Podľa vyjadrení podtatranských samospráv im k ideálnemu stavu chýbajú ľudské zdroje, aj na fungovaní mestských polícií sa tak prejavuje šetrenie. Napriek zníženým rozpočtom sa o bezpečnosť v mestách obávať nemusíme, muži zákona nad verejným poriadkom držia kontrolu.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Vytvoriť si vlastnú políciu je v kompetencii samosprávy. Mestá či obce ju môžu, ale nemusia zriadiť.
Záleží na rozhodnutí mestského zastupiteľstva, ktoré by malo prihliadať na miestne ekonomické podmienky, ale aj kriminalitu v regióne.
V mestách Svit, Vysoké Tatry a Poprad tak fungujú zbory mestskej polície (MsP).
Sviťania na pocite bezpečnosti nešetrili
V súčasnosti má MsP Svit deväť mestských policajtov a jednu administratívnu pracovníčku. Ich počet sa v posledných rokoch nemenil.
„MsP má nepretržitú prevádzku, dohľad nad verejným poriadkom teda vykonáva 24 hodín denne v 12–hodinových službách,“ uviedla Mária Mišenčíková z MsP Svit.
Mesto Svit má 7 500 obyvateľov, pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky potrebuje najmenej deväť mestských policajtov.
„Najoptimálnejšie sa javí 1,5 policajta na 1 000 obyvateľov. Z toho vyplýva, že pre prípadné maródky a iné prekážky v práci by pre mesto Svit bol potrebný ešte minimálne jeden mestský policajt, ktorý by nahrádzal chýbajúceho pracovníka,“ vysvetlila Mišenčíková.
Svitská radnica zachovala pre svoju obecnú políciu približne rovnaký rozpočet ako v minulom roku, teda takmer 184-tisíc eur.
V Tatrách sa výrazne šetrí
Vo Vysokých Tatrách sa za posledné tri roky zbor MsP scvrkol o troch príslušníkov, keďže dochádzalo aj k znižovaniu rozpočtu, s ktorým policajti pracovali.
„V súčasnej dobe neuvažujeme o zvyšovaní počtu a verím, že sa nebude ani znižovať,“ konštatoval náčelník MsP Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej.
Na jedného mestského policajta v Tatrách pripadá asi 700 obyvateľov. „Optimálne by bolo potrebné zvýšiť stav na pôvodný počet a to aj z dôvodu veľkosti a dôležitosti územia, za ktoré zodpovedáme,“ podotkol Kolodzej. V meste pod tatranskými končiarmi v súčasnosti žije 4 250 obyvateľov.
Oproti roku 2012 bol rozpočet tatranských policajtov opäť znížený. Aj tu sa podľa náčelníka prejavilo šetrenie.
Očakávaný rozpočet MsP Vysoké Tatry je pre tento rok na úrovni 84 240 eur.
Pre porovnanie – v roku 2010 hospodárili mestskí policajti so sumou 101 968 eur a v roku 2011 vo výške 97 625 eur. Plánovaný rozpočet na rok 2012 bol 89 445, aj keď skutočnosť by mala byť ešte o päťtisíc eur nižšia.
Kým vykázaný počet hodín príslušníkov MsP Vysoké Tatry v hliadkovej službe predstavoval v roku 2010 až 13 770 hodín, v roku 2012 strávili mestskí policajti hliadkovaním už len 3 700 hodín.
„Najväčší dôraz kladieme na prevenciu a preventívne akcie. Represívne následky po spáchaní priestupku využívame len v nevyhnutnej miere,“ dodal Miroslav Kolodzej.
Popradský zbor by sa mal rozrásť
K 1. januáru 2013 zamestnávala MsP v Poprade 40 zamestnancov mesta. Policajný zbor tvorí 37 príslušníkov, z toho je 33 mužov a štyri ženy.
Chod polície zabezpečuje jedna administratívna referentka a dohľad nad kamerovým systémom držia dvaja pracovníci chránenej dielne.
„Plánovaný počet zamestnancov MsP je 42, ktorý sa nepredpokladá zmeniť. Najväčší počet zamestnancov
mesta na mestskej polícii bol 47, z toho bolo 46 policajtov a 1 administratívna referentka,“ informoval hovorca mesta Poprad Marián Galajda.
Na počet obyvateľov mesta Poprad by bolo podľa jeho slov potrebných 52 až 62 strážcov poriadku, keďže v Poprade žije približne 52–tisíc obyvateľov.
Schválený rozpočet na rok 2013 pre mestskú políciu počíta so sumou 701 150 eur, ktorá je oproti minulému roku nižšia o takmer 17-tisíc eur.
Dohliadajú na verejný poriadok
Úloha MsP vyplýva zo zákona o obecnej polícii a tá vykonáva samosprávnu úlohu tým, že zabezpečuje verejný poriadok na území mesta či obce.
„Jej úlohou je preventívne pôsobiť priamo v uliciach mesta, aby nebol narušovaný verejný poriadok a v prípade zistenia jeho porušenia zasiahnuť. Mestská polícia predovšetkým rieši priestupky v blokovom konaní, či ide o porušenie zákona o priestupkov, alebo porušenie VZN mesta Poprad a iných právnych predpisov, ktoré sú oprávnení objasňovať,“ vysvetlil Galajda.
V prípade zistenia trestného činu MsP vec okamžite odstupuje Polícii Slovenskej republiky. Mestská polícia úzko spolupracuje so zložkami policajného zboru, spolupracuje najmä s poriadkovou službou, dopravnou políciou či s ďalšími zložkami. l „Mestská polícia spravuje aj mestský kamerový systém, ako jednou zo zložiek dohľadu nad verejným poriadkom,“ doplnil komunikačný manažér mesta Poprad.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš