V Spišskej Novej Vsi sa v stredu za účasti približne stovky odborníkov z rôznych odvetví, samosprávy a cestovného ruchu uskutočnil už 11. ročník slovensko-poľského hospodárskeho fóra.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Organizátorom prednášok je Euroregión Tatry v spolupráci s poľským Zväzkom Euroregión Tatry sídliacim v Novom Targu.
"Tento rok sme fórum zamerali na oblasť dopravy, cestovného ruchu, hospodárstva, na rozvoj spolupráce medzi obcami a mestami na poľskej a slovenskej strane Tatier," uviedla riaditeľka Euroregiónu Tatry Jana Majorová Garstková.
Združenie so sídlom v Kežmarku spolu s poľskými kolegami pripravuje spoločné európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry a práve cez toho zoskupenie, ktoré podporuje aj Európska komisia (EK), by chceli realizovať väčšie i menšie investičné projekty.
"Napríklad budovanie cyklotrás v oblasti poľsko-slovenského pohraničia, prípadne podporu ochrany životného prostredia, ale zároveň aj kultúrne podujatia a iné aktivity," vymenovala Majorová Garstková.
Na cyklochodník chýbajú peniaze
Tento rok Euroregión Tatry v rámci projektu financovaného z ministerstva dopravy napríklad spracoval projektovú dokumentáciu na výstavbu cyklochodníka z Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotliny.
"Už je vybavené všetko až po stavebné povolenie, vysporiadané sú už aj všetky pozemky. Kedy sa začne s výstavbou, je však otázne, chýbajú nám financie," dodala.
Okrem toho sa chcú obe strany zamerať aj na kultúrne podujatia. Na budúci rok v januári bude napríklad v Kežmarku výstava venovaná významnému hudobnému skladateľovi z Krakova Janovi Kantymu Pawlukiewiczovi.
Výstava bude pokračovaním koncertu z tvorby spomínaného autora, ktorý sa konal na nádvorí Kežmarského hradu minulý rok.
Okrem iného si účastníci fóra vypočuli aj prednášku Mariána Hantáka, ktorý je vedúcim oddelenia cestovného hospodárstva ministerstva dopravy. Venoval sa predovšetkým problematike budovania infraštruktúry v pohraničných oblastiach, ktorá je azda najdôležitejšou pri spolupráci oboch krajín.
Dotkol som sa aj možných železničných prepojení, ale aj ciest. Prioritou v oblasti ciest je vybudovanie spojenia pre nákladnú dopravu bez obmedzenia, teda diaľnice D3, ktorá sa v Skalitom prepojí na poľskej strane s rýchlostnou cestou E69.
"To, predpokladám, že sa nám podarí v horizonte niekoľkých najbližších rokov," uviedol Hanták.
Okrem toho by chceli dokončiť v budúcom roku prípadne v roku 2014 výstavbu mosta nad riekou Poprad v Mníšku nad Hnilcom. Perspektívne prichádza podľa Hantáka do úvahy aj výstavba rýchlostnej cesty R4 na východe, ktorá sa spojí s cestou S19 na poľskej strane.
"Táto cesta umožní efektívnejšie a rýchlejšie napojenie na budúcu trasu Via Carpatia, ktorá od pobaltských krajín cez Poľsko a Maďarsko nás spojí s Rumunskom a Bulharskom," vysvetlil Hanták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš