GELNICA. Súčasťou knihy je aj najstaršia dochovaná fotografia Gelnice z ateliéru Juliusa Friedmanna. Pochádza z roku 1865 a zachytáva budovu bývalej radnice.
„Som veľmi rada, že po niekoľkých rokoch príprav je táto kniha na svete. Verím, že pre všetkých bude prameňom zaujímavých informácií o našom meste. Starší Gelničania si pri viacerých dobových záberoch určite radi spomenú na svoju mladosť, pre mladších nech je zdrojom poučenia. Aj návštevníci mesta budú môcť odteraz od nás odchádzať s naozaj hodnotnou pamiatkou, “ uviedla primátorka Anna Nemčíková.
Kniha je rozdelená do trinástich kapitol. Tie podrobne mapujú jednotlivé oblasti - od histórie, vývoja baníctva, priemyslu, architektúry až mestskú správu. Zachytáva tiež činnosť rôznych spoločenských organizácií či športových klubov v súčasnosti.
Čitateľ v nej nájde aj medailóny desiatok významných osobností Gelnice – predstaviteľov tunajšieho spoločenského života, priemyselníkov, ťažiarov, umelcov či intelektuálov a politikov. Spomenúť možno napríklad bývalého uhorského ministra financií a neskoršieho ministra zahraničných vecí Gusztáva Gratza.
„Išlo nám o vytvorenie populárno-vedeckej monografie pre všetkých, ktorí sa o mesto zaujímajú. Pri práci sme sa opierali o desiatky pramenných materiálov. Študovali sme mestské aj cirkevné kroniky a veľkým prínosom boli aj archívy súkromných zberateľov,“ konštatuje hlavný editor knihy profesor Peter Pásztor.
Pánske kasíno
Zaujímavé sú napríklad pasáže o osudoch jednotlivých budov v meste. Ani mnohí Gelničania doteraz určite netušili, že dnešný mestský úrad bol kedysi strediskom hazardu – sídlilo tu takzvané Pánske kasíno. Prípadne, že jedna z budov komplexu Turzovských kúpeľov zhorela, keď si hostia z nazbieraných lesných plodov chceli navariť lekvár.
„Niektoré objekty, ktoré sa nedochovali ani na fotografiách, sme sa snažili priblížiť pomocou vizualizácie,“ hovorí Igor Cziel, ktorý sa venoval architektonickému vývoju a starším dejinám Gelnice.
Súčasťou publikácie je aj slovník miestnych názvov, rôzne štatistické prehľady či stručné resumé v angličtine, nemčine a maďarčine.
Na knihe, ktorá vyšla v náklade tisíc kusov, sa podieľalo viac ako šesťdesiat ľudí, konečnú podobu jej dal Bohumil Kaman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš