Takéto pocity má pedagóg Ľubomír Repaský. Pred dvanástimi rokmi spolu so žiakmi zdobil maľbami plot okolo staveniska.
LEVOČA. Časť plotu s detskými kresbami je už totiž dole. Severná strana chrámu oproti budove mestského úradu je už konečne zreštaurovaná. Kedy pôjdu dole maľby na západnej strane, je zatiaľ otázne.
Chrám svätého Jakuba v Levoči patrí medzi najznámejšie gotické kostoly na Slovensku.
Unikátny je aj tým, že sa tu nachádzajú diela Majstra Pavla z Levoče. Najvýznamnejším dielom je najvyšší gotický oltár na svete, ktorý meria 18,62 metra.
Miestni reštaurátori začali s odbornými prácami na exteriéri kostola už v roku 1996. Vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč hovorí, že dnes je exteriérový plášť chrámu zreštaurovaný na 60 percent.
„Ak by bol dostatok peňazí, dokázali by sme kostol zreštaurovať za päť rokov,“ vysvetlil I. Tkáč. V tomto okamihu nie je možné presne vyčísliť, koľko peňazí už stála za tie roky obnova významného kostola.
Ukončenie závisí od peňazí, ktoré doteraz plynuli zo štátu, mesta, cirkvi a zahraničných investorov, napríklad prispela aj švajčiarska ambasáda.
Chceli oživiť stavenisko
Jednu z najvýznamnejších gotických stavieb na Slovensku ohradili pred rokmi plotom ako každé iné stavenisko. Miestne deti sa rozhodli, že to zmenia.
„Bolo nám ľúto, že taký krásny kostol v centre mesta je ohradený škaredým šedým plotom. Oslovil som sponzora, kúpili sme farby a dali sa do práce. Deti maľovali výjavy z rodného mesta. Uplatňovali svoju fantáziu, ako oni vidia Levoču, mesto v ktorom žijú,“ opísal Ľubomír Repaský, pedagóg zo Základnej umeleckej školy v Levoči .
Deti, ktoré vtedy maľovali plot, sú už dospelé a roztrúsené po celom svete. „Asi desať percent z nich sa výtvarníctvu venuje aj profesionálne,“ hovorí Ľ. Repaský o svojich niekdajších žiakoch.
Plot s maľbami bol sčasti na severnej strane a na celej západnej strane a taktiež aj na južnej strane. Niektoré kresby sú už preč.
„Chytá ma síce nostalgia, ale na druhej strane som si povedal, konečne. Oprava chrámu sv. Jakuba je totiž ako nekonečný príbeh,“ dodal Ľ. Repaský.
Čaká ich juh a západ
„Severná časť, kde sa nachádza aj hlavný vchod je už komplexne obnovená,“ povedal na margo časti kostola, ktorá sa nachádza oproti mestskému úradu I. Tkáč. Takmer hotová je aj východná strana kostola.
Na jar chcú začať s opravami na južnej strane, v časti, ktorá sa nachádza oproti radnici. Tkáč netají, že práve južný vstup a západná strana - spodná časť veže - bude pre nich tvrdým orieškom.
„Predpokladáme, že pôjde o veľmi náročnú finančnú záležitosť. Nachádza sa tu bohatá kamenná výzdoba, ktorá je veľmi poškodená, budeme musieť urobiť kópie,“ vysvetlil vedúci reštaurátorov. Na veži už v roku 2000 vyhlásili pre poškodené kamenné prvky havarijný stav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš