Petičná akcia Františka Bednára za vyvolanie miestneho referenda na odvolanie primátora Popradu Antona Danka (nez.) rozvírila medzi ľuďmi vášnivé diskusie. Hovorí sa aj o zákulisnom pozadí tejto občianskej iniciatívy.
POPRAD. Podľa Františka Bednára sa opäť ukázala slovenská mentalita v plnej nahote, keď sa za všetkým hľadajú komploty, dohody a peniaze.
„Ubezpečujem všetkých obyvateľov Popradu, že celú túto akciu, ktorá stála 493 eur vrátane tlače a distribúcie, financujem zo svojich úspor,“ uviedol Bednár.
Ako doložil, tlač 18 500 letákov stála 213,12 eura a podľa dokladu vystaveného Slovenskou poštou roznos 18 100 kusov do schránok všetkých obyvateľov Popradu vyšiel na 280,55 eura.
Podľa vlastných slov, keďže nefajčí, nepije a jazdí na bicykli, dokázal si potrebné peniaze našetriť.
„Peniaze pochádzajú mimo príjmu pre rodinu. Bol som v minulosti finančne odškodnený, niečo som investoval, takže päťsto eur nájsť dokážem. Nefinancuje ma žiadny človek z pozadia, môžem pokojne spávať,“ vyvracal údajné prepojenia so známymi popradskými menami.
Osud petície si netrúfa odhadnúť
Ako člen petičného výboru sedí každý piatok v centrále Združenia bývalých československých politických väzňov na úkor voľného času a zbiera od občanov podpísané petičné hárky.
„Pre pokračujúci záujem Popradčanov sme ochotní zbierať hárky aj v ostatné pracovné dni a plánujeme zriadiť poštovú schránku, aby do nej mohli ľudia kedykoľvek hárky vhodiť,“ poznamenal k priebehu petičnej akcie.
Podľa súčasného zákona o obecnom zriadení je na vyhlásenie miestneho referenda potrebných 30 percent z počtu oprávnených voličov. Na petičné hárky by tak muselo svoj podpis pripojiť približne 12 500 Popradčanov.
„Ani to by nebola záruka, že referendum bude úspešné. Je našou povinnosťou vyjadriť nespokojnosť, aby nám to deti raz nevyčítali, že sme boli ticho a mlčali sme. Pokúšame sa preto iniciovať referendum a dať najavo, že takto to ďalej nejde,“ vysvetlil dôvody nečakaného kroku, ktorý prekvapil celý Poprad.
Či sa nakoniec podarí pod petíciu zohnať potrebný počet podpisov, to si zatiaľ Bednár netrúfol odhadnúť.
Vyprovokovala ho nespokojnosť
Podľa názoru Bednára kroky, ktoré sa v Poprade podnikli počas posledných desiatich rokov, poznamenajú mesto na celé desaťročia dopredu.
„Prvá fáza je vždy výpredaj majetku a druhá fáza je zadlžovanie cez úvery. To je cesta do pekla,“ myslí si iniciátor petície.
Impulzom pre jeho konanie bola občianska nespokojnosť so situáciou v popradskej komunálnej politike.
„Všetkých predstaviteľov mesta zvolili občania a verím, že v najbližších voľbách im to ľudia aj spočítajú. V mestskom zastupiteľstve sedí sedemnásť zbabelcov a dvaja viceprimátori, ktorí mi na môj list nemali ani odvahu odpovedať,“ uzavrel.
Fakty
Výsledky primátorských volieb 2010 v Poprade
Oprávnených voličov v Poprade bolo 43 263.
Účasť voličov vo voľbách dosiahla 37,01 percenta.
Platné hlasovacie lístky odovzdalo pre voľby primátora mesta Poprad 15 682 voličov.
Počty získaných hlasov jednotlivých uchádzačov o post primátora Popradu:
1. Anton Danko (nez.) – 7 740,
2. Milan Baran (SDKÚ–DS, SaS) – 5 916,
3. Anna Schlosserová (nez.) – 1 176,
4. Darina Salanciová (nez.) – 702,
5. Štefan Pčola (nez.) – 148.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš