Dokazujú to aj nedávne doplňujúce voľby v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa). Do funkcie sa tam opätovne vráti bývalá upratovačka, ktorú iba začiatkom roka odsúdili.
POPRAD/LOMNIČKA. Starostov vo viacerých spišských obciach, ako je Richnava, Žehra, Podhorany či Stráne pod Tatrami, spája spoločné – v škole to ďaleko nedotiahli. Rozhodujú pritom o zásadných veciach, berú za to slušné platy.
Novozvolená starostka Lomničky Mária Oračková (SDĽ) je jednou z mnohých vo svojej funkcii, ktorí majú len základné vzdelanie. Žezlo v obci prebrala od svojho otca v roku 2010. Potom ju podmienečne odsúdili.
Podmienka jej však pred podaním kandidatúry do doplňujúcich volieb v októbri 2012 zanikla.
Rozhodla sa znovu starostovať, ľudia ju zvolili. Pravda, ani jej súperi sa vzdelaním pýšiť nemohli.
Ešte dávnejšie nám povedala, že napriek základnému vzdelaniu sa funkcie neobáva. „Veľa ma naučil otec,“ poznamenala.
Pre ministerstvo vnútra ide o zložitú otázku
Voľby v Lomničke potvrdili, že pri otázke posudzovania gramotnosti starostov ostalo iba pri rečiach. Po posledných riadnych komunálnych voľbách o probléme rozprávali mnohí politici. O zmene hovorila bývalá vláda cez svoju premiérku.
Podľa bývalého i súčasného ministerstva vnútra o úspechu kandidáta vždy aj tak rozhodujú voliči.
Súčasný rezort vnútra však priznáva, že záležitosť je komplikovaná.
„Nejde o jednoduchú otázku, žiadala by si širokú diskusiu viacerých strán. Vzdelanostná úroveň kandidátov má širší a zároveň ústavnoprávny rozmer. Hľadaniu riešenia sme otvorení, avšak v súčasnosti sú prioritou iné témy, ako napríklad reforma verejnej správy,“ reagovala Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Peter Pollák: Nesmieme naraziť na odpor
Zmeniť situáciu chce nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Ako, to zatiaľ neprezradil. Má to byť zahrnuté v pripravovanej rómskej reforme.
„Jednotlivé body reformy zverejňujeme po častiach. Nechceme ich vystrieľať všetky naraz,“ povedal.
Splnomocnenec však priznal, že problém nevzdelaných starostov vnímajú.
„Problém budeme chcieť eliminovať. Jeho riešenie musíme prispôsobiť na slovenské pomery tak, aby sme nenarazili na odpor nielen u nás, ale aj v zahraničí. Nemožno len tak niekomu odobrať právo byť volený,“ povedal.
Už dávnejšie mnohí právnici poukazovali na fakt, že znemožniť “menej“ vzdelaným kandidovať by hraničilo s porušovaním ľudských práv.
Podľa Petra Polláka návrh riešenia by na úrade splnomocnenca chceli predložiť v lehote zhruba troch týždňov.
Postoj ministerstva
Voliči rozhodujú, či dajú hlas odsúdenej
Prípad znovuzvolenej starostky Márie Oračkovej z Lomničky stojí za zmienku aj preto, že ako odsúdená pre prečin nevyplatenia mzdy a odstupného kandidovala opäť. Umožnil jej to zákon. l „Strata mandátu sa vzťahuje na obdobie počas výkonu funkcie. Tým nie je dotknuté právo osoby opätovne kandidovať, keďže sa to nepovažuje za prekážku vo výkone volebného práva. Je vecou voličov dôsledne zvážiť, komu dajú svoj hlas a koho si zvolia za reprezentanta svojich záujmov,“ vykresľuje stav Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
Výkon trestu odňatia slobody pre starostku z marca 2011 bol odložený na skúšobnú lehotu jeden rok. Podmienka tak zanikla dávno pred termínom podania kandidatúry do doplňujúcich volieb.
Starostka v minulosti nevyplatila 1 450 eur bývalej zamestnankyni obecného úradu. Tvrdila, že nebolo z čoho, peniaze jej dala neskôr.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš