LEVOČA. Reštaurovanie chrámu sv. Jakuba v Levoči bola vlani najväčšia investičná akcia Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. Reštaurátori tu vykonali práce za viac ako 116 000 eur.
V roku 2012 ukončili obnovu interiéru presbytériá a tesne pred dokončením sú aj práce na obnove exteriéru svätyne. Tieto práce vrátane demontáže lešenia by chceli reštaurátori ukončiť do začiatku Levočskej púte začiatkom júla.
Reštaurátori v súčasnosti obnovujú južnú fasádu chrámu. V tejto časti chrámu bude podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivana Tkáča finančne náročná najmä obnova južného vstupu do kostola, kde sa nachádza množstvo kamennej figurálnej výzdoby.
Ak by mali reštaurátori dostatok financií, dokázali by celý chrám sv. Jakuba s dielom Majstra Pavla z Levoče, ktorý patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku, dokončiť do štyroch rokov.
Náklady na dokončenie odhaduje Tkáč na niekoľko miliónov eur.
„Len náklady na obnovu spodnej časti veže predstavujú jeden až jeden a pol milióna eur,“ uviedol na tlačovej besede v Levoči Tkáč.
V chráme sv. Jakuba začali reštaurátori koncom roku 2012 aj s obnovou asi najvzácnejšej pamiatky, ktorou je hlavný oltár. Kostol sv. Jakuba v Levoči sa nepretržite opravuje už od roku 1996.
Ako pracujú reštaurátori v levočskom ateliéri
Pozrite si fotogalériu >>
Zo spektra prác levočského ateliéru za pozornosť stojí reštaurovanie jedného z najväčších barokových obrazov. Olejmaľba na plátne Nanebovzatie Panny Márie z Kremnice má približne 25 metrov štvorcových. Majstri ju reštaurovali aj priamo na mieste, práce trvali štyri mesiace.
Dnes zdobí koncertnú sálu na Bratislavskom hrade. Obraz je majetkom Slovenského národného múzea v Bratislave.
Práca reštaurátorov závisí aj od peňazí. Preto reštaurátorov teší, že dokončili dve zákazky, pri ktorých mali nútené prestávky práve kvôli chýbajúcim peniazom.
„Ešte v roku 1997 sme demontovali kazateľnicu v kostole sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch. Drevo ohrozovalo ľudí, pretože kazateľnica bola v blízkosti lavíc. Išlo o havarijný stav, miestny farár musel niektoré časti už podrôtovať, niektoré musel dať nabok. Až vlani sa nám práce podarilo dokončiť,“ opísal Ivan Tkáč. Práce ich stáli takmer 11 000 eur.
Práce ukončili aj v Gemeri
Podobný problém bol aj v Rákoši v regióne Gemera. Reštaurovali tu nástenné maľby v presbytériu v interiéri kostola Najsvätejšej Trojice.
„Úspešne sme sa tu pustili do práce ešte v roku 2004. Reštaurovanie sme však museli stopnúť na štyri roky. Dnes sú už maľby pred ukončením,“ vysvetlil I. Tkáč.
Hoci ide o unikátny kostol s bohatou hodnotnou výzdobou, na škodu veci je, že Gemer aj kvôli zlej infraštruktúre navštevuje málo turistov.
Reštaurátorské práce hradia priamo vlastníci pamiatok. Peniaze získavajú, napríklad, zo štátneho rozpočtu, z rôznych nadácií a fondov. Práce tu vyšli vlani na viac ako 22 000 eur.
Meštiansky dom
Priamo v Levoči, kde reštaurátori sídlia, sa pýšia zrekonštruovanou fasádou meštianskeho domu na Novej ulici. Vlastník objavil vzácne maľby na fasáde po tom, čo sa pustil do rekonštruovania nehnuteľnosti. Musel to oznámiť Pamiatkovému úradu, na rad potom prišli reštaurátori.
„Škoda, že tento dom nie je priamo v centre mesta, iste by to malo pozitívny vplyv na turistický ruch v Levoči. Napriek tomu dúfame, že aj tento dom priláka na Spiš viac návštevníkov,“ povedal I. Tkáč.
Oblastný reštaurátorsky ateliér v tomto roku oslávi 30. výročie vzniku. Plánujú vydať katalóg o svojej činnosti. V lete v Levoči otvoria výstavu k výročiu. Poslednú výročnú spred piatich rokov videlo asi 20 000 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš