Krompašania žijúci blízko pohostinstiev sa sťažujú na hluk. Mesto im vyšlo v ústrety návrhom skrátenej prevádzky do 22. hodiny. Nariadenie však nenašlo podporu u poslancov.
KROMPACHY. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta týkajúce sa času predaja v obchodoch a prevádzky služieb je už 15 rokov staré. Odvoláva sa na neplatné ustanovenia. S obmedzením prevádzky do 22. hodiny aj cez víkendy však poslanci nesúhlasia.
Ako povedal Ján Ivančo, vedúci oddelenia organizačno-správneho a sociálnych vecí, čas medzi 22. hodinou a 6. hodinou ráno je všeobecne definovaný ako nočný pokoj. Po 22. hodine by mali byť prevádzky, ktoré spôsobujú hluk, zatvorené.
„Pri návrhu sme vychádzali zo zákona o obecnom zriadení a dodržiavaní zákona o ochrane zdravia ľudí, nie je to bránenie podnikaniu,“ argumentoval predkladateľ návrhu.
Novinkou by mala byť aj osobitná prevádzková doba. Podnikateľ môže mesto o ňu písomne požiadať. K žiadosti však musí doložiť doklad, že v podniku nedochádza k prekročeniu hodnôt hluku, infrazvuku a vibrácií.
Mesto v tomto prípade môže udeliť výnimku na predĺženie prevádzky.
Rozhodnutie podpisuje štatutár mesta, teda primátorka. A to je pre poslancov ďalší problém.
Neobmedzovať, upozorňovať
Poslankyňa Lívia Kozlová (nez.) predložila dva pozmeňovacie návrhy. Cez týždeň otvorené do 24. hodiny, cez víkend do 2. hodiny ráno. Vychádzala z nariadení blízkych miest, ako je napríklad Spišská Nová Ves, kde prevádzky v centre majú tieto otváracie hodiny.
„Je hospodárska kríza. Podnikateľom sa už aj tak ťažko podniká. Mesto by im malo vyjsť v ústrety. Ide aj o rozvoj cestového ruchu. Turisti, ktorí prídu na Plejsy, sa po 22. hodine už nikde nenajedia? Mládež bude chodiť do podnikov mimo mesta alebo sa bude len tak potulovať po meste? Navyše, každý podnikateľ je povinný zabezpečiť si poriadok vo svojej prevádzke. Skôr by sme mali ísť cestou upozornení a sankcií. Ak napríklad trikrát dôjde k rušeniu nočného pokoja, potom nech dôjde k obmedzeniu prevádzky,“ uviedla L. Kozlová.
O predĺžení prevádzky by podľa nej nemala rozhodovať len primátorka.
„Nech je to komisia zložená aj z poslancov. Aby rozhodovanie nebolo len na jednom človeku, bolo by to spravodlivejšie. Je nutné schváliť nové nariadenie, no myslím si, že je potrebné dohodnúť sa, aby bolo priechodné aj pre podnikateľov, aj pre ľudí v meste. V takej podobe ako je teraz, to nepodporím,“ doplnila poslankyňa.
„Dosť je naše mesto večer mŕtve a bude ešte mŕtvejšie. Som za to, aby prevádzky boli otvorené najmenej do 24. hodiny,“ poznamenal poslanec Igor Jenduch (Smer).
Primátorka: Otvorené do rána – nie
Primátorka Iveta Rušinová (nez.) argumentuje sťažnosťami Krompašanov na rušenie nočného pokoja.
„Pri rozhodovaní o udelení výnimky je zákon jasný, nikto okrem štatutára nemôže podpisovať rozhodnutia. Ak zákonodarcovia prijmú, že môže rozhodnutia podpisovať poslanec, či člen komisie, nemám s tým žiadny problém,“ vysvetlila primátorka.
Uznesenie, že by mali byť prevádzky otvorené do druhej hodiny ráno, nepodpíše.
„Volili ma ľudia, tak ako aj poslancov. Ich prácu si veľmi vážim, no myslím si, že by sa malo vyjsť v ústrety väčšine, resp. hľadať konsenzus medzi podnikateľmi a občanmi mesta,“ doplnila primátorka.
Ako dodala, v meste nie je ani jedna prevádzka, ktorá by nebola v blízkosti obytného domu. „V Spišskej Novej Vsi je síce prevádzka do druhej hodiny ráno, no ide o centrum mesta, kde sú len obchody a podniky, nie obytné zóny,“ dodala I. Rušinová.
„Myslím si, že mesto by sa už malo konečne zaoberať aj problémami podnikateľov. Ľudia sa začínajú baviť práve po desiatej večer. Určite by som privítal predĺženie do 23. hodiny, aspoň cez víkendy. Poznám podnik v Prešove na sídlisku, ktorý je otvorený nonstop a iné do 23. hodiny. Snažíme sa pre zákazníkov niečo robiť, ale s takými obmedzeniami to nejde,“ uviedol pred časom Jozef Haško, majiteľ pohostinstva.
Pozmeňovacie návrhy, ani nové nariadenie neprešlo.
Zistili sme
Čo na to hygienici
Podľa slov popradského regionálneho hygienika Jozefa Kraka, ak je v nejakom podniku hluk, je to záležitosť mestskej polície, ktorá by to mala riešiť, keďže ide o porušovanie nočného pokoja.
„My hluk meriame na základe sťažností alebo žiadostí. Tieto prípady spadajú do našej kompetencie. Ak hluk spôsobuje napr. podnik, kde je diskotéka, a sme vyzvaní na meranie hluku, tak to riešime. Merania sa robia pod oknami v obytnej časti, prípadne priamo v interiéri,“ upresnil.
Jedno meranie hluku na požiadanie stojí do 100 eur, vrátane vyhodnotenia.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš