Štefan Forberger má na svojom dvore elitu. Tento Novovešťan má vo svojom chove králiky, ktoré sú slovenskí aj európski šampióni. Polovážne položartom hovorí, že so susedmi si preto králiky cez plot nevymieňa, ani nikoho nepustí do svojho chovu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Štefan Forberger je nielen chýrny chovateľ, ale odborná verejnosť ho pozná aj ako posudzovateľa na slovenských a najnovšie aj na európskych výstavách.
Dôkonca kvôli tomu Š. Forberger navštevuje jazykovú školu a cibrí si svoje vedomosti z nemeckého jazyka.
Chovateľ zo Spišskej Novej Vsi má aktuálne vo svojom chove 80 králikov. Hovorí, že boli časy, kedy sa venoval aj 120 kusom.
Zameriava sa na dve plemená, a to Novozénladský biely a modrý rex a taktiež Rex dalmatínsky strakáč čiernožltý.
V týchto dňoch slávi chovateľský úspech, pretože sa mu podarilo vyšľachtiť rexa modrožltého. Aby plemeno bolo uznané aj oficiálne, čaká ho ešte rad rôznych úkonov.
„Napríklad králik musí byť vystavený na celoštátnej výstave, kde ho odborná komisia uzná alebo nie,“ opisuje jeden z krokov.
Čistia im zuby aj uši
Králikom sa tento chovateľ začal venovať už ako 10-ročný. V 16 rokoch začal navštevovať školenie pre posudzovateľov a ako 18-ročný skladal skúšky. Dokonca aj štúdium si vybral podľa svojho koníčka.
V poľnohospodárstve pracoval šestnásť rokov, dnes je zamestnaný na pošte. S králikmi mu pomáha celá jeho rodina, manželka, syn, mama, dokonca aj sestra. Postarať sa o doslova celú armádu výstavných krásavcov dá poriadne zabrať.
„Kŕmime ich dvakrát do dňa. Potom je to čistenie priestorov. Lenže to nie je všetko. Keďže navštevujeme výstavy, musíme ich strihať, česať, čistiť im zuby, ušné záhyby, pravidelne ich prezerať, či sú v poriadku. Veľmi sa musí zvažovať aj strava, pretože králiky majú veľmi citlivú tráviacu sústavu,“ vymenúva Š. Forberger.
Zaujímavé je, že králik má čo to spoločné aj so psom. Výstavné kusy musí totiž majiteľ vycvičiť tak, aby na výstave vedeli bez problémov zaujať vzpriamenú polohu.
Dialógy s nimi nevedie
Chovatelia zvierat si k svojim zverencom zvyknú vypestovať aj citový vzťah, zaujímame sa preto, ako je to s králikmi. Chovateľ zo Spiša s úsmevom hovorí, že je to rôzne.
„Dialógy s nimi nevediem. Mám však v chove šampióna z Hannoveru, tak toho voláme Majki. Alebo iný králik, ktorý je tiež výstavný kus sa volá Cicek. Mal päť dní, keď mu uhynula matka, tu pri kozube v obývačke sme ho doslova vypiplali. Králik sa bežne dožíva troch rokov, mám v chove aj sedemročného, ktorého nechávam dožiť. Na druhej strane však kusy, ktoré sa nehodia na výstavu usmrtíme, mám dobré recepty na naozaj výborné mäsové špeciality, ako napríklad klobásy či tlačenka,“ podelil sa s nami o svoje skúsenosti tento chovateľ.
Z králikov sa zbohatnúť nedá
Hoci má vo svojom chove všakovakých majstrov a šampiónov, ktorí majú nemalú hodnotu, pán Forberger hovorí, že z tohto koníčka sa zbohatnúť nedá.
„Ak chovateľ na konci roka vyhodnotí sezónu v duchu, že si trocha pocestoval a zásobil si aj kuchyňu, môže povedať, že má vyrovnaný hospodársky výsledok,“ smeje sa Š. Forberger.
Drahé krmivá a náklady na cestovanie zhltnú poriadnu časť rozpočtu. Na druhej strane hovorí tento Novovešťan o relaxe a mnohých priateľstvách, ktoré nadviazal v Európe.
„Hlavne Nemecko je králikárska veľmoc, tam cestujem najčastejšie,“ tvrdí. Investíciu v chove predstavuje krmivo.
Chovateľ vyvracia mýty, že králikom stačí tráva. „Sú to kŕmne zmesi z Čiech a Nemecka. Vďaka psičkárom sa už dnes nedá dorobiť si seno z verejných priestranstiev. Niekedy sme my chovatelia kosili trávu na mieste, kde dnes v Spišskej Novej Vsi stojí supermarket. Vhodná plocha bola aj pod Základnou školou Nad medzou v Spišskej Novej Vsi,“ už len spomína pán Štefan.
Do úvahy nepripadá ani zeleninový odpad, ak sa nepozná pôvod zeleniny. „Nemôžem riskovať chemické postreky. Dvakrát do týždňa králiky dostanú mrkvu či jablko, musia to byť však produkty bez chemického ošetrenia,“ dodáva v závere na margo jedálneho lístka svojich miláčikov tento chovateľ.
V decembri sa pán Forberger chystá vycestovať so svojimi zverencami na výstavu do Lipska. Stretnú sa tam chovatelia a spolu 100 000 výstavných zvieracích exponátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš