Okresnému mestu Levoča výrazne klesli príjmy z poplatkov za výherné hracie automaty, ktoré prevádzkujú podnikatelia na území mesta. Samospráva predpokladá, že v tomto roku príde do mestskej pokladne len jedna tretina z toho, čo utŕžili v roku 2011.
LEVOČA. Výrazná zmena sa odrazila aj v mestskom rozpočte. Rozhádaná pravica a ľavica v mestskom zastupiteľstve mala dôvod na ďalšiu slovnú prestrelku.
V roku 2011 bolo na území mesta 45 výherných hracích automatov, mesto malo z ich prevádzky poplatky vo výške viac ako 67 000 eur.
Vlani ich bolo už len 26, príjem predstavoval sumu takmer 39 000 eur. V tomto roku zaznamenali v Levoči ďalší výrazný pokles, automatov je len dvanásť.
„Predpokladáme, že príjem bude vo výške 18 000 eur,“ povedala vedúca finančného oddelenia na mestskom úrade Mariana Kellerová.
Ľavica v mestskom parlamente tvrdí, že ide o legitímne podnikanie a mesto peniaze potrebuje.
Pravica oponuje, že za každým automatom je aj rozvrátená rodina a treba si položiť otázku, či mesto naozaj práve toto potrebuje.
Vraj pohrozil podnikateľom
Súčasný primátor Miroslav Vilkovský (Smer) obvinil z odlivu peňazí svojho predchodcu Milana Majerského (KDH).
Ten viedol mesto niekoľko mesiacov, kým Ústavný súd vyhlásil voľby, z ktorých vzišiel ako primátor, za neplatné. M. Majerský, kým bol na mestskom úrade, rozposlal podnikateľom listy.
„O prevádzkovaní výherných prístrojov rozhoduje mestské zastupiteľstvo a nie primátor. Môj predchodca v auguste v roku 2011 rozposlal podnikateľom listy, v ktorých im pohrozil, že od roku 2012 výherné automaty nebudú môcť prevádzkovať. V čase finančnej krízy sme týmto neuváženým krokom prišli o peniaze a výherné automaty aj tak na území mesta máme,“ povedal M. Vilkovský.
Podľa jeho názoru, ten, kto chce hrať na automatoch, si vždy spôsob nájde.
M. Majerský netají, že listy rozposlal a že je proti takémuto druhu zábavy.
„Registrovali sme viaceré sťažnosti od ľudí, že v okolí týchto prevádzok je neporiadok a výtržnosti. Vyzvali sme podnikateľov, aby zabezpečili poriadok, inak mesto môže využiť svoje právo a zakázať takýto druh podnikania. Na východe Slovenska už zakázali hazard v niekoľkých mestách. Takáto zábava zotročuje jednotlivcov a rozvracia rodiny. Okrem toho, štát potom vynakladá peniaze na liečenie takto závislých hráčov,“ vyjadril svoj názor M. Majerský.
Nepríjemnosti a vyššie poplatky
Levočskí podnikatelia tvrdia, že výherné hracie automaty už nie sú to, čo bývalo.
„Mali sme v prevádzke jeden automat. Lenže boli s tým spojené výtržnosti. Chodievali k nám aj deti či sociálne slabí ľudia. Opití hráči v zlosti po automate búchali. Stálo nás to veľa nepríjemností, preto sme to radšej vzdali,“ povedal nám František Boroviak.
Miloš Dubravský prevádzkuje v Levoči jednu herňu, niekedy boli v prevádzke dve jeho herne. Spolu tu bolo tridsať automatov, dnes ich má už len jedenásť.
„Listy som z mestského úradu dostal až dva, keďže som mal dve prevádzky. Výherné automaty už nie sú až tak výhodné. Prenajímateľ niekedy platil aj obslužný personál, dnes už nie, okrem toho sú aj vyššie poplatky. Pre živnostníkov sú to nevyhovujúce podmienky,“ vysvetlil M. Dubravský, prečo obmedzil svoje podnikanie.
Čo sa týka výherných hracích automatov, v Levoči majú ešte jeden paradox. Poslanci tu v roku 2004 odsúhlasili predaj objektu, kde sa nachádzali verejné toalety.
Nový majiteľ však v centre historického mesta zriadil v objekte práve herňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš