Medzinárodná organizácia Amnesty International sa stále zaujíma o mesto Levoča. Ide o údajnú segregáciu rómskych detí v jednej z miestnych škôl.
LEVOČA. Aktivistky navštívili mesto v týchto dňoch. Nepodarilo sa im však rozprávať s nikým z vedenia samosprávy či spomínanej školy.
Amnesty International sa o Levoču zaujíma od minulého školského roka, keď sa niektorí rómski rodičia sťažovali na to, že ich deti sú segregované.
„Po určitom čase sme opäť navštívili Levoču, aby sme posúdili aktuálnu situáciu. Stretli sme sa s rodičmi rómskych detí. S vedením mesta sa nám však nepodarilo komunikovať. Na mestskom úrade nám povedali, že pán primátor je pracovne zaneprázdnený. Podobne, nepustili nás na pôdu školy. Zistili sme, že po našej predošlej návšteve boli niektorí rómski žiaci premiestnení do zmiešanej triedy. Ale v škole je nultý ročník, v ktorom sú len rómske deti. Chápeme, že je možno vedenie školy pod tlakom rodičov z majority, chceme však poukázať na legislatívu, podľa ktorej segregovanie vo vzdelávaní je nezákonné,“ povedala nám Barbara Černušáková z Amnesty International.
Ujde sa im vraj menej pozornosti
V Levoči zaznamenali odliv žiakov, niektorí nerómski rodičia vozia svoje deti do susednej Spišskej Novej Vsi.
Dokonca sa na pôde mestského zastupiteľstva hovorilo aj o zriadení súkromnej základnej školy v Levoči.
Rodičia, s ktorými sme sa rozprávali, nám povedali, že pre cestovanie sa rozhodli práve kvôli kvalitnejšiemu vzdelávaniu.
„Ak sú v triede deti zo znevýhodneného sociálneho prostredia, učitelia sa im musia venovať oveľa viac ako našim deťom. Naše deti sú potom bokom a neujde sa im toľko pedagogickej pozornosti,“ povedal nám jeden z rodičov.
Jeden z bývalých levočských učiteľov nám zase opísal svoju skúsenosť z praxe s deťmi zo sociálne slabého prostredia. „Mali problém s držaním ceruzy v ruke. Musel som však dávať aj pozor, aby ju aj nezjedli.“
Amnesty International však tvrdí, že ani to nie je dôvodom k segregácii. „Oddelenie by malo byť len dočasné a malo by mať vyrovnávací charakter. V takomto prípade je nutné uplatňovať individuálne riešenie,“ vysvetlila B. Černušáková.
So svojimi skúsenosťami sa nám podelila aj rómska matka Mária Dudušová: „Moja dcéra navštevovala v prvom ročníku triedu, kde boli čisto rómske deti. Pýtam sa, prečo? Sme iní, menejcenní? Na konci školského roka bola dcéra vyznamená, v druhom ročníku ju premiestnili do zmiešanej triedy. Myslím si, že rómske deti by nemali oddeľovať. Od svojich rovesníkov sa môže poriadne naučiť spisovnú slovenčinu.“
Rád sa s nimi stretne
Primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer) na záujem Amnesty International reaguje: „Vnímam to ako iniciatívu dobre platených jednotlivcov k téme údajnej segregácie detí, ktorá v skutočnosti v našom meste nie je. Všetky deti navštevujú tie isté základné školy na území mesta ako navštevovali pred rokom, tromi či ôsmimi rokmi. Ako štatutár mesta som sa s členmi Amnesty International stretol v júni 2012. Podrobne sme ich informovali o spôsobe výučby v školách v zriadovateľskej pôsobnosti mesta. Rád sa s nimi stretnem v termíne, ktorý bude vyhovovať obom stranám.“
Amnesty International je medzinárodná organizácia. Zo svojich kontrol vydávajú stanoviská a odovzdávajú ich inštitúciám, ktoré môžu konať represívne. Ide napríklad o školské inšpekcie.
Na Slovensku nedávno krajský súd rozhodol, že v Šarišských Michaľanoch v miestnej škole segregovali rómske deti.
Amnesty International verí, že v Levoči sa situácia nevyhrotí natoľko, aby sa to tiež skončilo pred súdom.
„Chceme s mestom viesť dialóg a docieliť, aby rómskych rodičov a ich požiadavky brali vážne,“ povedala B. Černušáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš