Zaujímavé však je, že podľa zistení rezortného ministerstva máme na Slovensku málo vysokých škôl.
LEVOČA. Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov na Slovensku, v našej krajine žije 10,8 percenta ľudí s vysokoškolským vzdelaním. V roku 2001 ich bolo 7,1 percenta.
„V porovnaní s výsledkami sčítania pred desiatimi rokmi sa aj naďalej zvyšovala vzdelanostná úroveň obyvateľstva. Podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov okresu Levoča sa zvýšil zo 4,7 percenta v roku 2001 na 12,4 percenta v roku 2011,“ uviedla pre Korzár Adriana Ivančová zo Štatistického úradu Slovenskej republiky.
V Levoči, v meste kde žije viac ako 14 000 obyvateľov, má pracovisko jedna vysoká škola. V meste Spišská Nová Ves, vzdialenom asi desať kilometrov, je možnosť študovať na troch vysokých školách.
V päťdesiatke druhá vysoká škola
„Bolo by hriechom nevyužiť to, že v meste, kde žijem, je možnosť študovať na vysokej škole,“ povedal nám Peter Hromjak, ktorý sa v päťdesiatke rozhodol doplniť si vzdelanie.
Tento Levočan je pôvodným povolaním strojný inžinier a v Levoči pracuje ako policajt. „Rozhodol som sa pre štúdium pedagogiky, pretože je to podobné psychológii, ktorej znalosti pri svojej práci potrebujem. Čiže išlo o moje vzdelávanie v rámci profesie, okrem toho bral som to ako ďalší rozvoj mojej osobnosti. Podľa môjho názoru by človek nemal stagnovať a stále hľadať možnosti ako sa posúvať vpred,“ porozprával nám tento Levočan.
Ako externý študent vysokej školy sa dokonca musel naučiť hrať aj na hudobný nástroj. „Vybral som si klavír, vôbec mi to nerobilo problémy,“ s úsmevom hovorí o novinke vo svojom živote P. Hromjak.
Priznáva však, že nároky na študentov na tejto škole neboli také vysoké, aké zažil, keď študoval na technickej univerzite.
Porovnávali počet vysokých škôl
Na Slovensku vládne názor, že vysoké školy u nás pribúdajú ako huby po daždi. Poniektorí polemizujú aj nad ich kvalitou. Zaujímavé sú preto poznatky Ministerstva školstva SR: vysokých škôl máme v porovnaní s inými štátmi menej.
„Ministerstvo si uvedomuje ohlasy verejnosti ako aj akademickej obce k údajne vysokému počtu vysokých škôl v SR. V tejto súvislosti sme približne pred rokom robili porovnanie počtu vysokých škôl v krajinách V4. Práve Slovensko vyšlo s najnižším skóre 6,44 vysokej školy na milión obyvateľov,“ vysvetlil hovorca rezortného ministerstva Michal Kaliňák.
V Maďarsku pripadá na milión ľudí 7,01 vysokých škôl. V Poľsku je to 13,25 vysokých škôl na tento istý počet obyvateľov a v Českej republike je to zase 7,03 škôl na milión ľudí.
Pribúdajú súkromné školy
Počet verejných a štátnych škôl je na Slovensku od roku 2002 stabilný. Je ich spolu 23. „Za ostatných 10 rokov nastali zmeny predovšetkým v počte súkromných vysokých škôl,“ informoval M. Kaliňák.
Na porovnanie, kým v roku 2003 boli na Slovensku len dve súkromné vysoké školy, dnes je ich už trinásť.
„V krátkom období bude pripravená koncepcia vysokoškolského vzdelávania v SR v strednodobom horizonte, v ktorej by sa mal rezort školstva zaoberať popri iných témach aj počtom vysokých škôl,“ povedal na margo budúcnosti M. Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš