Korzár logo Korzár Spiš

Gymnazisti skúmali nikotín, tetovanie i ohrev v mikrovlnke

Rôzne tázky si kládli krompašskí gymnazisti vo svojich študentských prácach. Niektoré z nich zaujali odborníkov.

Krompašskí gymnazisti. Na Festivale vedy a techniky zaujali svojimi prácami.Krompašskí gymnazisti. Na Festivale vedy a techniky zaujali svojimi prácami. (Zdroj: archív)

Aký je nikotín naozaj, ako vplýva tetovanie na ľudskú kožu, ohrev v mikrovlnke je pohodlný, no skutočne aj zdravý, aké sú neskrotné jouly, či ako pôsobia probiotiká na trávenie, tieto a iné otázky si kládli krompašskí gymnazisti vo svojich študentských prácach. Niektoré z nich zaujali odborníkov.

KROMPACHY. Študentka sexty na osemročnom gymnáziu Viktória Waresová by sa rada v budúcnosti venovala biológii, študovala medicínu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z toho dôvodu vo svojej práci porovnávala vplyv probiotík a prírodných látok na obnovu mikroflóry v tráviacom trakte.

SkryťVypnúť reklamu

Práci sa venovala od septembra. „Trvalo to trocha dlhšie, keďže som potrebovala urobiť aj pokusy a pozorovať, hodnotiť,“ zdôraznila gymnazistka.

Práve jej prácu ocenili cenou Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave za najlepší vedecký projekt na Festivale vedy a techniky, čo ju potešilo.

Nikotín zasa zaujal septimánku Dášu Gardošíkovú. Ona sama nefajčí a prepadnúť tomuto zlozvyku ani netúži, v jej okolí však veľa ľudí fajčí a nie všetci vedia, aký nikotín naozaj je.

„Čo ma však prekvapilo, že exituje aj pozitívny vplyv nikotínu pri Alzheimerovej chorobe. Niektorí ľudia, ktorí sa pri mne zastavovali, vraveli, že jasné, že je to tak, lebo niektorí fajčiari sa veku, kedy by mali dostať Alzheimera, ani nedožijú. Hoci nikotín môže zlepšiť koncentráciu a pamäť, na druhej strane je drogou a silným jedom. Najhoršie na ňom je, že hneď nezabíja, dostáva sa do tela postupne. No už 40 mg je smrteľnou dávkou,“ uviedla študentka.

SkryťVypnúť reklamu

Tá dala mnohým fajčiarom aj text závislosti. „Zistila som, že nie všetci sú až takí závislí, skôr je to len o psychike. Ak majú v hlave, že nechcú prestať, neprestanú.“

Ohrev mäsa v mikrovlnke je škodlivý

Natália Nehrerová zo septimy sledovala vplyv tetovaní na ľudskú kožu. Sama tetovanie nemá, ani nik v jej rodine. No pozná pár ľudí, ktorí tetovanie majú.

„Hoci to tak nevyzerá, tetovanie je škodlivé. Dokonca sú aj prípady s vážnymi problémami z tetovania. Ak sa niekto rozhoduje, určite by som mu skôr odporúčala krátkodobé tetovania, ako tie trvalé. Človek s tým musí žiť celý život,“ uviedla.

Martina Bagara z oktávy zaujala ekológia, konkrétne sa venoval elektrickým výbojom vo vode.

Jakub Wares zo septimy prišiel na to, že síce ohrievanie jedál v mikrovlnke je pohodlné, ale ani zďaleka nie zdravé. Porovnával to s tradičným ohrevom na peci, ktorý z toho vyšiel oveľa lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

„Napríklad mamičky robia chybu, že ohrievajú čaj alebo mlieko pre deti v plastových fľašiach. Plasty už pri 70 stupňoch vylučujú škodlivé látky, ktoré potom končia v pití dieťaťa. Určite ohrievanie v plastoch by som neodporúčal, všeobecne. Ak ohriať v mikrovlnke, tak radšej v skle,“ vysvetlil Jakub.

Na základe zistení odporúča ohrievať pri nižšom výkone a dlhšie, hoci mikrovlnky má väčšina ľudí nastavené na maximálny výkon, aby to trvalo čo najkratšie, čo je chyba.

„Skôr by som to nechal na strednom výkone. A čo sa týka napr. ohrievania mäsa v masti, vôbec by sa nemalo ohrievať v mikrovlnke, len na tradičnom ohreve. Keď ohrievame jedlo v tukoch, teplom sa zvyšuje hydroperoxidové číslo a hydroperoxidy spôsobujú v našom tele mutagénny účinok, čím poškodzujú nervovú sústavu. Pri ohreve v mikrovnke je to číslo až 6-krát väčšie, ako napríklad na peci.“

Kristínu zaujala alternatívna liečba

Kristína Uličná zo septimy pocestuje na budúci rok do španielskej Zaragozy. So svojou prácou Využitie mezenchýmových kmeňových buniek na liečbu rakoviny získala hlavnú cenu dekana PF UK.

„Riešila som, ako transportovať liečivo pri tomto type onkologického ochorenia. Ide o alternatívnu liečbu rakoviny. Mojimi konzultantmi boli odborníci z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Pracovala som hlavne s anglickými materiálmi, tak som si popritom precvičila aj angličtinu. Dať do toho nápad, snažila som sa vyriešiť problém a dalo mi to zabrať, aby to všetko fungovalo. Ocenenie ma prekvapilo a potešilo zároveň,“ dodala študentka.

Svoje práce na festivale prezentovali aj Martina Tóthová, Natália Kubovčíková, Antónia Mikulová, Edita Kišková, Antónia Matisová, Diana Tomašovová, Tatiana Pavlíkova a Lenka Hradiská. Tie si zo súťaže odniesli vecné ceny.

Autor: šim

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 226
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 074
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 108
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 788
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 228
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu