Značkári z Klubu slovenských turistov spolu s dobrovoľníkmi z horskej služby natreli sedemnásť drevených smerovníkov a vymenili štyri prehnité.
SLOVENSKÝ RAJ. Ako uviedol Vladimír Mucha, obnoviť turistické značenie sa rozhodli na okrajových chodníkoch, ktoré síce nepatria k húfne navštevovaným, ale boli už v nevyhovujúcom až dezolátnom stave.
„Ide o miesta, ktoré sú rovnako atraktívne, ako známe rokliny Slovenského raja. Preznačili sme trasy, ktoré ležia v katastri obcí Vernár, Stratená, Dobšiná, Dedinky, Spišská Nová Ves, Mlynky. Snažíme sa tieto trasy zatraktívniť a skvalitniť, aby sa znížila neúmerne vysoká návštevnosť Slovenského raja v známych roklinách, čo pomôže ochrane prírody aj kultúre turistiky. Navyše značky a smerovníky boli už v havarijnom stave,“ uviedol Vladimír Mucha, ktorý trasy preznačoval spolu s Ľubom Cibuľom.
Obnovené značenia sú na zelenej turistickej značke: Dobšinská ľadová jaskyňa – sedlo Besník, Veľký Sokol – Kriváň, Pod Suchým vrchom – Stratenská píla, Občasný prameň – Stratená.
Rovnako tak aj na žltej turistickej značke: Dobšinská ľadová jaskyňa – Nižná záhrada, Statenský kaňon – Geravy.
Ako uviedol V. Mucha, drevené turistické značenia si vyžadujú výmenu každých tri až päť rokov v závislosti od poškodenia.
Nové smerovníky aj v Kopanci a Geravách
Ďalších deväť smerovníkov vymenili aj v sedle Kopanec a Geravy. „Tu už boli smerovníky nečitateľné, doslova rozožraté hrdzou, náter úplne opadal. Boli v havarijnom stave,“ zdôraznil ochranár V. Mucha.
Ako dodal, súčasťou preznačenia bolo aj čistenie trás z dôvodu lepšej priechodnosti a viditeľnosti značiek.
Na území národného parku Slovenský raj sa nachádza 216 kilometrov turistických chodníkov, ďalších sto je v ochrannom pásme.
Pri značení prešli značkári takmer sto kilometrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš