SPIŠSKÝ HRHOV. Prvá písomná zmienka o obci Spišský Hrhov v Levočskom okrese pochádza z roku 1243, kedy sa tu usadil významný spišský kolonizačný rod Gyorgyovcov.
Obec im patrila do roku 1885, kedy všetok ich majetok kúpil uhorský šľachtic Vidor Csáky. Počas pôsobenia jeho rodiny sa tu postavil kaštieľ, kaplnka, veľký hospodársky dvor, liehovar, tehelňa a pod.
V tom období sa v Spišskom Hrhove sústredilo aj viac remeselníkov nielen z tuzemska, ale aj z Nemecka, Poľska a ďalších krajín.
Spišský Hrhov bol z hľadiska niekdajších dopravných tepien a komunikácií veľmi výhodne geograficky situovaný, keďže ležal na križovatke veľkých ciest. Obyvatelia osád na území dnešného Spišského Hrhova vynikali v pestovaní a spracovaní ľanu.
Remeselníkov s ľanom volali gargovia, z čoho pochádzajú aj najstaršie pomenovania obce ako Gargow, Gurgow či Gurgew.
Okrem samotného pestovania a spracovania ľanu vynikali ľudia z tejto oblasti aj v zhotovovaní predmetov potrebných na túto činnosť.
V obci však vykonávali aj ďalšie remeslá, ako košikárstvo, kováčstvo, mlynárstvo, tkáčstvo, výrobu sviečok, šindliarstvo, ale aj zhotovovanie rôznych odevov a hudobných nástrojov.
Csákyovský rod opustil Spiš v roku 1944 a s nástupom komunistického režimu prichádza k redukovaniu pôvodnej domácej a remeselnej výroby.
V súčasnosti však podľa miestneho starostu Vladimíra Ledeckého (na snímke) dochádza k renesancii ľudovej umeleckej výroby a v tejto obci sú pre jej obnovenie, zachovanie a prezentáciu obzvlášť priaznivé podmienky.
"Najvýznamnejšími pamiatkami, ktoré sú v našej obci, sú starý klenbový most zo 17. storočia, čo je technická pamiatka, potom je tu neobarokový kaštieľ a máme tu tiež kostol, ktorý je postavený v rôznych slohoch a štýloch," zdôraznil Ledecký.
V obci sa vo veľkom stavia
Obec sa podľa neho v posledných rokoch veľmi rozvíja, počet obyvateľov tu stúpol za desať rokov o 100 percent, zo 700 na 1400.
"Stavajú sa tu rodinné domy vo veľkom, staviame byty, museli sme riešiť také príjemné veci ako rozširovanie školy, škôlky," uviedol starosta.
Demografický trend v obci je teda veľmi priaznivý, podľa neho sa však treba venovať rozvoju zamestnanosti predovšetkým domácich podnikateľov. Vekový priemer v obci je dosť nízky, keďže sa sem sťahujú predovšetkým mladé rodiny.
Obec v minulosti pripravila 500 stavebných pozemkov a všetky sú predané. Ročne tu vydajú v priemere 40 až 50 stavebných povolení. Nie na všetkých pozemkoch sa už začalo stavať, približne 50 percent z nich je prázdnych. Podľa Ledeckého je tak predpoklad, že obec sa bude ďalej rozvíjať.
"Máme tu ľudí, ktorí pracovali v zahraničí a prišli domov, máme tu ľudí, ktorí bývali v Levoči v bytovke a teraz sa sem presťahovali, alebo sú tu ľudia, ktorí tu nikdy nebývali, ale náš región sa im zapáčil," konštatoval starosta.
Títo občania mali možnosť kúpiť si lacný pozemok, na začiatku sa predávali za cca 60 centov za meter štvorcový.
Na konci po zdražovaní to bolo 6000 eur za pozemok veľký 1000 metrov štvorcových. "Dnes sa tu dá kúpiť od ľudí, ktorí sa rozhodli nestavať, pozemok za cca 10 eur za meter štvorcový," upozornil Ledecký.
Spišský Hrhov je od Levoče vzdialený sedem kilometrov a prechádza cezeň cesta 1. triedy E50. Nachádza sa v nadmorskej výške 481 metrov a rozprestiera sa na ploche 1200 hektárov. Okrem iného je obec známa svojou remeselnou dielňou, ktorá vznikla v roku 1998 a je zameraná predovšetkým na výrobu ľudových píšťal, archaické šperkárstvo a drevorezbu.
Centrum obnovili
V minulom roku sa v obci vďaka eurofondom podarilo obnoviť centrum. Jeho súčasťou sa stali aj práce miestnych ľudových remeselníkov. "Revitalizácia centra sa začala v roku 2009 a ukončili sme ju v závere minulého roka," objasnil starosta.
Zrekonštruovali sa chodníky, rovnako aj autobusová zastávka, pribudla zeleň, obnovilo sa osvetlenie a siete, ktoré boli veľmi staré.
Finančné prostriedky obec získala z Regionálneho operačného programu a zo štátneho rozpočtu. Miestna samospráva sa na financovaní projektu podieľala 5-% spoluúčasťou. Náklady na revitalizáciu sa pritom vyšplhali na takmer 500.000 eur.
V Spišskom Hrhove pribudli aj prvky, ktoré sú dielom miestnych ľudových remeselníkov. "Architektovi, ktorý centrum projektoval, sa veľmi páčil taký náš remeselnícky imidž. Chcel to zanechať, tak vlastne lavičky sú ozdobené drevenými sochami, je to také atypické, pekné a je to také naše hrhovské," zdôvodnil Ledecký.
Miestna remeselnícka dielňa je plná rekordných drevených výrobkov
Výrobky z remeselnej dielne v obci Spišský Hrhov sú známe po celom Slovensku. Je to aj vďaka tomu, že časť z nich je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov.
"Medzi najzaujímavejšie veci patrí najväčšia píšťalka, najväčšia lyžica, fujara, kosa, ale aj valaška a množstvo ďalších. Každý rok sa snažíme urobiť aspoň jeden rekord, tie výrobky sú potom vystavené vonku v rôznych častiach obce," uviedol miestny rezbár Pavol Urda (na snímke), ktorý sa výrobe píšťal venuje už 13 rokov.
Remeselná dielňa vznikla z iniciatívy miestnych ľudových remeselníkov v roku 2002, hoci tradičné ľudové výrobky sa tu vyrábajú už dlhšie. Je to nezisková organizácia, remeselníci vytvorili občianske združenie a každý z nich tvorí väčšinu vecí doma vo svojich vlastných dielňach.
Akúsi sieň vytvorili v budove neďaleko obecného úradu kvôli tomu, aby mohli návštevníci obce vidieť, ako sa tieto veci vyrábajú, a aby mladých ľudí a deti pritiahli k pôvodnému ľudovému remeslu. Konali sa tu aj rôzne kurzy od košikárstva, vyrezávania do dreva i kováčske kurzy.
"Venujeme sa tu propagácii ľudového remesla a v poslednej dobe sa to vyvíja smerom k nejakej historickej expozícii, lebo ľudia nám tu nanosili veľa vecí, čo sa im doma zachovali. My ich tu vystavujeme, prípadne opravujeme a snažíme sa k nim aj urobiť krátky popis," dodáva Urda.
Budova, v ktorej je dielňa umiestnená, bola v minulosti kravínom. Gróf Csáky tu choval dobytok, bola to jedna veľká dlhá maštaľ, doposiaľ sa tam zachovali stĺpy, ku ktorým boli kravy priväzované.
"Pri rekonštrukcii sa všetky pôvodné drevené časti menili, preto sme sa snažili v tej remeselnej dielni urobiť výrobky z toho pôvodného dreva, ktoré tu bolo pred rekonštrukciou," vysvetľuje Urda.
Všetky tieto výrobky sú inštalované na jednej stene v dielni. V tejto dielni vynikajú drevorezbári a píšťalkári, ale aj výrobcovia rôznych historických šperkov, hračiek a hlavolamov. Dohromady ich je tu asi 20.
"Zaujímavým kúskom u nás je aj drevená reťaz, ktorá je vyrobená z jedného kusu dreva, bez spájania, je to veľmi prácne, náročné, treba veľa trpezlivosti, táto je asi 1,8 metra dlhá, ešte nie je ukončená," dodal Urda.
Cez leto tu mávajú dosť veľa turistov, ľudia si sem nájdu cestu, a to aj vďaka podujatiu Hrhovské čudá a zábaviská, kde je vždy prezentovaný nejaký rekordný výrobok.
V tomto roku by chceli vytvoriť obrovský hrebeň, ktorý by mal neskôr slúžiť v obci ako stojan na bicykle.
tasr
Interiér remeselníckej dielne prestavanej z bývalej maštale. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Obrovská valaška zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Foto: TASR/Oliver Ondráš
V obci sa zachovali tri významné historické pamiatky
Historický kamenný oblúkový most je technickou pamiatkou. "Tento most bol postavený v 16. storočí a je súčasťou pôvodnej historickej cesty z východu na západ, ktorá spájala Atlantický oceán s Moskvou. Súčasnú podobu získal vďaka prestavbe na začiatku 19. storočia," vysvetľuje starosta Vladimír Ledecký.
Všetok tovar i ľudia, ktorí prechádzali do Moskvy, museli prejsť cez tento most.
Mostný objekt sa rekonštruoval postupne dlhé roky a teraz je v dobrom stave. Ide o klasický oblúkový most so štyrmi pólami, ktorý preklenuje potok Lodzina. Konštrukcia klenieb je z pieskových platní, zakrivenie do oblúka zabezpečuje pomerne hrubá vrstva malty.
Celková dĺžka mosta je takmer 40 metrov a hoci bol prestavaný pred 200 rokmi a rátal len so zaťažením konskými povozmi, je dnes využívaný aj ťažkými automobilmi a poľnohospodárskymi mechanizmami.
Ďalšou pamiatkou tejto obce na Spiši je ranogotický kostol sv. Šimona a Júdu (na snímke), ktorý bol v minulosti drevený, avšak v roku 1708 ho ťažko poškodil požiar. Kostol je jednoloďový, dlhý 24 metrov a s hviezdicovou klenbou a postavený je na základoch z 12. storočia.
"Kostol je taká zmes slohov, keďže jeho zariadenie je prevažne barokové, z vonku je gotický a veža je v slohu spišskej renesancie, keďže ju po požiari neobnovili v pôvodnej gotickej podobe," vysvetľuje Urda.
Dva bočné oltáre sú z obdobia rokov 1700 1720 a majú vstavané oltárne obrazy, renesančno-baroková kazateľnica je z roku 1670.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najstaršia monštrancia je z roku 1775 a je podľa miestnych tak krásnym umeleckým dielom, že bola veľakrát vystavovaná doma i v zahraničí na výstavách sakrálneho umenia.
Posledná väčšia renovácia kostola sa uskutočnila v roku 1896. V 50. rokoch minulého storočia miestny farár Ján Šefčík vymenil staré kostolné lavice za nové a v roku 1982 bol renovovaný aj hlavný oltár.
Treťou významnou pamiatkou obce Spišský Hrhov je kaštieľ postavený v neobarokovom slohu s klasickými prvkami. "Dal ho postaviť gróf Vidor Csáky, zavolal si na to majstrov z Rakúska a Nemecka, ktorí ho postavili za neuveriteľné dva roky, a to v rokoch 1893 1895," upozornil správca kaštieľa Michal Kovalík.
Kaštieľ je trojpodlažná 12-osová budova, pričom hlavná os smeruje na východ na viditeľný Spišský hrad. Práve z neho sa do kaštieľov v Bijacovciach, Hodkovciach i v Spišskom Hrhove odovzdávali správy formou svetelných signálov. Dialo sa tak pomocou zástavy alebo svetla.
Areál kaštieľa tvorí celkom 14 objektov, okrem samotnej budovy kaštieľa je to aj fontána, brány, hospodárska budova, či dom služobníctva a park.
tasr
Kaštieľ slúži na účely reedukačného centra
V obci je kaštieľ, ktorý dala postaviť rodina Csákyovcov ešte v 19. storočí, využívaný na účely reedukačného centra.
"Naše centrum je špeciálne výchovné zariadenie, máme tu deti s poruchami správania, zvyčajne sú tu deti, ktoré majú problémy so záškoláctvom, alkoholom či drogami, sú tu dievčatá vo veku od 15 do 18 rokov," vysvetľuje riaditeľ reedukačného centra v Spišskom Hrhove Marek Mikula.
Momentálne je tu asi 70 dievčat, ktoré sú tu na základe nariadenia ústavnej výchovy súdom, alebo nariadenia ochrannej výchovy, prípadne predbežného opatrenia. Berú tu však aj dievčatá po dohode s rodičmi na krátkodobé pobyty.
Kapacita zariadenia je 84 miest, areál je rozdelený na dve časti, pričom v samotnej budove kaštieľa je internát a v budove oproti je škola.
"Dievčatá sa tu môžu za dva, tri roky vyučiť za krajčírky, alebo v oblasti služieb a domácich prác, záhradníctva, poľnohospodárstva a pod.," objasnil riaditeľ.
Dohromady je tu šesť učebných odborov a o výchovu a vzdelávanie dievčat sa stará 27 zamestnancov.
Podstata celého prevýchovného procesu je práca v skupine, deti sú rozdelené do siedmich oddelení, kde fungujú ako jedna rodina, alebo bunka. Majú svojho vychovávateľa, otca, mamu a takto existujú celé tri roky.
Reedukačné centrum tu funguje približne tri roky, ako výchovné zariadenie sa však kaštieľ využíval už skôr.
Dal ho postaviť gróf Vidor Csáky. Ten prišiel do Spišského Hrhova z neďalekého Spišského hradu a v roku 1885 odkúpil všetok majetok v Spišskom Hrhove od rodiny Gorgeyovcov. Nevyhovovali mu však kúrie, hospodárske budovy ani pôvodný kaštieľ, v ktorých býval.
"Preto si postavil tento nový kaštieľ. Prizval si rôznych majstrov z Rakúska a Nemecka, ktorí ho postavili za neuveriteľné dva roky, a to v rokoch 1893 1895," vysvetľuje správca kaštieľa Michal Kovalík.
Stavbu zverili známemu viedenskému architektovi Heinrichovi Adamovi, ktorý vypracoval projekt stavby v neobarokovom slohu.
Gróf tu žil až do roku 1932, kedy umrel. Pochovaný je pri kostole v Spišskom Hrhove. Po 2. svetovej vojne sa priestory kaštieľa využívali pre siroty, alebo matky s deťmi, neskôr sa tu zriadila základná škola a následne detský domov a polepšovňa.
tasr
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš