Keď odchádzal na vojnu, mama mu povedala, aby si holubov vzal so sebou, lebo mu ich skántri. Tak im prechodné bydlisko našiel v holubníku v areáli svojho zamestnania. Pre holuby všetko – to je životné krédo dlhoročného chovateľa, 24-násobného klubového majstra.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „Rodičia boli veľkí gazdovia. Pre nich holuby boli len darmožráči, nemali pochopenie pre moju záľubu. No ja som sa nedal. Pre holuby všetko a tak som si ich vzal do práce. Po návrate z vojny som našiel v holubníku ďalšie nové holuby,“ zaspomínal chovateľ.
Láska k budúcej manželke ho zaviala do Nemešian. Spolu s ním išli aj holuby z práce. „No neprešlo ani pol roka a majster mi nakázal, aby som holuby priniesol späť, že je tam smutno. Tak som ich znova sťahoval,“ poznamenal s úsmevom Jozef.
V roku 1976 vstúpil do ZO chovateľov poštových holubov v meste. Začínal s málom holubov, neskôr ich mal osemdesiat. „Ani to nie je veľa, no máme šikovné holuby,“ skonštatoval.
O deväť rokov neskôr sa s manželkou presťahovali do rodinného domu blízko centra mesta. Samozrejme, ani tam holubník nesmel chýbať. Lesnickému sa s operencami začalo dariť každým rokom viac a viac.
Od roku 1990 až doposiaľ je nepretržitým klubovým majstrom. Stal sa ním presne 24-krát.
„Pre holúbky som robil všetko. Prestal som fajčiť, do pálenky som nedával peniaze. Priškrtil som sa, aby len holúbky mali. No a teraz som na penzii a som priškrtený z peňazí celkom,“ poznamenal s úsmevom chovateľ.
Holubárčenie je droga
Holubárčenie je pre Jozefa jednoducho droga. Podľahol jej aj jeho syn Jozef mladší. Tomu otec pomaly odovzdáva štafetu a už aj syn si na svoje konto pripísal nejaké víťazstvá.
Jozef má už aj dvoch vnukov. Ten starší, tretiak na základnej škole, už pokukuje a zaujíma sa o holuby. Zdá sa, že holubárčenie sa v rodine Lesnických skutočne dedí po meči.
S uplynulou sezónou je holubí majster spokojný. Ocenenia majstra klubu, majstra oblasti i regiónu v lete na dlhé trate to len potvrdzujú. A čo nesmie chýbať správnemu holubárovi?
„Najdôležitejší je dobrý postreh – dar od Pána Boha. Keď pozrie na holuba musí v ňom niečo vidieť, ak to v sebe holub má. Druhou vecou je tvrdá práca chovateľa a správny tréning. Holubárčenie je práca na 24 hodín a vtedy prichádzajú výsledky,“ dodal Jozef.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš