SPIŠ. Podľa odborníka, hlodavcov môže byť viac aj preto, lebo minuloročnú zimu ich veľa prežilo pod bohatou snehovou nádielkou.
Ľudmila Richnavská má s myšami naozaj poriadne nepríjemné skúsenosti.
„Auto parkujem na dvore nášho rodinného domu. V garáži je totiž auto môjho otca. Nedávno ráno som sadla do auta, naštartovala som a keď som už bola na ceste, zrazu spod kapoty vyšla malá myška a liezla mi po čelnom skle. Poriadne som sa zľakla, myš som odhodila stieračom. Našťastie, jazdila som pomaly, ak by som nebodaj išla rýchlo, možno by som aj spôsobila dopravnú nehodu,“ opísala nám svoju skúsenosť Ľudmila.
Potom, čo ju vystrašila myš, zastala, aby skontrolovala auto a tu zrazu spod kapoty vybehla aj druhá myš.
„Bála som sa, či mi nezničili auto, okamžite som preto išla k priateľovi, ktorý mi auto prezrel a skonštatoval, že je v poriadku,“ dodala Ľudmila.
Hlodavce škodili aj záhradkárom
Zoológ Jozef Kormančík zo Správy Národného parku Slovenský raj, upozorňuje, že by sme sa mali pripraviť na zvýšený počet hlodavcov.
„Je ich viac, pretože v zime bola bohatá snehová prikrývka pod ktorou prežili. To je jeden z dôvodov. V prírode ich bolo viac na jar, v lete, v tomto období sa presúvajú aj k ľudským obydliam, pretože je tu pre nich lepšia potravinová základňa.“
Zvýšený počet hlodavcov pocítili, napríklad, aj záhradkári, pretože sa pustili aj do ich úrody.
Autá ničia v lete aj teraz
Zvýšený počet zničených aut od hlodavcov nám potvrdil aj majiteľ autoservisu na Spiši Pavol Kapitánčik.
„Nedávno ma prekvapil zákazník, ktorý mal úplne zlikvidované káblovanie. Hlodavce sa púšťajú hlavne do motorovej časti. Rozhrýzajú tlmiacu hmotu, teda sklenenú vatu a snažia sa tam vytvoriť si hniezdo. Môže sa stať, že kúsky tejto hmoty sú vtiahnuté do remeňa a to už môže nastať vážny problém,“ upozorňuje majiteľ autoservisu.
Ako ďalej povedal, laici sa domnievajú, že hlodavcov láka teplo motora, preto lezú do vozidla. „Tohto roku som však mal zákazníkov, ktorým autá poškodili hlodavce aj v čase letných horúčav,“ dodáva P. Kapitánčik.
Podľa jeho názoru, motoristi by sa mali proti hlodavcom brániť rôznymi chemickými prípravkami, ktorých je vraj na trhu pomerne dosť.
Humánny spôsob zatiaľ neexistuje
V popradskej firme, ktorá sa zaoberá deratizáciou už 16 rokov nám povedali, že zvýšený počet hlodavcov im hlásia hlavne poľnohospodári.
„Pred dvoma týždňami boli prvé mrazy a práve po tomto období máme zvýšený počet zákazníkov. Hlodavce sa presúvajú do tepla. Stáli klienti nám avizujú, že myší majú v tomto roku viac ako obvykle,“ povedal nám majiteľ.
V domoch a bytoch vraj nie je nutné využívať nákladné služby deratizérov, na menší počet stačia prostriedky, ktoré sú bežne dostupné na trhu. „Sú to pasce či lepidlá,“ radí odborník.
Zatiaľ neexistuje humánny spôsob na usmrtenie hlodavcov, ktoré nám znepríjemňujú život v našich domácnostiach.
„Chémia im rozleptá cievy a oni potom vykrvácajú. Ak sa chytia na lepidlo, vystresuje ich to a uhynú na infarkt,“ vysvetlil nám majiteľ firmy, ktorá sa zaoberá deratizáciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš