Pribúdajú ťažké zranenia, pri ktorých musí asistovať letecká záchranná služba.
VYSOKÉ TATRY. S rastúcim počtom návštevníkov tatranských lyžiarskych stredísk rastie aj úrazovosť lyžiarov. Aktuálne je v Tatrách nedostatok snehovej pokrývky, na svahoch leží technický sneh a sú preto úzke. Hustota lyžiarov na zjazdovke sa tým zvyšuje.
„Dosiahnutá rýchlosť na lyžiach sa v súčasnosti pohybuje okolo 60 kilometrov za hodinu a viac. Toto je pre ľudské telo už obrovská hodnota,“ upozorňuje Jozef Janiga, náčelník HZS.
Dôležitá je prilba a pestré oblečenie
Záchranári odporúčajú všetkým lyžiarom používať prilbu, ktorá je dôležitá najmä u detí.
„Dieťa na lyžiach je zraniteľné a málo viditeľné. Tu sa najmenších lyžiarov doporučuje obliecť do farebne pestrého a výrazného oblečenia s reflexnými prvkami, alebo použiť priamo reflexnú vestu,“ radí náčelník HZS.
„Posledné roky vidíme zásadný problém v správaní niektorých lyžiarov, najmä snowboardistov. Za miesto odpočinku si volia nevhodné miesta v nebezpečných častiach lyžiarskych dráh, častokrát priamo v strede svahu. Takýmto konaním ohrozujú v prvom rade samých seba a okolitých lyžiarov, ktorí ich zaregistrujú v poslednej chvíli a hrozí kolízia,“ opísal neduh pri zimných radovánkach Janiga.
Vyberte si vhodné stredisko
Znížiť riziko úrazu na lyžiach sa dá výberom primeranej lyžiarskej výstroje. Zvýšenú pozornosť treba venovať nastaveniu viazania, najmä silového nastavenia viazania, kedy môže neodborným zásahom stratiť svoju bezpečnostnú funkciu.
Výberom lyžiarskeho strediska podľa vlastných síl a schopností sa dá rovnako predísť zlomeninám a zraneniam.
„Fenoménom dnešnej doby je automatická predstava, že s nákupom kvalitného, pekného a drahého lyžiarskeho vybavenia vie človek hneď aj dobre lyžovať, čo nie je vždy pravda. Začínajúci lyžiari by si mali zvoliť mierne sklony zjazdovky, prípadne zvoliť služby lyžiarskych inštruktorov,“ upozornil Janiga.
Alkohol na svah nepatrí
V minulej zimnej sezóne sa alkohol v priamej súvislosti podpísal pod necelé jedno percento zo všetkých zranení lyžiarov ako hlavná príčina úrazu.
„Lyžiari by sa mali alkoholu úplne vyvarovať a ak si chcú v rámci dovolenky či relaxu dopriať nejaký ten pohárik, tak len s mierou. Alkohol spomaľuje reflexy, znižuje hranicu vnímania rýchlosti, skrátka celkovo nie je dobrým hráčom v živote,“ poznamenal.
Za zásahy na lyžiarskych svahoch zodpovedá prevádzkovateľ strediska. „Lyžiari si kúpou skipasu automaticky zabezpečia poskytnutie prvej pomoci a transportu do zdravotníckeho zariadenia. To sa týka len značených lyžiarskych tratí v dobe prevádzky strediska,“ ozrejmil.
Vyznavačom freeridu a lyžovania v otvorenej krajine, či lyžiarom po čase prevádzky lyžiarskeho strediska sa odporúča pripoistiť, v opačnom prípade by museli zranení lyžiari hradiť zásah z vlastného vrecka.
HZS Vysoké Tatry poskytuje prvú pomoc v strediskách Tatranská Lomnica a Smokovce. Na Štrbskom Plese, v Ždiari, Bachledovej doline a Jezersku pôsobí Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor.
Fakty
Nedávne Úrazy na tatranských svahoch
Popradská posádka vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby letela v nedeľu do Tatier. Na Štrbskom Plese sa pri lyžovaní bolestivo zranila 49–ročná Moskovčanka. Lyžiarska služba priviezla pacientku k vrtuľníku, kde ju prevzal lekár. Záchranári naložili zranenú turistku do vrtuľníka a transportovali ju do popradskej nemocnice, kde sa zo svojho zranenia lieči.
Záchranári zasahovali v Tatranskej Lomnici aj minulú stredu. Pri páde sa zranil 24–ročný lyžiar z Nitry, ktorého vrtuľníkom transportovali so zlomeninami do popradskej nemocnice.
Predposledný deň starého roka sa na svahu Solisko pri lyžovaní ťažko zranilo aj 11–ročné dievčatko z okresu Gelnica. Pacientku so zlomeninou predkolenia ošetrili priamo na svahu a leteckí záchranári ju previezli do Popradu.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš