Na zimné tyčové značenie použijú lesníci okolo 1 000 drevených tyčí, ktoré slúžia na hrubú orientáciu turistov v teréne.
VYSOKÉ TATRY. Približne 1 000 drevených tyčí použijú pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku na zimné značenie značkovaných turistických chodníkov v Tatrách.
Každoročne vytyčujú lesníci v Tatrách približne 95 kilometrov značkovaných turistických chodníkov.
„Tyčové značenie osádzame na chodníkoch vedúcich ku všetkým celoročne otvoreným vysokohorským chatám a v dolinách po miesta, od ktorých platí zimná uzávera. Rovnako tyčami označujeme aj tie úseky chodníkov, ktoré síce idú lesným pásmom, ale vďaka veternej a podkôrnikovej kalamite sú bez lesa,“ uviedol vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP Dominik Michalík.
Kde je zimné značenie
Tyčové značenie nahrádza značenie na skalách a všade tam, kde je v zime zakryté snehom.
Tyče osádzajú pracovníci Strediska terénnych služieb v Mlynickej doline po vodopád Skok, v Mengusovskej doline po Rázcestie nad Žabím potokom.
Takto značený je aj zelený chodník z Tatranskej Polianky po Sliezsky dom, rovnako i žltý chodník vedúci na Velickú poľanu zo Smokovca.
Tyčami je vyznačená aj Tatranská magistrála z Hrebienka od hornej hranice lesa na Sliezsky dom a od Lomnickej vyhliadky po Skalnaté pleso.
Nad hornou hranicou lesa je vytyčovaný aj chodník vedúci k chate pri Zelenom plese, aj najdlhšia trasa vo Veľkej Studenej doline po Zbojnícku chatu a Malá Studená dolina po Téryho chatu.
Dĺžka takto vyznačených turistických chodníkov je premenlivá a závisí predovšetkým od snehových podmienok.
Zimné tyčové značenie robia lesníci aj v Západných Tatrách na Červenci v Žiarskej doline a na turistických chodníkoch v západnej časti Spišskej Magury.
Na vybraných úsekoch a vhodných miestach značkovaných turistických chodníkov nad hornou hranicou lesa ponechávajú Štátne lesy TANAP niektoré tyče zimného značenia celoročne pre prípad, že prvý sneh zakryje značku na kameni a tyče sa pre jeho nedostatok osadiť ešte nedajú.
Zimné tyčové značenie však slúži v teréne len pre hrubú orientáciu správnym smerom.
Dominik Michalík upozorňuje, že značenie je umiestnené vo väčších rozostupoch a v hmle a pri zhoršenej viditeľnosti ho nemusí byť vidieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš