Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Na tlačovej besede v Poprade to včera potvrdil predseda vlády Robert Fico. Vláda by mala o podpore kandidatúry rokovať najneskôr vo februári.
V priebehu dvoch týždňov zavítal premiér Robert Fico (Smer) už druhýkrát do Popradu. Na dnešnom pracovnom stretnutí na Mestskom úrade v Poprade s predstaviteľmi miestnej a regionálnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja, zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku vyjadrili podľa Fica všetci zainteresovaní podporu myšlienke spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúry na organizáciu zimných olympijských hier v roku 2022.
„Budem sa opakovať, ale je to tak vážna ponuka, že sa ňou musíme zodpovedne zaoberať. Musel som počuť názory zainteresovaných strán priamo na mieste. Ak cítime podporu v regiónoch, bude to materiál, ktorý bude smerovať k oficiálnej podpore tejto kandidatúry zo strany vlády Slovenskej republiky,“ povedal na tlačovej besede po skončení rokovania Robert Fico.
Olympiádu by Slovensko spolufinancovalo
„Olympijské výbory oboch krajín bez podpory svojich vlád by len ťažko uspeli s týmto projektom. Poľsko ju už deklarovalo, nás to čaká na februárovom rokovaní vlády,“ pokračoval.
Priamo na rokovaní poveril splnomocnenca vlády pre mládež a šport Dušana Galisa spoločne s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vypracovať a predložiť na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať základné východiská ku kandidatúre s Poľskom.
Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér od 1,5 až na 2 miliardy amerických dolárov. Približne 40 percent z týchto nákladov pokryje podľa Fica Medzinárodný olympijský výbor.
Zvyšok výdavkov by si poľská a slovenská strana podelila. Slovensko by tak mohlo hradiť 20 až 30 percent týchto nákladov.
V prípade dejiska najbližších zimných hier v Soči náklady odhadujú čiastku okolo 900 mil. dolárov.
Pre hokej by museli pribudnúť nové štadióny
„Hovorili sme už aj o niektorých praktických aspektoch. Základná otázka je, či vôbec máme takú infraštruktúru na športy, ktoré sa od nás očakávajú. Stredisko Jasná nemá konkurenciu, pokiaľ ide o areál zjazdového lyžovania. Veľmi nám záleží na organizovaní hokejového turnaja,“ konštatoval premiér.
Podľa neho by zimné štadióny v Liptovskom Mikuláši a Poprade mohli poslúžiť ako tréningové haly. Ak by sa na Slovensku konal aj hokejový turnaj, muselo by sa hovoriť o výstavbe nových štadiónov.
Obnoviť by sa musela aj ďalšia infraštruktúra ako rekonštrukcia popradského letiska či umiestnenie olympijskej dediny, ktorá by mala mať kapacitu pre približne 1800 ľudí.
„Mesto Poprad sa dvakrát uchádzalo o kandidatúru, má veľké skúsenosti a územnú pripravenosť v tomto smere. Na druhej strane je tu alternatíva v podobe Liptovského Mikuláša,“ podčiarkol Fico.
„Nesmieme mať veľké oči, bolo by obrovským úspechom, keby sme s Poliakmi boli úspešní. Samotná kandidatúra bude znamenať ďalšie zviditeľnenie Slovenska, bude to obrovská príležitosť na rozvoj infraštruktúry a pre cestovný ruch,“ dodal predseda vlády.
Harmonogram najbližších krokov
Do konca februára by mala byť oficiálne podporená kandidatúra od vlády SR na jej rokovaní.
V októbri 2013 by mali oba olympijské výbory schváliť a následne aj podať prihlášku na Medzinárodný olympijský výbor.
V marci budúceho roka sa očakáva predloženie konkrétneho projektu spoločnej kandidatúry s garanciami oboch vlád.
Reálne kroky ako marketing, budovanie infraštruktúry a dalšie v prípade úspešnej kandidatúry sa budú robiť následne až v rokoch 2015 a 2016.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš