Mesto Levoča bude v tomto roku hospodáriť s prebytkovým rozpočtom. Primátor mesta Miroslav Vilkovský v piatok na tlačovej konferencii informoval, že v tomto roku sa mestu znížia príjmy z podielových daní o 200 000 eur oproti roku 2012.
LEVOČA. "Príjmy mesta budú v tomto roku na úrovni 8,78 milióna eur a výdavky 8,27 milióna eur, takže rátame s prebytkom asi 500 000 eur. Upozorňujem však, že ide o účtovný rozpočet, ktorý sa počas roka môže ešte zmeniť," zdôraznil Vilkovský.
Mesto v tomto roku ráta len s jedným väčším investičným zámerom a to prestavbou bývalej slobodárne na nový neurologický pavilón miestnej nemocnice a rekonštrukciou ďalších pavilónov.
Na tento projekt Levoča vynaloží približne 746 000 eur, tieto prostriedky má k dispozícii vďaka predaju akcií Všeobecnej nemocnice s poliklinikou skupine Agel.
"Všetky ďalšie investičné akcie, teda oprava strechy Chrámu sv. Jakuba, rekonštrukcia námestia a dostavba hnedej priemyselnej zóny, tie budú financované z prostriedkov Európskej únie, my budeme tieto projekty spolufinancovať 5 %," doplnil Vilkovský.
Menej peňazí je aj na školy
Mesto v tomto roku musí rátať aj s výpadkom príjmov na financovanie škôl a školských zariadení, a to na úrovni 325 000 eur. Primátor však zdôraznil, že samospráva neplánuje rušiť školy a chce im pomôcť a udržať ich.
"Veríme, že postupne dôjde k zmene financovania škôl a prideľovania finančných prostriedkov zo strany štátu," doplnil.
Úverová zaťaženosť mesta sa v roku 2012 zastavila na úrovni 25,37 %, v tomto roku plánuje samospráva úverovú zaťaženosť 26,26 %.
V minulom roku primátor ocenil založenie Inštitútu osobitého príjemcu, vďaka ktorému sa mestu podarilo vymôcť nedoplatky z nájmu vo výške 10 000 eur a za komunálny odpad ďalších 2 000 eur, a to za obdobie od júla do decembra 2012.
Mesto však stále eviduje nedoplatky na miestnych daniach a poplatkoch v sume 930 000 eur.
Už vlani mesto Levoča pristúpilo k racionalizačným opatreniam aj na mestskom úrade. Vlani prepustilo mesto šesť zamestnancov a zároveň zrušilo ďalšie štyri pracovné miesta. V súčasnosti mesto zamestnáva 69 zamestnancov, vrátane ôsmich pracovníkov mestskej polície.
V tomto roku by mesto nemalo prepúšťať ďalších zamestnancov. Aj napriek nižšiemu rozpočtu na mzdy plánuje mesto riešiť tento výpadok prirodzenými odchodmi. Náklady na mzdy na mestskom úrade dosiahnu v tomto roku 435 000 eur. V roku 2009 pritom predstavovali 571 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš