Používali pritom tlačivá Unicef a Slovenského Červeného kríža. Mestskí policajti zo Spišskej Novej Vsi pomocou kamier zaistili podnikavú trojicu priamo v centre mesta. Prípadom sa zaoberala polícia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Dvoch mužov a jednu ženu si všimla služba na kamerovom systéme, na miesto okamžite vyrazila hliadka mestskej polície.
Išlo o dvoch mladistvých a jednu dospelú ženu, ktorí na Letnej ulici vyberali peniaze na zbierku pre hluchonemých. Využívali pritom tlačivá s logom Unicef, SČK i Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.
„Týmto konaním uviedli ľudí do omylu, že prispievajú pre tieto organizácie,“ uviedol náčelník mestskej polície Michal Komara.
Neskôr si policajti overili, že na túto zbierku nedalo súhlasné stanovisko Ministerstvo vnútra SR. Zbierku rovnako nevykonávali zákonným spôsobom.
„Kontaktovali sme aj sídlo Unicef, kde nám bolo povedané, že ešte v júli bolo na Generálnej prokuratúre v Bratislave podané trestné oznámenie zo strany dotknutých organizácií, na neznámych páchateľov, ktorí na Slovensku pôsobili ako členovia organizovanej skupiny a podvodným spôsobom od ľudí lákali peniaze, ktoré chceli využiť pre vlastnú potrebu,“ doplnil náčelník.
Obišli s pokutou
Zadržaných Rumunov predviedli na políciu, keďže bolo podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu a poškodzovania dobrého mena organizácie.
„Zaujímavé bolo, že spočiatku sa vydávali aj oni za hluchonemých, pre ktorých údajne zbierku konali. Keď sme ich predviedli na políciu, zrazu zázračne prehovorili,“ uviedol na margo prípadu náčelník.
Prípad prevzala polícia.
„Trom osobám rumunskej národnosti, žene a dvom mužom, bolo preukázané spáchanie priestupku proti majetku, za čo im boli uložené blokové pokuty v zmysle zákona o priestupkoch,“ informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Zbierku si overte
Ako zdôraznil M. Komara, konanie zbierok v rámci mesta preverujú hliadky vždy. Takýto prípad zatiaľ nemali. Nemali ani prípady, kedy sa ľudia sťažovali, že boli obeťou podvodných zbierok.
„Aj na základe takýchto prípadov sú ľudia opatrnejší, komu dávajú peniaze. Bohužiaľ, aj tieto podvodné konania sú príčinou, že aj seriózne a oficiálne zbierky sa míňajú účinku. Ak ľudia chcú prispieť na nejakú zbierku, konanú v uliciach, dobré je si to najprv overiť. Od tých, ktorí peniaze zbierajú, nech požadujú overenie totožnosti aj oficiálne povolenie o konaní zbierky. Oficiálne zbierky sú nahlásené aj na mestskom úrade, kde si to vieme overiť,“ dodal náčelník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš