Padajúce kúsky ľadu a sneh z konárov stromov spôsobili niektorým vodičom v okolí Pustého Poľa (okres Stará Ľubovňa) nemalé problémy. Podobných úsekov po celom východe však môže byť niekoľko. Odstraňovanie drevín totiž cestári načas zastavili.
PUSTÉ POLE. Zmrazené úlomky padali na cestu a na prechádzajúce autá. Námrazu na stromoch pri Pustom Poli uvoľnil odmäk.
„Ľad mi spadol na predné sklo tak prudko, až manželka sediaca vedľa skríkla. Už o pár metrov ďalej sa mi zo stromu zosypalo aj na kapotu,“ povedal šofér Andrej Sekerák.
Stromy chcú orezávať po novom roku
Úsek pri Pustom Poli, ktorým vedie cesta prvej triedy medzi Starou Ľubovňou a Prešovom, nemusí byť na v Prešovskom kraji jediným nebezpečným.
Pritom ešte donedávna v okolí ciest prvej triedy pracovali na odstraňovaní drevín. Cestári ich však zastavili. Dôvodom mali byť aj kontroly z inšpekcie životného prostredia.
„Orezávanie bude prebiehať po Novom roku. Platí to aj o úseku pri Pustom Poli,“ povedala Iveta Fedorová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC).
Na východe mal správca ciest v pláne odstrániť asi sedemsto kusov porastov. Časť z nich padla ešte do pozastavenia prác.
Dôvodom prerušenia výrubov mali byť podľa našich informácií aj konkrétne reakcie ľudí.
Napríklad na našom portáli korzar.sk viacerí diskutujúci považovali výrub stromov za cielený biznis s drevnou hmotou.
Iní hovorili, že stromy pri cestách je dobré ponechať ako vetrolamy. Reakcie sa týkali článku Pri cestách prvej triedy stínajú množstvo stromov z 22. novembra.
Inšpekcia zakázala výrub, nie orezávanie
Na orezávanie konárov a výrub stromov dohliadala na podnet ľudí aj inšpekcia životného prostredia.
„Na základe zistení inšpekcia zakázala, aby do ukončenia kontroly bol vykonávaný výrub drevín rastúcich pri cestách prvej triedy na území Prešovského kraja. Inšpekcia samotné orezávanie stromov nepozastavila,“ napísal v stanovisku Radovan Veselý z Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach.
Ľad a sneh na konároch visiacich nad cestami považuje za nebezpečný aj polícia. Tá zatiaľ škodovú udalosť nezaznamenala.
„Evidujeme jeden prípad, keď sa z oprotiidúceho kamióna uvoľnil kus ľadu a dopadol na čelné sklo osobného auta. K podobnej situácii môže dôjsť aj pri páde ľadu z konára stromu na cestou, čiže riziko tu existuje,“ povedal Daniel Džobanik z krajskej polície v Prešove.
Podľa neho, padajúci ľad či sneh môže spôsobiť náhlu reakciu vodiča. „To môže viesť k dopravnej nehode,“ dodal D. Džobanik.
Čo odporúčajú poisťovne
Padajúci sneh a ľad môže spôsobiť škody na vozidlách. Tie nie je jednoduché dokazovať. V poisťovniach sa zhodujú, že za úpravu ciest, ale aj ich najbližšieho okolia vždy zodpovedá správca.
Škodu od poisťovne je najjednoduchšie uplatniť havarijným poistením. Takýto druh poistenia ale nemá každý majiteľ auta.
Nárok však vzniká aj z povinného zmluvného poistenia. „Vzťahuje sa na škody, ak je vinník známy a je preukázané, ako k vzniku poistnej udalosti došlo. Vinník si musí vinu priznať a nahlásiť poistnú udalosť do svojej poisťovne,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa jednej z poisťovní. Škodu je však potrebné vždy dokázať. „Preto odporúčam privolať políciu,“ dodala Lucia Muthová z inej poisťovne.
Poškodený vodič by mal zastaviť vozidlo, zistiť rozsah škody a telefonicky nahlásiť udalosť svojej poisťovni. „Klientom odporúčame rozsah škody zdokumentovať, napríklad odfotografovať mobilným telefónom,“ poznamenala J. Smatanová.
Náhradu škody je však možné vymáhať aj priamo od správcu cesty. Ten môže mať poistenie zodpovednosti.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš