Manželia Nemcovci z Nálepkova s úsmevom hovoria, že bez televízie by sa asi zbláznili. Osemdesiatnici žijú na samote, najbližší sused je od nich vzdialený približne kilometer.
NÁLEPKOVO. V týchto dňoch, keď bohato sneží, manželia stále s napätím očakávajú obecný traktor. Technika musí v tejto odľahlej časti odpratávať sneh z prístupovej cesty, inak by nemohli ani vyjsť z domu.
Obec Nálepkovo v okrese Gelnica je špecifická tým, že sa tu nachádza veľa odľahlých častí a samôt. Ide o Prvý, Druhý a Tretí Hámor a Zahájnicu.
Spolu je to viac ako sto obývaných roztrúsených domov. Najvzdialenejší z nich sa nachádza asi sedem kilometrov od centra dediny.
Na samote žijú aj 82-ročný Štefan Nemec a jeho 80-ročná manželka Mária Marta Nemcová.
Pani Mária spomína, ako sa sem prisťahovala aj s rodičmi ako 8-ročná. Je tu spokojná, susedia jej nechýbajú.
„V dnešnej dobe sú také komplikované medziľudské vzťahy, že niekedy je možno aj lepšie nemať suseda. Vysedávanie s kamarátkami pri káve mi nechýba. Veď tie ženské kamarátstva sú také všelijaké. Raz do týždňa idem na návštevu ku svatke do dediny. Hodina posedenia bohato stačí,“ s úsmevom hovorí táto obyvateľka samoty.
Čakali, či príde traktor
Najhoršia je na samote však zima. „Leto je tu krásne, vtedy je u nás plno ľudí,“ hovorí pán domu Š. Nemec.
„V zime sa potešíme každej návšteve, vyprevádzame ju však so slovami – berte so sebou aj sneh,“ smeje sa pani Mária.
V deň, keď sme k nim prišli, husto snežilo, manželia čakali, či príde k ich domu traktor s pluhom.
„Našťastie, dočkali sme sa. Traktor sa otáča pri nás, ďalej už nejde, vyčistí nám aj priestranstvo pred domom. Trocha sme sa báli, ako to bude dnes, v dedine je pohreb. Mysleli sme, že traktor bude v prvom rade pri cintoríne,“ opisovala ich všedné starosti domáca pani.
Foto: kar
Chýba tu pitná voda
Na samote musia byť pre každý prípad poriadne zásobení stravou a kurivom.
„Manžel ešte šoféruje, máme auto aj traktor. Lenže sme už obaja chorí, trúfne si ísť autom len do dediny kvôli potravinám,“ hovorí pani Mária.
Doma musí byť stále múka, minimálne šesť kíl. Nesmie nikdy chýbať soľ. Mlieko, cestoviny, ryža...
Domáca pani nám ukazuje plnú špajzu. Len mlieka majú v čase našej návštevy 24 litrov, minerálnej vody asi 36 fliaš.
Inak, s pitnou vodou je tu problém, z umývadla im tečie len úžitková. Na varenie a pitie si vozievajú vodu v bandaskách z dediny.
Opravujú si prístupovú cestu
Kým boli mladí, život na samote bol naplnený hlavne prácou. Mali svoje gazdovstvo, povolanie.
Domáci pán každý deň peši zdolával dva kilometre na autobusovú zastávku, aby sa dostal do zamestnania. Dnes je už všetko inak.
„Sme obaja chorí, gazdovstvo je už minulosťou. Už len oddychujeme a pozeráme televízor,“ opisuje M. M. Nemcová.
V lete ich čaká kosenie, sušenie trávy a dokonca si sami svojpomocne opravujú ako–tak prístupovú cestu za pomoci štrku z potoka.
Obecná technika nestačí
Ako nám povedal starosta obce Dušan Slivka (SDKÚ–DS), pre odľahlé časti musia spolupracovať s majiteľmi traktorov s odhrňovacou radlicou. Obecná technika by totiž v čase snehovej nádielky nestačila udržiavať prístupové cesty.
„Spolupracujeme so súkromníkmi v rámci dohody o vykonaní práce. Keď sneží, v teréne sú už od tretej ráno. Okrem toho v rámci aktivačných prác a malých obecných služieb u nás pracuje 120 ľudí. V zime majú na starosti posyp a odpratávanie snehu na cestách a chodníkoch,“ povedal D. Slivka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš