GELNICA. Peniaze mesto získalo z fondov Európskej únie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) tu vykonala niekoľko kontrol. Tá posledná nedopadla pre mesto dobre.
Celá stavba vyšla na takmer 4,3 milióna eur. Náklady vo výške 5 percent hradí mesto, ostatné peniaze mali plynúť do Hnileckej doliny z európskych fondov.
„Na mieste sme vykonali počas troch rokov desať kontrol. Overovali sme, či mesto postupuje v súlade so schváleným projektom. Samosprávy sa preukazujú účtovnými dokladmi a podpornou dokumentáciou,“ vysvetlil, ako to vyzerá v praxi, riaditeľ sekcie štrukturálnych fondov EÚ SIEA Tibor Bohó.
V Gelnici nastal problém pri poslednej kontrole. „V dokumentoch, ktoré predložilo mesto, bol časový rozpor vážnych lístkov vzhľadom na vykonané práce. Rozpor bol aj v číselnom označení vážnych lístkov, rovnako tak medzi zazmluvneným miestom uskladnenia a reálnym miestom uskladnenia. S tým súvisel rozpor medzi následným použitím stavebnej sute a množstvom vyvezenej sute na skládku,“ opísal T. Bohó.
Potvrdili nedostatky
Keďže mesto nepredložilo správnu dokumentáciu ani po výzvach, v novembri v tomto roku pozvali primátorku Gelnice na rokovanie.
„Na stretnutie prišiel iba splnomocnený zástupca mesta. Bol to zástupca dodávateľa stavby. Potvrdil, že v dokumentoch je nesúlad a uznal nedostatky, ktoré sme zistili,“ dodal T. Bohó.
Ako nám potvrdili v SIEA, kontrola je už ukončená, mesto spomínanú sumu už nedostane. Podľa nich ide o neoprávnené výdavky.
Problémy majú aj iné mestá
Korzár požiadal o vyjadrenie aj gelnickú primátorku Annu Nemčíkovú (KDH). Tá uviedla: „Rokujeme s ministerstvom hospodárstva. Nie je možné preto poskytnúť relevantné vyjadrenie. Keď budeme mať resumé, vyjadrím sa.“
Bohó netají, že podobné problémy s odvozom sutiny majú aj iné slovenské mestá a obce.
„Problémy s doložením podpornej dokumentácie súvisiacej s odvozom sutiny, zeminy a ich uskladnenia eviduje SIEA aj pri ďalších projektoch zameraných na vybudovanie a rekonštrukciu priemyselných parkov,“ upresnil T. Bohó.
Ako ďalej dodal, ich agentúra momentálne eviduje jedenásť projektov zameraných na vznik priemyselných parkov. V minulosti dostalo peniaze na takúto investíciu pätnásť miest a obcí.
Gelničanom schválili projekt v roku 2008. V roku 2011 začali so samotnou stavbou. Zamestnať by sa tu mohlo viac ako 240 ľudí. Priestory sú upravené pre približne piatich investorov.
Podnikať by tu mali v elektrotechnickom priemysle a ľahkom strojárstve. Areál priemyselného parku je už hotový, stavba je dokonca aj skolaudovaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš