Pred dvoma rokmi dôchodkyňa zo Spišskej Novej Vsi vymenila byt za menší. O pokoj v ňom ju pripravila prestavba bytu novej majiteľky o poschodie vyššie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Novovešťanka Terézia Pentáková je na dôchodku. Pred dvoma rokmi sa sťahovala do jednoizbového bytu.
Z vymaľovaného a upraveného bytu sa tešila do októbra. „Na nástenke vo vchode som si prečítala oznámenie o prestavbe domácnosti novej majiteľky bývajúcej nado mnou. O pár dní začali s búraním. Pravdepodobne prerábali jadro. Zbíjačky a buchot kladív robili taký hluk, že sa to nedalo vydržať. Triasli sa steny, akoby bolo zemetrasenie,“ opisuje T. Pentáková.
Silné otrasy spôsobili, že sa jej v kuchyni a sociálnych zariadeniach vytvorili praskliny a povolili trúbky v šachte. „Myslím si, že necitlivým spôsobom narušili statiku,“ uvažuje nahlas.
Ďalšie peripetie nastali, keď v prázdnom byte praskla odpadová rúra. Voda zatopila časť bytu nešťastnej dôchodkyne.
„Opravári prišli až na druhý deň. Po stene v záchode tiekla voda, v kuchyni a v kúpeľni som mala mokré fľaky,“ spomína staršia pani.
Nová susedka v snahe dať veci do poriadku poslala za dôchodkyňou svojich robotníkov.
„Nemyslím si, že to boli odborníci. Uvoľnenú rúrku do plynového sporáka mi zastriekali technickou penou, vyzerá to neesteticky. Kvalitne nezamaľovali ani plafón. Fľaky po vode je stále vidieť,“ ukazuje dôchodkyňa.
Chce pôvodný stav
Robotníci po oprave považovali celú vec za vyriešenú. Pentáková sa ale s takýmto stavom neuspokojila. „V byte trávim všetok svoj čas. Chcem, aby bol útulný, aby som sa v ňom cítila dobre. Veď nechcem nič navyše, len aby mi ho dali do pôvodného stavu,“ zúfa penzistka.
Telefonicky sme sa spojili so susedou pani Pentákovej a požiadali ju o stanovisko. Tá sa k záležitosti odmietla vyjadriť.
Marika Zajacová zo Správcovskej firmy v Spišskej Novej Vsi radí, ako v takomto prípade postupovať.
„Vlastník alebo nájomca bytu nemôže vykonať úpravy bytu bez predchádzajúceho písomného súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov (SVB a NP). Ak v bytovom dome spoločenstvo nie je, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov. Pokiaľ je, v dome dáva súhlas jeho predseda,“ vysvetľuje.
Riešením je poisťovňa alebo súd
Pri rekonštrukcii bytového jadra je potrebné dodržať ustanovenia stavebného zákona a prestavbu vykonať podľa schválenej projektovej dokumentácie pri zmene dispozície alebo zjednodušenej dokumentácie bez dispozičných zmien.
Dokumentácia musí obsahovať vyjadrenie projektanta - statika v súlade so stavebným povolením, prípadne s ohlásením drobnej stavby stavebnému úradu.
„Pokiaľ poškodená suseda preukáže, že chyby v byte majú priamu súvislosť s prestavbou susedného bytu a poškodená majiteľka má poistenú domácnosť, môže si uplatniť škodovú udalosť v poisťovni. V prípade, ak nie je poistená a nezhodla sa so susedou na patričnom odstránení jej spôsobených porúch v byte, môže si toto odškodnenie uplatniť v občiansko–právnom konaní,“ upresňuje M. Zajacová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš