Ostať či neostať členským mestom Združenia miest a obcí Slovenska? Túto otázku riešili poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskom Podhradí. Skúsenosti so združením majú negatívne. Navyše členstvo je pre mesto drahé. Rozhodnutie padlo pre jeho zrušenie.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na stôl poslancov sa dostal návrh na prehodnotenie členstiev mesta v ZMOS Slovenska i ZMOS Spiša.
„Ja osobne by som členstvo v ZMOS Spiša ponechal. Členstvo v tzv. veľkom ZMOS-e je na vašom zvážení,“ uviedol primátor mesta Jozef Bača (KDH).
„Moja osobná, takmer dvojročná skúsenosť so ZMOS je skôr negatívna. ZMOS už nemá so zastupovaním miest a obcí na Slovensku nič spoločné. Spolupráca je skôr kontraproduktívna. Sú príliš ďaleko od problémov, s ktorými sa mestá a obce potýkajú,“ uviedol na margo členstva v ZMOS poslanec Martin Sereday (nez.).
Ťažké srdce má na združenia aj podhradský viceprimátor Michal Kapusta (KDH).
„Vlani, keď sme bojovali za to, aby sa osobná doprava na trati Spišské Podhradie - Spišské Vlachy zachovala, ZMOS na to ani nereagoval. Poslali sme aj petičné hárky s 1 500 podpismi, ani sa neunúvali odpovedať, nereagovali,“ uviedol zo skúseností M. Kapusta.
Drahé členské
Mesto stojí ročné členstvo v ZMOS 652 eur. Podľa predstaviteľov mesta je to dosť na to, že ZMOS pre mesto nič nerobí. Zrušenie členstva na dobu neurčitú odhlasovali podhradskí poslanci takmer jednohlasne.
Na členstvo v regionálnom ZMO Spiša mala väčšine jednoznačný názor. „Určite som za zachovanie členstva v malom ZMOS-e. Predsa len ide o združenie miest a obcí nášho regiónu, čo je nám bližšie,“ dôvodil poslanec Miloslav Repaský (nez.).
„V tomto združení je lepší posun informácií medzi primátormi a starostami členských samospráv. Vieme si viac pomôcť a poradiť si navzájom, vymeniť skúsenosti,“ doplnil M. Kapusta.
Ročné členské v ZMO Spiša je 194 eur.
Členstvo je dobrovoľné
Ako uviedla hovorkyňa ZMOS Slovenska Marta Bujňáková, členstvo v ZMOS je dobrovoľné.
„Každá obec sa môže rozhodnúť, či bude členom združenia, alebo, ak je členom združenia, čo treba urobiť, ak členstvo chce ukončiť - doručiť uznesenie zastupiteľstva členskej obce alebo mesta o vystúpení kancelárii združenia,“ uviedla hovorkyňa.
„Je na zvážení každej obce, či bude „bojovať“ sama alebo v spolupráci s inými mestami a obcami. Vďaka združeniu sa informácie z regiónov dostanú na rokovanie kompetentných orgánov a inštitúcií a vrátia sa späť ako normy, ktoré umožnia obciam a mestám efektívnejšie zabezpečovať fungovanie územnej samosprávy,“ dodala M. Bujňáková.
Ako sme sa dozvedeli, za rok zo ZMOS odíde zhruba desať samospráv.
„Niekto príde, niekto odíde. Či už ide o finančné dôvody alebo dôvody nespokojnosti, to samosprávy nie sú povinné zdôvodňovať a my to ani neskúmame. Je to na ich rozhodnutí,“ doplnila.
Na Slovensku je v súčasnosti 2 890 obcí, z toho 138 miest. Ako uviedla hovorkyňa ZMOS, k 1. januára tohto roka bolo v tomto združení spolu 2 772 členských miest a obcí.
Fakty
Poslanie ZMOS
Úlohou Združenia miest a obcí Slovenska je obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest, zjednocovať postup obcí a v ich mene predkladať vláde, ministerstvám návrhy, podnety na riešenie problémov celej miestnej samosprávy.
šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš