Ide o novinku, ktorú do praxe zaviedol riaditeľ Marek Mikula.
SPIŠSKÝ HRHOV. V centre V Spišskom Hrhove v okrese Levoča je spolu 70 dievčat z celého Slovenska, sú tu kvôli rôznym poruchám správania. Neohlásené návštevy policajtov so psom patria k preventívnym opatreniam.
Pracovníci v polepšovni musia byť zo strany dievčat pripravení doslova na všetko. Napríklad na to, že si zvonku prinesú drogy či rôzne predmety, s ktorými by mohli aj útočiť.
Vychovávatelia neabsolvujú žiadne kurzy sebaobrany. Na túto prácu a teda aj na to, ako reagovať, ak sú dievčatá agresívne, sa pripravujú len v rámci vysokoškolského štúdia, špeciálna pedagogika.
„Máme tu zamestnancov, ktorí pôsobia v centre už 35 rokov. Lenže boli aj takí, ktorí tu vydržali doslova pár dní. Dievčatá, ktoré sú u nás, prišli sem z rôznych partií, z ulice, museli sa vedieť o seba postarať, preto sú aj priveľmi smelé a nemajú problém pri komunikácii používať vulgarizmy. Niektorým kolegom preto takáto práca nevyhovovala,“ hovorí riaditeľ M. Mikula.
Upokoja sa v ochrannej miestnosti
Pri prípadnom útoku môžu vychovávatelia privolať políciu, chvíľkové amoky sa im však darí zvládnuť.
„Posledné roky sú doslova pokojné, nemáme žiadne útoky. Ale vyskytli sa prípady, keď sa dievčatá zahnali päsťami. Snažíme sa pri práci dodržiavať model rodiny otec a mama. Teda zamestnávame pol na pol ženy aj mužov,“ opisuje jedno z opatrení riaditeľ reedukačného centra.
V polepšovni majú aj ochrannú miestnosť, v ktorej v prípade agresivity dievča pobudne. Strohé zariadenie pozostáva z postele a stola, je tu aj tabuľa.
Dievčatá sa tu môžu doslova vypísať zo svojich pocitov, nezakazujú im dokonca používať pri tomto písomnom prejave aj vulgarizmy.
Dôkladná prehliadka
Vychovávatelia sú veľmi ostražití hlavne v prípade, keď sa dievčatá vracajú do zariadenia zvonku, teda z návštev či prázdninových pobytov. Vtedy nasleduje dôkladná prehliadka.
„Cigarety, zapaľovače či rôzne ostré predmety nesmú mať dievčatá pri sebe. Najnovšie sme sa rozhodli aj pozývať k nám políciu so služobným psom, aby dôkladne stále prezreli priestory. Ide o nepravidelné kontroly, ktoré vopred neavizujeme dokonca ani zamestnancom. Zatiaľ sa nič nepodarilo nájsť. Robíme to však preto, aby sme ukázali dievčatám, že sa im neoplatí sem niečo preniesť, pretože to nájdeme,“ dodal M. Mikula.
Prísne predpisy preto vládnu aj pri podávaní čaju či kávy. Tieto potraviny majú pod dozorom vychovávatelia.
„Pripravujú ich však a servírujú spoločne. Sú to totiž sypké potraviny, do ktorých by mohli dievčatá aplikovať rôzne návykové látky,“ dodal M. Mikula.
Bez príplatkov
Ako pre Korzár uviedol hovorca Ministerstva školstva SR Michal Kaliňák, ročne evidujú priemerne dva útoky detí na zamestnancov reedukačných centier. Vychovávatelia v takýchto zariadeniach nedostávajú žiadne takzvané rizikové príplatky.
Od roku 1999 však ministerstvo každoročne organizuje rôzne školenia, ako zvládať situáciu, keď je dieťa agresívne a útočí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš