Práve v metropole Spiša na ulici Medza sa kedysi nachádzal prvý vojenský holubník na Slovensku. V jubilejnom roku chovatelia zorganizovali oblastnú výstavu poštových holubov, ktorá bola prezentáciou elity z holubích majstrov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Viac ako sto špičkových holubov priniesli ukázať spišskí chovatelia. Ide o majstrov, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach v rámci oblasti. Na výstave sa rozdalo 40 ocenení v 20 výkonnostných kategóriách.
Ako prezradil tajomník organizácia Ján Palguta, vlani boli holubári zo Spiša na prvom mieste zo všetkých oblastných organizácií v rámci Slovenska. Z nedávnej oblastnej výstavy postúpia majstri na celoštátnu, ktorá bude v tomto mesiaci v Nitre, a potom na celoeurópsku, kde sa stretne európska špička.
„Naša organizácia je pokračovaním slávneho veľkého spišského spolku, ktorý bol založený v rokoch 1923–25. Impulz k jeho založeniu dali velitelia a vojaci vojenského holubníka vzniknutého v roku 1921. Vznik spišského spolku neskôr podnietil aj vytváranie ďalších organizácií v blízkych okresoch Spiša a Tatier,“ zdôraznil J. Palguta.
Spišskonovoveská organizácia sa môže pochváliť 24– či 16–násobnými majstrami.
Vladimír Vernarský zo Spišského Štrvrtka holubárči už takmer 40 rokov. V rámci organizácie bol trojnásobným generálnym majstrom, z toho asi 20–krát nechýbal medzi najlepšou päťkou. „Mojou prioritou sú len prvé ceny, ostatné neberiem,“ poznamenal s úsmevom chovateľ.
Holubárčenie je zlatý koníček
Vo svojom holubníku má 60 holubov, ktoré súťažia v krátkych, stredných i dlhých tratiach.
„Bez holubov neviem žiť. Holubárčenie je zlatý koníček, no aj veľmi drahý. Keď prídem do holubníka, oddýchnem si. Inak s manželkou žijem normálne, no pri holuboch si oddýchnem viac ako pri nej,“ doplnil.
Vernarského sme sa opýtali, čo nesmie chýbať špičkovému holubovi. „Predovšetkým je to dobrý genofond. Chovateľ musí holuba kvalitne kŕmiť, trénovať, starať sa o neho. Ja strávim denne v holubníku 12 hodín.“
Nad stratenými holubami veľmi nesmúti. „Je to normálne, že sa vám z letu nejaký holub nevráti. Stane sa, že ho chytí dravec, či zablúdi, alebo ho niekto chytí, či zastrelí. No ja osobne sa už o takéto holuby veľmi nezaujímam. Ak sa aj nejaký po čase vráti, neviem, kde bol a či niečo nechytil, radšej sa ho stránim, aby mi nenakazil ďalších.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš