Namiesto brnenia sa odeli do pracovných plášťov. Bojovalo sa totiž o prvé miesto v technickej olympiáde.
POPRAD. Súťažiaci boli rozdelení do dvoch skupín. V kategórii A si sily zmerali ôsmaci a deviataci. V kategórií B piataci, šiestaci a siedmaci.
Podľa predsedníčky poroty Daniely Stanovej má technická olympiáda motivovať žiakov k tvorivej činnosti.
„Prvá skupina má vytvoriť teleso z papiera, ktoré má pozostávať zo štvrťvalcov. Mladší žiaci majú vytvoriť funkčný domček, ktorý má byť zložený z ihlanu a kvádra takým spôsobom, aby mal čo najmenej zlepených častí. Posudzuje sa úroveň tohto výrobku, funkčnosť a estetická stránka.“
A opäť bez dievčat
Tento rok sa do súťaže zapojilo sedem škôl. Predsedníčka poroty sa teší obľube tejto olympiády. „Prebieha tretí ročník a tešíme sa, že máme stále väčší záujem žiakov. Máme o jednu školu viac ako minulý rok.“
Horšie je to so záujmom opačného pohlavia. „Väčšinou súťažia chlapci. Dievčatá nemajú záujem o tento druh olympiády,“ povedala Stanová.
Súťažiaci siedmak Rastislav Fotta dokonca vie, prečo to dievčatá neláka. „No niežeby boli nešikovné, sú zručné tiež, ale myslím si, že drevo alebo elektrina nie je materiál pre ne,“ zasmial sa.
Rasťo sa venuje technike už od svojich piatich rokov. Začínal u svojej starej mamy. „Tam som mal dielňu po dedkovi. Začal som si zhotovovať výrobky z dreva, neskôr som prešiel aj na elektrický obvod.“ Už dvakrát sa zúčastnil aj krajského kola.
Dávid Svitana tiež začal s technikou už v mladom veku. „Už ako malý som si zapájal vlastné rádiá.“ Na olympiáde sa teda cíti ako ryba vo vode. „Minulý rok som vyhral krajské kolo.“
A dostal by sa aj vyššie, avšak musel by sa narodiť skôr. „Nemohol som ísť súťažiť na celoslovenské kolo, lebo som bol iba siedmak. Ale teraz, keď vyhrám, už tam môžem ísť,“ pousmial sa.
Krajské kolo bude vo februári
Aj keď niektorí mali vedľa seba na lavici pohodené nepodarky, nevzdávali sa. Marcelovi Kubašekovi sa podarilo vytvoriť okrem domčeka aj viacero zaujímavostí. „Orion hviezdu, chladničku - len kábel jej chýba.“ Aj keď mu zo začiatku z papiera nechcelo vzniknúť to, čo bolo nakreslené v pláne, stále sa usmieval. A na aké miesto to teda vidí? „Prvé od konca,“ zasmial sa Marcel.
Pri olympiádach je potrebné zachovať si chladnú hlavu. Aspoň to sa vyplatilo Martinovi Horváthovi a Šimonovi Hossovi, ktorí pracovali spolu. Pred skončením časového limitu sa mohli popýšiť pekným dielom.
„Urobili sme si náčrt a potom sme to povystrihovali a zlepili. Bolo to náročné, ale ja som nebol pod tlakom,“ povedal Martin.
Tí najlepší sa ešte stretnú na krajskom kole, ktoré je plánované na začiatok februára.
Zadanie bolo náročné. Poskladať funkčný domček z ihlana a kvádra a teleso zo štvrťvalcov.
Marcel. Úsmev mu nechýbal.
Záujem žiakov je stále väčší. Tohto roku sa prihlásilo až 7 škôl. Foto k článku: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš