Priekopníkovi oblúkového zvárania Jánovi Harmattovi v Spišskom Podhradí (okres Levoča) otvorili pamätnú izbu, odhalili aj pamätnú tabuľu, ktorá nájde miesto na múre bývalej harmattovej továrne.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. V meste pod Spišským hradom sa uskutočnila odborná konferencia pod názvom Inovácie vo zváraní.
Venovaná bola aj 100. výročiu od udelenia patentu na bodové odporové zváranie živnostníkovi J. Harmattovi.
Harmatta bol autorom technológie odporového bodového zvárania. Významný vynález umožnil prvú výrobu zváraných autokarosérií najmodernejšou technológiou, ktorá sa doteraz využíva.
Ďalej bol autorom niekoľkých desiatok patentov z oblasti zvárania a spracovania polotovarov známych po celom svete. Vo svojej továrni zamestnával 200 ľudí.
V pamätnej izbe sa nachádza aj panel s návrhom prvého zváracieho odporového stroja z rokov 1902-1912, ktorý si dal patentovať v USA. Jeho autorom je zváračský technik z bratislavskej Volkswagenky Štefan Galbo.
„Vďaka tomu bolo prvýkrát do praxe zavedené odporové zváranie, ktoré v súčasnosti tvorí podstatnú časť v klampiarenskom a automobilovom priemysle. Harmatta jednoznačne patrí medzi slovenské aj svetové osobnosti, akou je napríklad Murgaš či Beniš,“ zdôraznil autor návrhu, na ktorom pracoval dva týždne.
Hrdý príbuzný Tibor Harmatta
Pomerne málo známu osobnosť Jána Harmattu oživil docent Jozef Jasenák z Cechu zváračských odborníkov Trnava. A s myšlienkou otvorenia pamätnej tabule našiel pochopenie aj u vedenia mesta, v ktorom tento slovenský Edison, ako ho zvárači nazývajú, pôsobil na začiatku 20. storočia.
„Ako jeden z prvých, ak nie aj prvý, začal v praxi používať elektrické odporové zváranie, oblúkové či autogénne zváranie. Jeho firma pôsobila do roku 1928 a bola prosperujúcim podnikom. Autokarosérie, ktoré sa začali harmattovou metódou vyrábať vo Fordových závodoch obleteli celý svet. Môžeme povedať, že začiatky industrializácie v autopriemysle sú práve tu pod Spišským hradom. Harmatta patrí medzi radu významných vynálezcov, na ktorých môžeme byť právom hrdí,“ uviedol J. Jasenák.
Na slávnostnej akadémii predstavil aj potomka slávneho inžiniera, Tibora Harmattu z Dobšinej. Keď ho J. Jasenák pred časom navštívil, hľadajúc príbuzných J. Harmattu, prekvapil aj samotného Tibora, ktorý netušil o svojom významnom predkovi.
„Bol to príjemné prekvapenie a som na to patrične hrdý. Som rád, že si na brata môjho starého otca v Spišskom Podhradí spomínajú aj vďaka pamätnej izbe, či tabuli. Stále sa pozeráme po cudzích vzoroch, pričom aj my máme veľa skvelých a vynikajúcich osobností,“ dodal T. Harmatta.
Príbuzný Tibor pred pamätnou tabuľou. Harmattovci pochádzajú z vetvy etnických Nemcov, ktorí prišli v 14. st. do Dobšinej.
Š. Galbo a J. Jesenák. Auto návrhu modelu patentu (vľavo) a „objaviteľ“ slovenského Edisona (vpravo).
Foto k článku: Mária Šimoňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš