Bude firma Ekover zo Spišských Vlách zabezpečovať odpadové služby v Spišskom Podhradí? Podhradčanom sa nepáči, že by sa malo mesto upísať firme na šesť rokov. Chcú ísť skôr vlastnou cestou, s vlastnou technikou i ľuďmi.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Návrh rámcovej zmluvy medzi Ekoverom a mestom Spišské Podhradie bol predmetom rokovania aj ostatného mestského zastupiteľstva.
Mesto ešte na sklonku roka 2012 podpísalo s Ekoverom zmluvu na zabezpečenie služieb na jeden rok. Aby si vyskúšalo, či to bude fungovať. Vedenie Ekoveru zastúpené prokuristom Jozefom Perháčom však pred poslancov prišlo s návrhom rámcovej zmluvy na obdobie šiestich rokov.
V polovici roka 2012 skončila svoju činnosť firma Brantner Krompachy. Krompašania sa rozhodli ísť vlastnou cestou pod hlavičkou firmy Ekover Spišské Vlachy, ktorá vznikla ešte v roku 1993. Firma však roky nevykazovala činnosť v odpadovom hospodárstve, keďže peniaze na vybudovanie skládky a zberného dvora samosprávam chýbali.
Ide o firmu, ktorej vlastníkmi sú samosprávy Spiša, presnejšie 18 miest a obcí. Samosprávy už podpísali rámcovú zmluvu na šesť rokov. Jedine Spišské Podhradie zatiaľ váha. Obdobie šiestich rokov sa im zdá veľmi dlhé na upísanie sa firme.
J. Perháč: „Vlastná cesta je neekonomická“
Komisia životného prostredia odporúčala mestu zmluvu nepodpísať a ísť vlastnou cestou. „Kúpiť vlastné auto a zvážať odpad vlastnými ľuďmi,“ prezentoval stanovisko komisie jej predseda Vladimír Petrek (nez.).
J. Perháč oponoval, že ísť vlastnou cestou je pre mesto neekonomické. Objem odpadov a vývozov je v meste malý a mesto by nedokázalo pokryť všetky náklady.
„Nové auto stojí vyše 200-tisíc eur. Z mesta vyvážame štyri vozidlá mesačne s odpadom. Ročne mesto platí 60-tisíc eur. Bolo by to stratové,“ argumentoval J. Perháč.
„Vzali sme si úver na kúpu techniky 246-tisíc eur. Ide o 17 strojov a kontajnery. Banka na poskytnutie úveru dala podmienku šesť rokov, čo je zakotvené v rámcovej zmluve,“ vysvetlil J. Perháč.
Ako zdôraznil, keďže vlastníkmi Ekoveru sú samosprávy, aj zisk sa bude deliť pomerovo (podľa výšky obchodného podielu) medzi jednotlivé mestá a obce.
M. Kapusta: „Tlačíte nás k múru“
„Existuje analýza, ktorá ukáže, že Ekover bude mať zisk v rámci roka, či za tých šesť rokov? A či nebudeme zbierať peniaze len na splátky úveru?“ spýtal sa poslanec Ján Furman (nez.).
Ako vysvetlil J. Perháč, banka si v súvislosti s úverom vyžiadala analýzy a prognózy tri roky dozadu aj dopredu.
„Mesačná splátka úveru je 3 500 €. Za ostatné tri mesiace uplynulého roka bola firma Ekover v zisku 25-tisíc eur (pred zdanením),“ zdôraznil Perháč.
Ako dodal, ak ku koncu januára Ekover nepredloží banke podpísanie rámcovej zmluvy všetkými samosprávami, bude úver okamžite splatný a splácať ho bude aj Spišské Podhradie.
„Na konci roka sme schválili s Ekoverom zmluvu na zber a likvidáciu odpadu v meste na jeden rok. Tlačíte nás k múru,“ upozornil podhradský viceprimátor Michal Kapusta (KDH).
Primátor Spišského Podhradia Jozef Bača (KDH) poslancom povedal, že rozhodnutie je na nich.
Správu o rámcovej zmluve poslanci zatiaľ len vzali na vedomie. Rozhodnú na mimoriadnom rokovaní v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš