Kým v okrese Kežmarok je hustota obyvateľstva na kilometer štvorcový približne na úrovni 80 obyvateľov, v tejto obci je až päťkrát vyššia. V obci aktuálne žije 2 064 Rómov, z toho ich je 1 181 mladších ako osemnásť rokov.
RAKÚSY. Jedným z najväčších problémov tejto obce je nedostatok kapacít na vzdelávanie.
„Medzi najdôležitejšie požiadavky do blízkej budúcnosti patrí vybudovanie novej školy s kapacitou pre tisíc žiakov, ktorá by mala byť umiestnená priamo v osade,“ hovorí starosta obce Rakúsy Bystrík Václav (SDKÚ).
V súčasnosti sa totiž základné vzdelávanie zabezpečuje až v troch budovách, vrátane prenajatých priestorov v Kežmarku. „Situácia značne komplikuje prácu učiteľov i dochádzanie žiakov na vyučovanie,“ zdôraznil.
„Na vybudovanie základnej infraštruktúry, potrebnej na bývanie v osade obec pred približne desiatimi rokmi kúpila či zámenami získala právne nevysporiadané pozemky pod miestnou rómskou osadou od súkromných vlastníkov,“ pokračoval v rozprávaní o rozvoji rómskej komunity starosta. V osade sú vybudované cesty, verejné osvetlenie, verejný vodovod a kanalizácia.
„V minulom roku bola v osade zrekonštruovaná a rozšírená budova základnej a materskej školy. Ďalej sme kúpili objekt, ktorý bol zrekonštruovaný na komunitné centrum (KC). V súčasnosti svojpomocne budujeme v osade centrum voľného času, ktorého dokončenie veľmi sťaží nová forma financovania týchto centier. Z dotácie a úveru dokončujeme nadstavbu dvoch bytových domov,“ vymenoval konkrétne kroky na zlepšenie situácie v obci na úpätí Tatier.
Ako ďalej Václav pokračoval, na stole už čaká vypracovaná projektová dokumentácia na rekonštrukciu a rozšírenie KC, rovnako pripravujú aj vybudovanie cintorína a kostola.
Pribudne deväť nájomných bytov
Na dvoch obecných bytových domoch v osade práve opravujú strechu, cez ktorú v minulosti nájomníkom zatekalo.
„Po schválení v obecnom zastupiteľstve sme pristúpili aj k nadstavbe. Okrem sedlovej strechy tak vznikne deväť nových bytov,“ skonštatoval starosta Václav. Na menšej z bytoviek tak vzniknú tri nové byty, na druhej väčšej až šesť.
Na stavebné práce tak bolo vyčlenených 160 000 eur. Verejnou obchodnou súťažou sa napokon dosiahla konečná cena 149 000 eur.
Súčasní nájomníci obecných bytov platia mesačne za bývanie od 6 do 15 eur a navyše si hradia aj výdavky za energie.
K zveľaďovaniu života v osade prispievajú aj jej obyvatelia, ktorí na stavbe pomáhajú. Jedným z nich je Igor Polhoš, ktorý v dome síce nebýva, ale chce prispieť k premene tváre osady.
„Pri stavbách v osade pomáhame vždy. Už tu máme novú školu, komunitné centrum a ďalšie veci potrebné k životu. Teraz opravujeme strechy a vzniknú aj nové byty,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš