Použitie zábavnej pyrotechniky a konanie súkromných ohňostrojov podlieha zákonným úpravám, výnimkou je iba silvestrovský večer a noc. Niektoré mestá používanie petárd a svetlíc na svojom území upravujú vlastnými nariadeniami.
VYSOKÉ TATRY. Obvodný úrad životného prostredia (OÚ ŽP) v Poprade nedostal od žiadneho tatranského hotela žiadosť o povolenie na konanie ohňostroja.
„V národnom parku, kde sú umiestnené aj tatranské hotely, platí tretí stupeň ochrany a takáto činnosť je tam zakázaná,“ zdôraznila Eva Varholáková z OÚ ŽP Poprad.
Zákaz platí aj pre horské hotely vo Vysokých Tatrách, ktoré ležia v najprísnejšom 5. stupni ochrany prírody.
„Výnimku na konanie ohňostroja by mohol udeliť len Krajský úrad životného prostredia v Prešove, prípadne ministerstvo životného prostredia,“ dodala Varholáková.
V Tatrách sa veľkých osláv zdržali
Na Silvestra sa na území národného parku ani v jeho ochrannom pásme ohlásená svetelná paráda nekonala. Pokoj v horách narušilo iba niekoľko súkromných osláv jednotlivcov.
Situáciu v teréne počas poslednej noci starého roka monitorovali ochranári zo Správy Tatranského národného parku, ktorí si na pomoc povolali aj dobrovoľníkov.
„Strážcovia na Silvestra navštívili až dvadsaťdva najväčších ubytovacích zariadení, kde boli všetky opatrenia dodržané a na recepciách oboznamovali hostí so zákazom súkromných ohňostrojov. Podľa predbežných informácií nedošlo počas večera a noci k rušeniu, bolo to pod kontrolou,“ informoval riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Správa TANAP-u vyhodnotí dodržiavanie výzvy na zachovanie pokoja počas silvestrovskej noci na budúci týždeň.
Popradčania si ohňostroj spravili sami
Oficiálny silvestrovský ohňostroj sa nekonal ani v Poprade na námestí. Ľudia tak príchod nového roka privítali odpaľovaním petárd a svetlíc nakúpených za vlastné peniaze.
Použitie zábavnej pyrotechniky v Poprade síce neupravuje žiadne špeciálne nariadenie mesta Poprad, ale určité zákonné ustanovenia platia aj v tomto prípade.
Nápad nakúpiť si počas vianočných sviatkov zábavnú pyrotechniku a podľa vlastného úsudku s ňou oslavovať počas bežného roka sa nemusí zaobísť bez sankcií.
Neohlásený ohňostroj a použitie zábavnej pyrotechniky okrem silvestrovského večera totiž podlieha zákonu o priestupkoch a vyhláške Slovenského banského úradu o pyrotechnických výrobkoch z roku 1991 a môže sa skončiť pokutou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš