkoľvek používanú skruž," doplnil Počiatek.

Dodávateľská firma sa ohradila

Podľa výkonného riaditeľa Bögl & Krýsl Josefa Krýsla je celá vec stále predmetom vyšetrovania a bez jeho výsledkov nie je možné robiť žiadne závery alebo niekoho obviňovať.

"Ľudsky ide o tragédiu. Je nám hrozne ľúto ako obetí, tak zranených. Zástupcovia spoločností Semos a B & K v minulých dňoch navštívili všetkých zranených, ktorým to dovolil zdravotný stav. Firmy sa dohodli, že zraneným dorovnajú rozdiel medzi nemocenskou a mzdou, rodinám obetí potom v nasledujúcich mesiacoch budú naďalej vyplácať mzdu a ponúknu ďalšiu pomoc," avizoval Krýsl.

Bögl & Krýsl je v združení so spoločnosťou Váhostav SK generálnym dodávateľom stavby diaľnice D1 Jánovce - Jablonov. V tejto súvislosti zodpovedá za stavbu celkom piatich mostov. Štyri z nich stavia sama, k stavbe mosta pri Kurimanoch využila služby subdodávateľa - slovenskej spoločnosti Semos.

Zrútené podskruženie mostu dodala nemecká firma Skruže Weise.

"Spoločnosť B & K poskytuje od samého začiatku príslušným štátnym orgánom všetku potrebnú súčinnosť pri vyšetrovaní príčin nehody. K vlastnej nehode a jej vyšetrovanie sa spoločnosť nemôže vyjadrovať vzhľadom k informačnému embargu, ktoré vyhlásila slovenská polícia," dodala v stanovisku firma.

K pádu mosta došlo minulý týždeň v piatok (2.11.), pričom dvaja robotníci zahynuli na mieste, jeden pri prevoze do nemocnice a ďalšia obeť tragédie podľahla zraneniam v košickej nemocnici.

Reakcia firmy Bögl & Krýsl

Spoločnosť B & K sa dôrazne ohradzuje proti výrokom odbornej aj neodbornej verejnosti vrátane niektorých slovenských politikov, ktorí bez toho, aby počkali na odpratanie trosiek a prešetrenie príčin nehody, zvaľujú všetku vinu za nešťastie pri Kurimanoch na českú spoločnosť.

Neuvážené výroky významným spôsobom poškodzujú kredibiltu a odbornú povesť firmy nielen v očiach verejnosti, ale najmä u jej obchodných partnerov. Zároveň neprospievajú ani dôveryhodnosti tých, ktorí ich bez faktickej znalosti veci vyslovujú.

Tomáš Jelínek, Donath Business & Media

Autor: ešl, r

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu