Bol obohatený o zaujímavý kultúrny program a pri stánkoch s rozmanitým tovarom si každý našiel to svoje.
KEŽMAROK. Kežmarský vianočný trh napísal už svoju 22. kapitolu. Námestie počas troch dní voňalo medovinou a inými dobrotami, nechýbalo množstvo stánkov s vianočným i nevianočným tovarom.
„Predávame hotové výrobky a chodievame len na jarmoky. Celkom sa nám darí počas celého roka. Každý víkend je nejaká možnosť,“ povedala Eva Šamková, pri ktorej sa pristavovali najmä gazdinky, keďže ponúkala drevené pomôcky do kuchyne.
Žiaci predávali za ľudové ceny
Lucia Šoltýsová s úsmevom mrzla v stánku s výrobkami svojich žiakov. „Sme zo súkromnej strednej školy v Kežmarku a prišli sme odprezentovať výrobky našich žiakov. Je to ručná práca, venujeme sa najmä remeslám. Máme krajčírov, umeleckých stolárov, kováčov, kaderníčky, stavebníkov. Všetko toto vyrábali naše deti spoločne s majstrami,“ rozrozprávala sa.
Ceny neboli podľa nej vysoké, odpustili si to, čo si iné firmy vo veľkom účtujú. „Predávame to za ľudové ceny, počítame len materiál, prácu nie. Snažíme sa deti vychovávať k tomu, aby si zvykli pracovať, a tak takáto možnosť ich môže len motivovať,“ dodala.
Na pravom jarmoku nemôžu chýbať výrobky z ovčieho syra. Plno pred stánkom mal počas kežmarského trhu Marián Gočoľ. Ten prišiel až z Moravy a jeho pochúťky majú úspech.
„Chodím na tento jarmok už roky. Vyrábam podľa slovenskej receptúry. Tieto výrobky sú na Morave veľmi obľúbené. Ponúkam korbáčiky, oštiepky, hrudky, žinčicu,“ odprezentoval sa Gočoľ.
Mrvová: Ručná práca je inšpiráciou
Od toľkej pozornosti bolo ťažké kohosi odtrhnúť a vyspovedať. Radka Mrvová sa však na to dala. Zastavila sa pri stánku Súkromnej strednej školy.
„Je to zaujímavé, rada chodím na jarmoky. Hlavne ručná práca má čosi do seba. Zaujal ma stánok prác žiakov súkromnej strednej školy, lebo je to poučné. Niektoré deti sú lenivé a nechce sa im pracovať. Toto je návod, ako robiť niečo prospešné,“ uviedla.
Sprievodný program. Postarali sa oň známe osobnosti, ale aj miestni študenti.
Niečo pre deti. Stánkov s drevenými hračkami bolo v Kežmarku viacero.
Lucia Šoltýsová. V stánku s prácami svojich žiakov.
Marián Gočoľ. Z Moravy priniesol syry vyrobené podľa slovenskej receptúry.
Foto: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš