Tá si počas svojej existencie získala medzi súťažiacimi veľký ohlas, čo vedie k ďalšiemu uskutočneniu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Prezidentom tejto súťaže je Ján Servický, ktorého sme v nasledujúcom rozhovore pred jej štartom požiadali o bližšie nové očakávania a plány, ktoré si od nej sľubuje.
S akými očakávaniami a predsavzatiami pôjdete do novej sezóny amatérskej volejbalovej ligy?
„Hoci už aj naši predchodcovia niekedy v minulosti pri volejbale pracovali, tu treba podotknúť, že oficiálne pôjde o 3. ročník amatérskej volejbalovej ceny. Pevne verím, že tak ako vlani aj v tomto ročníku dokážeme zorganizovať túto ligu k spokojnosti všetkých zúčastnených. Dôležitým krokom budú aj prihlásené kolektívy, ktorých počet môže predurčiť naše očakávania. Tímy budú pritom rozdelené znova do dvoch vekových kategórií pre starších a mladších, a to 'mix do 35 rokov bez obmedzenia veku a dve ženy na ihrisku ' (v pláne10 mužstiev) a 'nad 35 rokov pre veteránov, kde už ženy byť nemusia' (v pláne 5 mužstiev). Oproti minulému ročníku by malo však pribudnúť viac účastníkov, čo môže samozrejme celkovú úroveň súťaže spestriť. Súťaž kategórie do 35 rokov nesie názov Liga Draganna Cup, v ktorej v minulom ročníku získalo putovný pohár družstvo Kamienky.“
Športovci, ale i samotní zanietenci aktívneho pohybu už zaiste veľmi radi uvítali zrenovovanie mestskej športovej haly. Ako ste jej obnovu prijali vy osobne?
„V prvom rade musím zdôrazniť, že táto liga bude prebiehať hlavne v telocvičniach, ktoré majú jednotlivé kolektívy k dispozícii. Tímy sú pritom vytvorené zo zamestnancov pracujúcich v rezortoch škôl, ktoré využívajú na tejto báze práve tamojšie telocvične na odohranie svojich stretnutí. V súťaži budú štartovať aj mimomestskí účastníci ako Kamienka, Plavnica a najnovšie Kolačkov, ktoré majú tiež vlastné haly. Čo sa týka obnovenej mestskej športovej haly, tu treba podotknúť, že zatiaľ je ešte veľmi otázne, nakoľko ju v tejto sezóne budeme môcť využiť. Potešilo by nás však, ak by sme ju mali k dispozícii na zorganizovanie finálovej osmičky play-off. Na šírku haly by sme vytvorili dve ihriská, kde by sa minimálne vo dvoch dňoch odohrali duely a potom v jeden deň stretnutie o 3. miesto a všetko by zavŕšil finálový súboj.“
Usporiadanie športových súťaží takmer vždy vyžaduje aj čo najlepšie vytvorenie kvalitného a pevného zázemia pre ich celkový priebeh. Ste naplno presvedčený, že aj o tento súťažný ročník je maximálne postarané a bude v ňom prevládať pevná istota?
„Musím zdôrazniť, že veľký vplyv na bezproblémový priebeh bude mať každý kolektív, ktorý zabezpečuje domáce prostredie. Súťaž pritom nemá určené presne stanovené hracie dni. Jednotlivé mančafty majú svoje dni v danom týždni, v ktorom sa to kolo musí odohrať. Ak dôjde k prípadu, že niekomu nebude daný deň na odohranie zápasu vyhovovať, musí si dohodnúť náhradný termín a dodržať ho. V tejto sezóne pritom chceme sprísniť presúvanie odohrávania duelov z jedného týždňa na druhý. Vzhľadom na celkový počet mužstiev, ktoré by sa mali v hlavnej časti stretnúť dvakrát a potom odohrať play-off, je veľmi potrebné dodržiavať hrací systém celej súťaže, ktorej vyvrcholenie je naplánované na koniec marca. Treba poznamenať, že do súťaže pôjdeme viac–menej s minimálnym vkladom, z ktorého musíme pokryť všetky potrebné náklady. Zo základného vkladu nesmieme zabudnúť na záverečné ceny a prípadné spoločné posedenie po skončení súťaže. Tu treba ale uviesť, že to by vyplynulo z počtu zúčastnených družstiev. Čo sa týka rozhodcov stretnutí, tých vždy musia zabezpečiť domáce mužstvá, ktoré taktiež majú určené svoje náklady. O niečo horšie to však bude v záverečnom turnaji play-off, kde sa financie na zaplatenie počtu hodín musia vybrať z našich vkladov.“
Čo osobne považujete za najhlavnejší impulz k vytvoreniu tejto mestskej súťaže, ktorá sa stala už tradíciou?
„Tu si treba predovšetkým uvedomiť, že táto súťaž je robená hlavne pre tých, ktorí s aktívnou činnosťou už skončili, alebo hrávali na amatérskej báze niekde v školách. Sme radi, že môžeme byť neustále svedkami vekovo starších hráčov, pre ktorých je táto kolektívna hra pod vysokou sieťou pravou záľubou a cestou k vitálnemu zdraviu. Potešilo by nás ale, ak by sa do volejbalu zapojilo viac mladších hráčov. Za volejbalový problém považujem chýbajúcu dorasteneckú republikovú ligu, čo je príčinou neumožnenia rozvoja volejbalového talentu mládeže, ktorú tento šport baví. Znamená to, že títo nezaregistrovaní mladí volejbalisti, ktorí navyše dokážu vytvoriť spoločnú partiu, majú práve v tejto amatérskej lige vhodnú príležitosť aktívne sa zapojiť do tejto ligy. Impulzom k vytvoreniu ligy je vytrvalý záujem dospelých, ktorým záleží na pohybovej aktivite a predovšetkým v zimnom období ju chcú užitočne využívať. Táto súťaž je navyše aj výbornou cestou k rozšíreniu dlhodobej spolupráce medzi jednotlivými školami a samotnými kolektívmi.“
Čo by ste v najväčšej miere ešte uvítali k spestreniu a zvýšeniu úrovne amatérskej volejbalovej ligy?
„Keďže ide o mestskú amatérsku ligu, z toho vyplýva, že najviac by nás potešila pomoc od mesta hlavne v rámci poskytnutia mestskej haly, prípadne nejakej zľavy pri jej používaní. Všetko ale bude záležať na základnej spoločnej prvej porade, na ktorej musí vzísť súhlas mužstiev na odohranie spomínanej play-off v tejto veľkej hale. V prípade schválenia tejto časti súťaže bude dôležitý kontakt so správcom haly, s ktorým sa dohodneme na celkových podmienkach a presných cenových reláciách za jej využitie.“
Nakoľko ste s podporou a spoluprácou ostatných športových klubov v meste Stará Ľubovňa pri napredovaní športu spokojný?
„Osobne si myslím, že športové mančafty sú na dobrej úrovni. Každý z klubov sa snaží starať o vytvorenie kvalitných tímov. Čo sa týka mužského volejbalu, ktorý účinkuje v najvyššej slovenskej súťaži, tu vidieť aj záujem zo strany fanúšikov, ktorí prichádzajú na domáce majstrovské zápasy vo veľkom počte. Nachádzajú sa medzi nimi aj takí, ktorých táto hra pod vysokou sieťou stále baví a poniektorí z nich ju ešte stále hrávajú. Práve na základe toho sa zorganizovala táto amatérska liga, ktorá je hlavne o pohybe a spoločnej zábave. Ide o pravidelné stretnutia starých známych, lebo v mančaftoch nastupujú aj súperi, ktorí za starých čias spolu hrávali nejakú ligu a teraz súťažia proti sebe. Táto skutočnosť je potom tou správnou motiváciou a hecovaním v napínavých vzájomných súbojoch, ktoré so sebou prinášajú všetko, čo si volejbal zaslúži. Ak to porovnáme s iným kolektívnym športom, akým je napríklad futbal, ktorým je toto mesto už dlhodobo známe, tu treba uviesť, že volejbal nie je kontaktným športom a hráči nemusia vonku mrznúť tak, ako sa to vo futbale zvykne stávať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš