Hoci vonku vládnu výrazné mínusové teploty, v Slovenskom raji kompletne menia drevené stúpačky v časti Biely Potok. Do neprístupného terénu potrebné drevo priviezli vrtuľníkom.
SLOVENSKÝ RAJ. Spolu šiesti muži musia každý deň kráčať hodinu a pol peši k miestu opráv. Prirátať treba aj náklad do 15 kíl. Pri práci stoja vo vode, ktorá miestami siaha do jedného metra.
Táto časť Slovenského raja je od začiatku novembra uzavretá pre verejnosť. Drevené stúpačky boli úplne zničené, drevo bolo prehnité. Za pár týždňov by malo byť všetko úplne ináč.
„Ide o úsek medzi Kyseľom a Sokolou dolinou. Nachádza sa tu 150 metrov drevených stúpačiek, všetky však boli natoľko zničené, že je nutná celková výmena,“ opísal Peter Bulej, ktorý vedie pracovnú skupinu mužov.
Do tejto časti Slovenského raja nevedie žiadna prístupová cesta, využiť museli preto vrtuľník. „Priviezli nám sem 13 metrov kubických dreva, ide o červený smrek, hneď aj odviezli pôvodné rebríky,“ dodal P. Bulej.
Do Vianoc chcú stúpačky dokončiť
Muži každé ráno teda vyrážajú z Čingova do časti Biely Potok aj s nákladom, ktorý obsahuje pracovné náradie a potrebný materiál, ako napríklad klince.
Všetko sú to skúsení muži, ktorí poznajú detailne terén v Slovenskom raji. Okrem toho už majú prax s prácou podobného druhu.
Ide hlavne o dobrovoľných záchranárov z horskej záchrannej služby a mužov, ktorých zamestnáva obec Hrabušice.
„Práce nám komplikuje mrazivé počasie, pretože sa nám ťažšie pribíjajú klince a drevo sa niekedy aj štiepi. Postup našich prác závisí od počasia, do Vianoc by sme chceli stúpačky dokončiť,“ vysvetlil P. Bulej.
Opravy financuje Združenie obcí Mikroregión Slovenský raj – Sever. Ako nám povedala predsedníčka Jana Skokanová, zatiaľ minuli sumu do 5 000 eur.
„Len vrtuľník nás vyšiel na necelých 3 500 eur. Drevo nás stálo viac ako 600 eur,“ vymenovala J. Skokanová. Prirátať treba aj nákup pracovného materiálu a mzdy pre pracovníkov, ktorí robia spomínané opravy.
Cez spomínaný úsek vedie trasa do Sokolej doliny a pokračuje na Klauzy. Turisti radi navštevujú túto časť Slovenského raja, pretože, ako povedal P. Bulej, pripomína Prielom Hornádu, ale v malom.
Mrazy. Problémom sú pre nich tuhé mrazy.
Nové. Takto vyzerajú už nové stúpačky z červeného smreka
Vo vode. Muži pracujú vo vode, v niektorých miestach je hlboká jeden meter.
Foto k článku: Peter Bulej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš