STARÁ ĽUBOVŇA. V prvý deň sa do štrajku zapojilo deväťdesiat percent základných škôl okresu, v ktorých sú odbory. Myšlienku za lepšie podmienky v školstve zväčša podporovali aj tí, ktorí sa do štrajku nezapojili.
V Starej Ľubovni štrajkovali aj v materských školách. Spomedzi základných škôl v meste neštrajkovali v prvý deň v Podsadku a na cirkevnej. Z okresných škôl, kde fungujú odbory, sa vyučovalo aj v zariadeniach v Ľubotíne a Malom Lipníku.
Podľa Lýdie Hricíkovej, predsedníčky školských odborov v okrese, však štrajk podporovali. „V prvý deň sa do štrajku zapojilo celkovo 550 zamestnancov, z toho bolo 450 pedagogických,“ povedala. V prepočte to znamenalo 90 percent škôl s odbormi.
Ďalšími dňami v niektorých školách začali vyučovať. V stredu – v deň, keď štrajk počas večera prerušili, stále v okrese štrajkovalo vyše 60 percent zamestnancov základného školstva.
V Hromoši si štrajk ani nemohli dovoliť
Nie na každej škole v okrese odbory fungujú. Najmä v menších zariadeniach to mohlo byť so štrajkom špecifické. Prevádzku napríklad neprerušili v Hromoši.
„Nemáme odbory a keďže sme jednotriedna škola, som tu sama na všetko, takže by som ani nemala s kým urobiť štrajkový výbor,“ povedala riaditeľka a zároveň učiteľka v triede Janka Salátková.
Možnosť štrajku však v Hromoši vylučovali aj objektívne dôvody. „Nedávno nám robili strechu, a tak sme mali dva dni riaditeľské voľno. Týždeň pred štrajkom sme zase mali chrípkové prázdniny,“ vysvetlila, prečo by si prevádzku nemohli dovoliť prerušiť. Riaditeľka však zdôraznila, že štrajk morálne podporuje.
Cirkevné gymnázium podporilo kolegov
Do celoslovenského štrajku sa iba výnimočne zapájali súkromné, či cirkevné školy.
Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša v Starej Ľubovni tak urobilo. „Štrajk podporíme z dôvodu profesnej kolegiality učiteľského stavu. Zároveň sa pripájame k petícii Komisie pre katechizáciu a školstvo KBS za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva,“ napísalo v stanovisku vedenie školy.
V súvislosti so situáciou sa u rodičov občas vyskytli starosti s umiestnením detí. Niektorí museli nútene vyberať dovolenky. Výraznejšie problémy však hlásené neboli.
Môže to dokazovať aj skutočnosť, že školy napriek možnosti umiestniť menšie deti do ich zariadení ostali prázdne. Potvrdili nám to napríklad v škole na Komenského či Levočskej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš