Cesta cez kopec na rozhraní Rožňavského a Gelnického okresu je v zime neprejazdná. Za prejazd hrozí pokuta. Miestni tu však počas odstávky Sorošky videli prechádzať autá. Ako je to možné? Je či nie je teda Pačiansky kopec v zime prejazdný?
ÚHORNÁ/PAČA. V ten deň boli v obci Smolník (Gelnický okres) policajti za jedným z miestnych obyvateľov, ktorý má traktor, aby išiel na Pačiansky kopec odhrnúť sneh.
„Boli za známym, aby išiel prepluhovať kopec. Je zaujímavé, že keď by sme chceli ísť cez zimu na Pačiansky kopec v čase zákazu, dostali by sme pokutu. A keď je 'kríza' na Soroške, vtedy je zrazu prejazdný? Od novembra do apríla je uzavretý, cesta vraj nevyhovuje normám, nerobia tam zimnú údržbu. Akonáhle sa však niečo zomelie na Soroške, je situácia iná? Viacerí videli, ako tadiaľ išli osobné autá. Pýtam sa, ako je to možné?“ pýtal sa jeden zo Smolníčanov.
Pripomenul, že aj živnostníci v okolitých obciach platia cestnú daň. Zaujíma ho, prečo teda nemôže byť Pačiansky kopec udržiavaný celoročne.
„Kompetentní už roky v tomto nič nerobia. K nám do Smolníka privážajú dennodenne chlieb z Rožňavy. Auto chodí cez Hnilec alebo cez Sorošku, dookola. A pritom z vrchu kopca, kde je hranica Rožňavského a Gelnického okresu, je to do obce Úhorná len tri kilometre, k nám ďalších šesť. Nie je skutočne možné tých niekoľko zákrut na kopci udržiavať v zjazdnom stave?“ pýta sa.
„Pred rokmi sme sa spojili a poslali petíciu na vyšší územný celok. Nič sa nevyriešilo. A pritom by sa zlepšil aj cestovný ruch. Turisti, ktorí od nás smerujú na Krásnu Hôrku, alebo z Gemera smerujúci na Spišský hrad, by to mali ľahšie, aj zdravotná starostlivosť by bola dostupnejšia. Veď rožňavská nemocnica je len 25 km vzdialená, na rozdiel od krompašskej, ktorá je od nás viac ako 45 km. A určite by to pomohlo znížiť nezamestnanosť, ktorá je v obidvoch okresoch skoro 30–percentná,“ zamyslel sa Smolníčan.
Pomáhali uviaznutým autám
„Vzhľadom na stav cesty v úseku horského priechodu, šírkové pomery, smerové a výškové vedenie, ako aj celkovú polohu priechodu Správa ciest KSK nevie garantovať bezpečnú cestnú premávku. Výkon údržby v extrémnych zimných podmienkach by znamenal riziko aj pre zamestnancov Správy ciest KSK. Na tom sa nič nemení,“ uviedla hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobriková.
Ako zdôraznila, v úseku dochádza k pravidelnému odcudzovaniu dopravných značiek – Cesta v zime neudržiavaná.
„Po odcudzení značiek sa stáva, že na tento horský priechod zablúdi niekoľko vozidiel, čo sa stalo aj v spomínaný deň, keď bola Soroška neprejazdná. Keďže priechod nie je udržiavaný, boli na ňom snehové záveje a jazyky. Vozidlá, ktoré chceli tadiaľ prejsť, hore uviazli. Pre ich vyslobodenie traktor zo strany od Smolníka na nevyhnutný čas uvoľnil cestu. Správa ciest KSK tiež vyslala traktor z rožňavskej strany. Podľa jedného z vodičov uviaznutých vozidiel zachytili v rozhlase správu, že Soroška je neprejazdná a obchádzková trasa je vedená cez horský priechod Pačiansky kopec,“ vysvetlila dôvody prejazdu vozidiel Z. Bobriková.
Zdôraznila, že prejazd cez kopec v zime je možný akurát tak bezprostredne za traktorom alebo snežným pluhom, aj to len za priaznivých poveternostných podmienok. Vzhľadom na terén sa tam vytvárajú mohutné záveje a snehové jazyky.
Soroška. Pred niekoľkými dňami bola úplne uzatvorená. Niektorí odvážlivci to skúsili cez Úhornú. Foto: Karol Csobádi
Zistili sme
Problém Pačianskeho kopca
Cesta druhej triedy podľa správcu nespĺňa ani parametre cesty III. triedy. Stúpanie, smerové oblúky a šírka cesty nespĺňajú normové požiadavky.
„Správa ciest KSK sa snaží cestu v lete udržiavať. Vykonáva vysprávky výtlkov, obnovu a prečisťovanie odvodnenia, osadzovanie a obnovu zvodidiel a dopravného značenia. V zimnom období je cesta neudržiavaná hlavne v záujme bezpečnosti motoristov a užívateľov cesty, ale aj bezpečnosti zamestnancov Správy ciest. Uprostred zimy, kedy je na ceste veľa snehu, je jej údržba nebezpečná,“ uviedla hovorkyňa KSK.
Od roku 2004 je na svete štúdia z dielne odboru dopravy KSK ohľadom nového trasovania cesty. Navrhnuté sú tri alternatívy, ktoré spĺňajú normové požiadavky. Nové trasovanie cesty II/549 s investičným nákladom viac ako 24,65 milióna eur, vybudovanie tunela cez kopec – náklad viac ako 70,47 milióna eur alebo rozšírenie existujúcej cesty pri zachovaní výškových a smerových pomerov. Tento variant však nespĺňa normu, náklad je vo výške 10,86 milióna eur.
„Vzhľadom na súčasný stav finančných investičných prostriedkov v rozpočte KSK, finančnú náročnosť investície a nízku intenzitu dopravy na predmetnej ceste, neprichádza v súčasnosti do úvahy realizácia nového trasovania cesty II/549. Správa ciest KSK vykonáva v maximálnej možnej miere bežnú údržbu na tejto ceste,“ dodala Z. Bobriková.
šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš