Bývalí deviataci by si mali aj vďaka týmto schopnostiam pomôcť v budúcom živote.
JAKUBANY. V obci pred časom vzniklo vysunuté pracovisko súkromnej odbornej školy z Kežmarku. Zariadenie navštevujú rómski žiaci, ktorí ukončili základnú školu.
Za 7 000 eur sa im podarilo postaviť drobnú stavbu, v akej by si s určitosťou želali bývať mnohí Rómovia.
„V budúcnosti by som rád niekde pracoval. Niečo som sa tu už naučil a chcem to využiť. Napríklad vyskúšal som si, ako betónovať, alebo ťahať lepidlo na sieťku,“ povedal nám Ľubo, mladý chlapec z rómskej časti dediny.
Dodal, že podobnú dielňu, či lepšie povedané domček by si raz azda dokázal postaviť aj sám.
Problémom, a to nielen v Jakubanoch je, že práve Rómovia po skončení základnej školy ostávajú doma a bez vyučenia sa nedokážu pracovne uplatniť.
Najprv musia nadobudnúť vzťah k práci
S myšlienkou postaviť dielňu prišiel riaditeľ miestnej základnej školy Ladislav Žilecký.
„V našej základnej škole máme vyše 50 percent Rómov, ktorí si neskôr iba ťažko hľadajú uplatnenie. Rozmýšľali sme, čo s nimi a ako ich zaujať činnosťami a predmetmi, ktoré im môžu v živote pomôcť. Isté je, že najprv musia nadobudnúť vzťah k práci, k majstrovi, k náradiu. Ak sa im to podarí, v živote sa uplatnia skôr,“ začal vysvetľovanie.
Ešte pred časom vznikla pri základnej aj stredná odborná škola, ako vysunuté zariadenie z Kežmarku.
Vzniklo tu niekoľko odborov, medzi nimi aj stavebná výroba. Obe školské zariadenia začali spolupracovať. Tak došlo aj k myšlienke postaviť dielňu.
„Od kežmarskej školy máme za nájomné 7 000 eur. Za tieto peniaze sme sa rozhodli nakúpiť materiál na výstavbu dielne, ktorá je podľa mňa prototypom jednoduchého rómskeho domčeka. Chlapci si ju postavili sami a využívajú ju v rámci praxe,“ ozrejmil L. Žilecký.
Dodal, že podobne by si mala svojich Rómov vzdelávať každá obec.
Majster: Pri zamestnávaní budú vedieť základy
Dielňu, či inak malý domček stavali mladíci pod vedením odborného majstra.
„Postavili každú časť tejto dielne. Nerobili iba jednoduché murárske práce, ale naučili sa napríklad používať vodováhu, či iné nástroje. Je vidieť, že majú chuť a zodpovednosť,“ poznamenal majster Peter Vresilovič.
Podľa neho sa chlapci často pýtajú, či sa vďaka naučenému uplatnia aj v pracovnom živote.
„Hovorím im, že takto im už nikto nebude môcť povedať – nezamestnám ťa, lebo nevieš. Budú vedieť aspoň základné veci,“ dodal.
S Rómami vraj hociktorý majster robiť nemôže.
„Musia to robiť ľudia, ktorí majú potrebný vzťah. Treba sa vedieť aj otcovsky porozprávať. Je vidieť, že chlapci sa tešia do školy,“ povedal L. Žilecký.
Dielňa. Ladislav Žilecký ju nazval aj prototypom rómskeho domčeka. Stavba vyšla na sedemtisíc eur. Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš