SLOVENSKÝ RAJ. Spolu šiestich kamzíkov do tohto regiónu priviezli v roku 1963 z Jeseníkov na Morave. Dnes ich je v Slovenskom raji približne sto.
Dvanásti ochranári sú denne v teréne. Začínajú ráno a kamzíky rátajú až do tmy. Používajú úplne jednoduchý spôsob práce.
„Rátame ich pomocou ďalekohľadu a našich očí. Stopy v snehu nám pomáhajú zistiť, či kamzíky neprešli napríklad do už sčítanej oblasti. Inak sa rátať nedajú. Vrtuľníky by ich určite vyplašili,“ vysvetlil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj (NP SR) Bedřich Hájek.
Nie sú až také plaché
Kamzíky žijú vo viacerých roklinách Slovenského raja – v Kyseli, Suchej Belej, Pieckach, Sokole aj v Prielome Hornádu. V južnej časti sú v Zejmarskej rokline, v oblasti Stratenská píla či Srnčie skaly. Turisti sa s nimi môžu veľmi často stretnúť v dolných častiach roklín.
„Nie sú až tak veľmi plaché, dokonca sa zvyknú na ľudí pozerať. Len čo však človek vybočí z turistického chodníka smerom k nim, okamžite ujdú,“ opisuje správanie sa kamzíkov B. Hájek.
Po revolúcii a vojne
Kamzíky sú v Slovenskom raji takmer pol storočie. Boli časy, kedy ich bolo menej, inokedy boli zase nutné regulačné odstrely.
„V súčasnosti nemáme problémy s pytliakmi. Zlá situácia však bola v tomto prípade po roku 1989. Uvoľnenie morálky a nárast kriminality totiž nastáva hlavne po takých spoločenských zmenách ako sú revolúcie či vojny. Ľudia, ktorí pracujú v našom odbore, sú na také situácie pripravení,“ dodal B. Hájek.
Žijú osamote
Okrem toho na počet kamzíkov vplýva aj ich rivalita a vzájomné boje. Dva samce, ktoré bojujú o kamzicu, sa dokážu smrteľne zraniť. Ochranári neraz ponachádzajú uhynutých mladých kamzíkov s poranenými bruchami.
Zaujímavý je aj spôsob života kamzíkov. V stáde žijú len kamzice, vedie ich najstaršia a najskúsenejšia. S nimi žijú aj mladé kamzíky až do dospelosti. Dospelé samce vedú samotársky spôsob života. K stádu prídu len v čase ruje. Potom opäť samy odchádzajú medzi skaly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš