V zenových záhradách Japonska nájdete pokoj a veľa času na premýšľanie. To ticho a pokoj sú úžasné, nabádajú k meditácii. Takýto pocit mal známy geológ zo Spiša, ktorý navštívil očarujúce záhrady Kjóta v Japonsku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Martin Radvanec, zamestnanec Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Spišskej Novej Vsi, je známy na celom svete.
Svojho času ako jediný vypočítal teplotu pod miestom výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime.
Niekoľkokrát navštívil krajinu vychádzajúceho slnka. Návštevy záhrad Kjóta zachytil fotoaparátom a so zážitkami sa podelil aj s Novovešťanmi počas jeho nedávnej prednášky v Múzeu Spiša. Pri prezeraní fotografií kjótskych záhrad aj účastníkov prednášky na okamih ovial pokoj a pohoda.
Zenbudhizmus alebo zenový budhizmus je rozšírený najmä v Japonsku, Južnej Kórei, USA a Západnej Európe.
Typickou metódou zenbudhizmu je meditácia bez formy, obvykle v sede.
V sediacej polohe nájdete aj návštevníkov kjótskych záhrad, ktorí tu strávia aj niekoľko hodín počas dňa v premýšľaní, meditácii. Nie sú to záhrady, ako ich chápe západná civilizácia, neslúžia na oddych a zábavu.
Pre Japoncov bola vždy záhrada spojená s náboženskou tradíciou a rituálmi. Kjóto je miesto, kde sa stretnete s tradičnou japonskou kultúrou, s množstvom chrámov, kláštorov a záhrad.
V zenovej záhrade M. Radvanca očaril ako prvý zlatý palác – Kinkakuji.
„Celý palác je potiahnutý zlatom. Nachádza sa tu časť relikvií Budhu. Z každého kúta Japonska sú tu navozené kamene a Budha sa tak díva na celú krajinu. Okolo paláca je krásne zenová záhrada,“ uviedol M. Radvanec.
Záhrady pre meditáciu
Ako zdôraznil, Japonci majú veľký vzťah ku zenovým záhradám.
„Tu nachádzajú v premýšľaní trochu ticha. Možnosť vyrovnať sa s okolím. Premýšľať nad tým, nad čím chcú premýšľať. Zenové záhrady nabádajú k tomu, aby človek našiel v sebe pokoj, kládol si otázky, meditoval. Tu hľadáte vždy nejaké otázky, odpovede,“ zdôraznil vedec zo Spiša.
Medzi významné a najstaršie lokality Kjóta patrí časť Arašijama. Ide o historicky privilegovanú časť Kjóta, veľmi vychytenú časť.
K najobľúbenejším záhradám M. Radvanca patrí záhrada Shisen-do, uchvatne pôsobí záhrada Eikan-do.
„Japonsko je krajinou, ktorá je neskutočne presná. Za relaxom však nemusíte chodiť ďaleko. Stačí, ak vysadnete na bicykel, zamierite k záhradám a o chvíľku ste v úplne inom svete. Môžete tam sedieť, koľko len chcete a vládzete a dokonale vás to upokojí,“ dodal M. Radvanec.
Prednáška o kjótskych záhradách bola súčasťou cyklu, ktoré pre tento rok pripravilo Múzeum Spiša pod názvom S múzeom okolo sveta.
Prednáška M. Radvanca. Zaujímavosti o Japonsku prilákali Novovešťanov do múzea. Uprostred za stolom M. Radvanec.
Foto: šim
Záhrada Eikan-do. Je miestom, ktoré láka návštevníkov Kjóta. Foto: M. Radvanec
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš